DAJ CYNK

Jaki komputer do gier, pracy, nauki? Polecane zestawy - kwiecień 2021

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Poradniki

Jaki komputer do gier, pracy, nauki? Polecane zestawy - kwiecień 2021

Pomimo trudniej sytuacji na rynku planujesz zakup nowego komputera, ale nie wiesz, jakie podzespoły wybrać? Przygotowaliśmy najlepsze naszym zdaniem zestawy w różnych przedziałach cenowych. Sprawdź nasze propozycje na kwiecień 2021!

Karty graficzne? Coraz droższe, więc z nich rezygnujemy

Kwiecień 2021 to czwarte już zestawienie polecanych zestawów komputerowych. Sytuacja na rynku nie tylko się nie poprawiła, co wręcz uległa dalszemu pogorszeniu. Kart graficznych, jak nie było, tak nie ma, a pojedyncze egzemplarze są kilkukrotnie droższe w porównaniu do standardowych kwot. Dlatego powiedzmy to sobie szerze i bez ogródek - składanie w tym momencie komputera do grania nie ma najmniejszego sensu. Jedyna możliwość to kupno zestawu bez karty graficznej lub wzięcie GPU ze starszego zestawu i prawdopodobnie wielomiesięczne oczekiwanie na unormowanie się sytuacji. Płacenie dzisiaj 6 tys. złotych za RTX 3070, gdzie normalnie karta powinna kosztować około 2,9 tys. złotych, zakrawa o szaleństwo. Dlatego kontynuujemy naszą zeszłomiesięczną praktykę. Wyszliśmy z założenia, że nie ma sensu polecać zestawów z grafikami w tak kosmicznych cenach. Usunęliśmy GPU z naszych polecanych zestawów i zamiast tego w każdym piszemy, jaki model powinien do niego trafić, gdyby ceny były standardowe. Na ten moment nie widzimy innej możliwości. Z tego też powodu w każdej tabelce znajdziecie dwie kwoty - bez karty graficznej oraz z kartą graficzną w jej standardowej cenie.

Palit GeForce RTX 3070 JetStream OC

Jak składamy polecane komputery dla graczy?

Poza tym w zestawach nie zmienia się wiele. Nadal priorytetem jest wydajność w grach, więc największy nacisk kładziemy na procesory, karty graficzne oraz pamięci RAM. Jednocześnie całkowicie rezygnujemy z dysków HDD, bo te są dzisiaj już praktycznie nieopłacalne. Jedyne, sensowne zastosowanie, to trzymanie dużych ilości danych w postaci zdjęć, filmów i dokumentów. Instalowanie gier lub programów na tradycyjnych dyskach talerzowych jest dzisiaj nieopłacalne. Oczywiście nadal SSD są zauważalnie droższe, ale różnica jest już na tyle mała, że tylko dyski półprzewodnikowe zamieściliśmy w polecanych przez nas zestawach. Nadal w większości przypadków nie polecamy też konkretnych obudów oraz systemów chłodzenia w każdym zestawie (o ile nie jest to wymagane), ponieważ ich wybór w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji. Polecane modele znajdziecie na ostatniej stronie, więc każdy powinien wybrać coś odpowiedniego do swojego komputera. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z premiery procesorów Core 11. generacji, ale wzrost wydajności jest niewspółmierny do cen, więc w naszej ocenie nadal lepszym wyborem jest 10. generacja procesorów Intela.

Intel Core i9-10900F

Pamiętajcie też, że nawet składanie komputera jest w pewnym sensie subiektywne, bo dla wielu osób różne podzespoły mogą wydawać się lepsze od innych. Nigdy nie da się zadowolić wszystkich. Dlatego też chętnie wysłuchamy Waszych sugestii, co do proponowanych zestawów.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Logitech

Przewiń w dół do następnego wpisu