DAJ CYNK

Orange podpisał umowę z T-Mobile dotyczącą dostępu do sieci światłowodowej

23.07.2018

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 15460

Ważne 9

1

Zgodnie z umową Orange Polska zapewni hurtowy dostęp do swojej sieci światłowodowej w budynkach wielorodzinnych na obszarach nieregulowanych. Współpraca obejmie 1,7 mln gospodarstw domowych, które znajdą się w zasięgu usług światłowodowych do końca 2018 roku.Zgodnie z umową Orange Polska zapewni hurtowy dostęp do swojej sieci światłowodowej w budynkach wielorodzinnych na obszarach nieregulowanych. Współpraca obejmie 1,7 mln gospodarstw domowych, które znajdą się w zasięgu usług światłowodowych do końca 2018 roku.

Porozumienie z T-Mobile jest najlepszym potwierdzeniem naszej strategii, że światłowody będą kluczową technologią dostępu do Internetu w Polsce. Pozwoli ono na szybszą monetyzację naszej sieci światłowodowej dzięki zwiększeniu jej wykorzystania. Przyspieszy również przyjmowanie się tej technologii wśród klientów i pomoże popularyzować konwergencję, co będzie korzyścią dla całego polskiego rynku telekomunikacyjnego. To pierwsza taka umowa w Polsce. Obecnie w zasięgu światłowodów od Orange jest już ponad 2,7 mln gospodarstw domowych. Jesteśmy otwarci na podobną współpracę w zakresie wykorzystania naszej sieci z innymi operatorami - powiedział Jean-Francois Fallacher, prezes Orange Polska.

Umowa przewiduje, że T-Mobile zapłaci na rzecz Orange Polska opłatę wstępną za dostęp do sieci w wysokości 275 mln zł. Dodatkowo operator magentowej sieci będzie ponosił opłatę miesięczną za każdego klienta, uzależnioną od szybkości usługi oraz roku, w którym dane gospodarstwo domowe zostało objęte zasięgiem sieci światłowodowej. Porozumienie zostało zawarte na dziesięć lat, przy czym zostanie automatycznie przedłużone na dalsze pięć lat, o ile T-Mobile osiągnie ustaloną liczbę klientów przyłączonych do sieci Orange Polska.

Jak podaje Orange Polska, Umowa z T-Mobile pozwala na szybszą monetyzację inwestycji w sieć światłowodową. Maksymalizuje także wykorzystanie infrastruktury, co pozwali uniknąć nadmiernej rozbudowy sieci światłowodowej przez innych operatorów. Transakcja nie została zawarta na zasadach wyłączności i operator pomarańczowej sieci jest otwarty na negocjacje z innymi operatorami co do możliwości dostępu hurtowego do swojej sieci światłowodowej.

Orange Polska do końca 2020 roku planuje mieć w zasięgu światłowodów 5 mln gospodarstw domowych w całym kraju.

Zobacz: [Aktualizacja] Czerwcowe wyniki Speedtestu - liderzy wciąż ci sami
Zobacz: Statystyki przenośności numerów w 2Q2018
Zobacz: Wakacyjne optymalizacje sieci T-Mobile

Źródło tekstu: Orange

Komentarze
Zaloguj się