DAJ CYNK

Poczta Polska ostrzega przed fałszywymi SMS-ami

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3845

Poczta Polska, stemplowanie listów

Poczta Polska ostrzega przed fałszywymi wiadomościami SMS, które są wysyłane na losowe numery przez cyberprzestępców podszywającą się pod spółkę. Poczta informuje w komunikacie, że nie wysyła SMS-ów o dokonaniu dodatkowej płatności w celu otrzymania przesyłki i prosi o czujność oraz uważne czytanie otrzymanych wiadomości oraz zawartych w niej linków.

Fałszywe wiadomości SMS, w których przestępcy podszywają się pod Pocztę Polską, zawierają informacje o zmianie cennika, która nastąpiła 4 listopada 2019 roku. W związku z tą zmianą klient jest proszony o dokonanie dopłaty o różnej wysokości (np. 1 zł) za pośrednictwem fałszywego linku zamieszczonego w wiadomości. Link ten prowadzi do podrobionej strony internetowej, podobnej do witryny prawdziwego pośrednika w płatnościach. Następnie, po wyborze banku, odbiorca SMS-a jest kierowany na stronę swojego banku, również fałszywą. Klient definiuje osobę, do której ma zostać przelana kwota dopłaty, a następnie zatwierdza przelew kodem, jaki otrzymał SMS-em. Kod jest widoczny dla złodzieja, ponieważ strona jest sfałszowana i każda operacja wykonywana na stronie jest monitorowana w czasie rzeczywistym. W otrzymanym SMS-ie z kodem kwota, którą klient miał zapłacić, nie jest równoważna z kwotą znajdującą się w pierwszej wiadomości SMS (1 zł), ale może być od niej nawet kilkaset razy wyższa.

Zobacz: Poczta Polska stawia na obsługę e-handlu
Zobacz: Poczta Polska stawia na elektromobilność

Treść fałszywego SMS-a wygląda tak:

W zwiazku ze zmiana cennika w dn. 04.11.19, infomrujemy, iz Twoja paczka wymaga doplaty 1.00 PLN, aby kontynuowac dostawe. https://pp-sa.net/doplata

Ja podaje Poczta Polska w swoim komunikacie, na ten atak najbardziej podatne są osoby, które dopiero złożyły zamówienie i oczekują na przesyłkę. Na wzrost wiarygodności SMS-a wśród odbiorców wpływa fakt, że wiadomość jest podpisana nazwą „Poczta Polska”, a w telefonie fałszywa wiadomość wyświetla się pod prawdziwymi SMS-ami otrzymanymi od Poczty Polskiej.

Poczta Polska prosi, by każdy, kto otrzyma podejrzaną wiadomość lub zauważy jakąkolwiek nieprawidłowość lub niezgodność, zgłosił sprawę na policję i niezwłoczne wysłał informację o tym na adres cyberbezpieczenstwo@poczta-polska.pl. Pozwoli nam to na ostrzeżenie innych użytkowników sieci. Poczta informuje również, że nie ponosi odpowiedzialności za skutki poczynionych działań przez klientów w wiadomościach rozpowszechnianych przez inne podmioty, w tym podmioty podszywające się pod Pocztę Polską.

Zobacz: InPost ostrzega przed fałszywymi SMS-ami. Kliknięcie w link może prowadzić do zainfekowania telefonu z Androidem
Zobacz: CERT Orange Polska znowu ostrzega przed fałszywymi fakturami

Źródło tekstu: Poczta Polska

Przewiń w dół do następnego wpisu