DAJ CYNK

Polska Grupa Zbrojeniowa "oddała" hakerom 4 mln złotych. Phishing działa na każdego

11.02.2019

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4987

Ważne 1

1

Fałszywe wiadomości o konieczności spłaty faktury nie przychodzą tylko do zwykłych ludzi. Ofiarą podobnego oszustwa padła Polska Grupa Zbrojeniowa.

O sprawie informują dziennikarze RMF24. Oszustom udało się upolować firmę Cenzin, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Cenzin zajmuje się handlem bronią. Mechanizm działania oszustów był identyczny jak w przypadku wielokrotnie opisywanych próbach wyłudzenia pieniędzy pod pretekstem niedopłaty do faktury.

Zobacz: Kolejna fala fałszywych SMS-ów. T-Mobile i Play ostrzegają

Firma Cenzin otrzymała kilka wiadomości od rzekomo czeskiego producenta broni, w których została poinformowana o zmianie konta do wpłaty za dostawy. Osoby odpowiedzialne za finanse firmy wprowadziły stosowną modyfikację, a na konto oszustów wpłynęła kwota 4 mln złotych. Cenzin nie jest jedyną firmą, która dała się oszukać w taki sposób. Najprawdopodobniej ta sama grupa zwiodła m.in. też jedną z ukraińskich firm zbrojeniowych.

Zobacz: Japoński rząd celowo włamie się do urządzeń Internetu Rzeczy

Dlaczego nikt nie sprawdził poprawności maila oraz dlaczego nie zadziałały żadne filtry zabezpieczające pocztę w firmie? Na te pytania ma odpowiedzieć audyt, który odbędzie się we wszystkich firmach Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Dodatkowo pracę straciły dwie osoby, a dwie kolejne otrzymały naganę z wpisem do akt.

Źródło tekstu: RMF24; wł

Komentarze
Zaloguj się