DAJ CYNK

Rzecznik UKE otrzymał telefoniczną groźbę: „nie zajmuj się spoofingiem”

Mieszko Zagańczyk

Wydarzenia

Rzecznik UKE otrzymał telefoniczną groźbę – „nie zajmuj się spoofingiem”

Politycy, prawnicy, dziennikarze, ich rodziny – nie ma dnia, by nie pojawiały się nowe doniesienia o atakach spoofingowych. Sprawą zajmują się już służby i urzędy państwowe, w tym UKE. To najwyraźniej nie spodobało się cyberprzestępcom, którzy skierowali groźby wobec rzecznika Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Witolda Tomaszewskiego.

Od kilku tygodni osoby z życia publicznego Polski nękane są atakami tajemniczych podszywaczy. Na numery polityków opozycji, dziennikarzy, a także ich rodzin kierowane są połączenia, sugerujące, że dzwoni ktoś znajomy lub bliski. Odbiorcy połączeń straszeni są śmiercią rodziny, ten sam mechanizm stosowany do podawania fałszywych alarmów bombowych

Rząd zadeklarował, że chce szybko wprowadzić nowe mechanizmy, które powstrzymają falę spoofingu.  To chyba nie spodobało się cyberprzestępcom. Witold Tomaszewski, rzecznik UKE, odebrał połączenie, w którym ktoś kierował wobec niego groźby i sugerował odpuszczenie tematu spoofingu.

Dostałem telefon z "dedykowaną" wiadomością życząca mi wszystkiego najgorszego i mówiącą, żebym przestał poruszać temat spoofingu, bo z mojego numeru będą telefony o podłożonej bombie

 – napisał na Twitterze rzecznik UKE.

Niewykluczone, że przestępcy także i tym przypadku zastosowali mechanizm spoofingu. Jak wyjaśnił redakcji TELEPOLIS.PL Witold Tomaszewski, ktoś dzwonił do niego z numeru, który nie był zapisany w książce kontaktów. Mógł to być jednak numer jakiegoś dziennikarza lub polityka – w tym wariancie podszywacze mogli sądzić, że rzecznik UKE ma zapisany ten numer.

Witold Tomaszewski dodał, że UKE zajmuje się już tematem spoofingu, a inny podobny rodzaj ataków – phishing – już się doczekał konkretnych propozycji.

Problem jest skomplikowany pod względem technicznym, ale jesteśmy zdeterminowani, żeby go rozwiązać

– przekazał redakcji TELEPOLIS.PL Witold Tomaszewski, rzecznik UKE.

Zobacz: Spoofing znów w użyciu. Zaatakowali córkę byłego szefa CBA
Zobacz: Żaryn: ataki spoofingowe to środek, który Rosja stosuje przeciw Zachodowi

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis.pl

Źródło tekstu: Twitter

Przewiń w dół do następnego wpisu