DAJ CYNK

Vodafone: wykluczenie firmy Huawei opóźni o 5 lat rozwój niemieckiego 5G

Marian Szutiak

Wydarzenia

Vodafone Niemcy Huawei 5G opóźnienia 5 lat

Prezes niemieckiego oddziału Vodafone ostrzegł tamtejszy rząd federalny przed skutkami ewentualnego wykluczenia firmy Huawei z budowy sieci 5G u naszych zachodnich sąsiadów. Hannes Ametsreiter wzywa do konstruktywnej rozmowy opartej na faktach, a nie zastrzaszaniu.

Nie we wszystkich krajach operatorzy godzą się na wykluczenie firmy Huawei z udziału we wdrażaniu sieci 5G. Kolejny przykład zaufania popłynął właśnie od szefa niemieckiego oddziału Vodafone, Hannesa Ametsreitera.

- Wykluczenie Huawei doprowadziłoby do opóźnienia rozwoju sieci 5G nawet o pięć lat oraz znacząco podniosłoby koszty.

- powiedział Hannes Ametsreite magazynowi FOCUS

Prezes Vodafone Niemcy uzasadnił to faktem, że wyłączenie chińskiego dostawcy wymagałoby poważnych interwencji technicznych przy przechodzeniu na nowy standard 5G. Jest to o tyle ważne, że Deutsche Telekom i Telefónica Deutschland, podobnie jak Vodafone, współpracują z Huawei przy budowie swoich infrastruktur.

Hannes Ametsreiter podkreślił, że nie podziela obaw dotyczących bezpieczeństwa sprzętu od firmy Huawei, jednocześnie zaznaczając, że ewentualny zakaz to decyzja polityczna:

- Zamiast taktyki zastraszania wolałbym raczej przeprowadzić dyskusję opartą na faktach na temat rozwiązań technicznych i mechanizmów ochrony firm, na przykład poprzez szyfrowanie.

Jak dotąd, rząd federalny pozostawił otwartą kwestię, czy możliwe będzie użycie komponentów Huawei w niemieckiej sieci 5G. Decydujące znaczenie powinna mieć ścisła procedura testowa.

Zobacz: Władze USA pozwalają na sprzedaż chipów firmie Huawei, ale nie dla 5G
Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji zmienia zdanie - Huawei pozostanie

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Huawei