DAJ CYNK

Jaki komputer do gier i pracy? Gotowe zestawy na maj 2024

Przemysław Banasiak

Poradniki

Jaki komputer do gier i pracy? Gotowe zestawy na maj 2024
Szukasz komputera do gier? Wydajnej stacji roboczej? A może taniego zestawu do pracy biurowej? Nie ma znaczenia ile chcesz wydać, z naszymi polecanymi zestawami komputerowymi na maj 2024 znajdziesz coś dla siebie!

 

Jak składamy polecane zestawy komputerowe?

Liczy się dla nas przede wszystkim wydajność oraz niezawodność proponowanych podzespołów. Są to komputery skompletowane z myślą zarówno o graniu, jak i typowej pracy. Stawiamy na mocny procesor, kartę graficzną oraz szybkie pamięci RAM. Na dalszym planie, chociaż w żadnym wypadku nie ignorowane, są płyta główna, dysk czy zasilacz. W przypadku nośników danych całkowicie rezygnujemy z dysków talerzowych, oferując już tylko nośniki SSD. Ich ceny są dzisiaj na tyle niskie, że konstrukcje HDD tracą sens w komputerach domowych. Zwłaszcza biorąc pod uwagę komfort pracy.

Nasze propozycje obejmują zarówno procesory Intela, jak i AMD; karty graficzne NVIDIA GeForce, ale również AMD Radeon. Nie staramy się sztucznie promować nowości, zwłaszcza, gdy ich cena nie ma uzasadnienia w wydajności, a więc nie powinna Was dziwić obecność w zestawach Intel Core 12. i 13. generacji. Co prawda w sklepach dostępne są nowsze AMD Ryzen 7000 i Intel Raptor Lake Refresh, ale ich ceny są często znacznie wyższe.

Jaki komputer do gier i pracy? Gotowe zestawy na maj 2024
Również sytuacja na rynku kart graficznych jest skomplikowana.
Co prawda kryptowalutowe szaleństwo jest już dawno za nami ze względu na drogą energię elektryczną, jednak nowe generacje jak AMD Radeon RX 7000 oraz NVIDIA GeForce RTX 4000 są dużo droższe do poprzedników. A czasami nawet w pewien sposób gorsze i mniej przyszłościowe - mała pamięć VRAM, wąska szyna danych. Tym samym warto sięgać, póki to jeszcze możliwe, po nieco starsze modele oraz obserwować rynek wtórny i egzemplarze używane.

Zobacz: Rekordowo szybki i lekki gryzoń. Tym grają profesjonaliści (Test)

Pamiętajcie też, że składanie komputerów to kwestia mocno indywidualna. Każdy z nas ma swoje preferencje odnośnie producentów czy konkretnych podzespołów. Obecne propozycje przygotowane zostały na podstawie naszej wiedzy i doświadczeń. Jeśli jednak Waszym zdaniem warto coś zmienić, to sugestii chętnie wysłuchamy w komentarzach.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, Telepolis