DAJ CYNK

Orange i T-Mobile wykorzystują drony do projektowania sieci

Marian Szutiak

Wydarzenia

Orange T-Mobile Networks! sieć drony

Orange i T-Mobile mają spółkę NetWorks!, która zarządza ich infrastrukturą telekomunikacyjną. W rozbudowie sieci Pomarańczowym i Magentowym pomaga kilkanaście dronów.

W NetWorks!, czyli spółce zarządzającej sieciami komórkowymi Orange i T-Mobile, pracuje flota złożona z kilkunastu dronów, obsługiwanych przez doświadczonych pilotów - inżynierów. Sprzęt ten jest wykorzystywany między innymi do weryfikacji linii widoku dla fal radiowych, w czym stanowi alternatywę dla wynajmowanych podnośników. W ten sposób sprawdzane są również nowe miejsca pod budowę stacji bazowej. Jak podaje rzecznik Orange Wojciech Jabczyński na blogu, każda operacja drona daje oszczędności od 1 do 3 tys. zł.

Zobacz: Orange ma 10 tysięcy stacji LTE 1800. Z najnowszej skorzysta też T-Mobile
Zobacz: iPhone SE oraz dwa telefony Oppo taniej w ofercie tygodnia Orange

W terenie wykorzystywane są duże drony, zdolne unieść aparat cyfrowy i mające nawet do 20 km zasięgu. W miastach pracują małe i lżejsze. Służą głównie inwentaryzacji dachów oraz ich otoczenia na potrzeby analiz oddziaływania inwestycji na środowisko.

NetWorks! zachęcony świetnymi doświadczenia pracy dronów przymierza się do rozszerzenia ich wykorzystania. Chodzi o wykonywanie pomiarów PEM, oblot konstrukcji wież i masztów precyzyjnie oceniającego ich stan techniczny oraz digitalizację i modelowanie 3D stanu sieci.

Zobacz: Znasz PESEL klienta T-Mobile? Możesz przejąć jego numer telefonu
Zobacz: Google ma awarię, która przeszkadza w używaniu smartfonów z Androidem

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Orange

Źródło tekstu: Orange