DAJ CYNK

Obje, czyli domowa sieć przyszłości

02.03.2004

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4

Ważne 0

0

Badacze z należącego do Xeroxa laboratorium PARC opracowali meta-standard umożliwiający wymianę danych pomiędzy wszystkimi urządzeniami elektronicznymi.

Badacze z należącego do Xeroxa laboratorium PARC opracowali meta-standard umożliwiający wymianę danych pomiędzy wszystkimi urządzeniami elektronicznymi.

Obje to nowa architektura oprogramowania, która zapewni kompatybilność wszystkich urządzeń elektronicznych i pozwoli im na wymianę danych w sieci domowej. Meta-standard pozwala urządzeniom połączonym w sieć "uczyć się" swoich standardów komunikacji - podczas połączenia obie strony połączenia negocjują wspólny język. Obje pozwala na udostępnienie zasobów sieci (przewodowej lub bezprzewodowej) wszystkim sprzętom, bez względu na ich typ, system operacyjny czy rodzaj połączeń. Co więcej, oprogramowanie koordynujące całość procesu nie musi być umieszczane w każdym urządzeniu sieci, gdyż funkcję wirtualnej machiny przejmuje na siebie osobna jednostka (badacze z PARC posługiwali się w tym celu handheldem iPaq z 32MB pamięci).

Wdrożenie Obje do zastosowań komercyjnych mogłoby oznaczać koniec sterowników i rozszerzenie możliwości sprzętu elektroniki domowej, w którym łatwość obsługi jest szczególnie istotna. Wprawdzie nie ma jeszcze finalnej wersji oprogramowania Obje, ale prace są zaawansowane i Xerox już prowadzi rozmowy z producentami, którzy mogliby być zainteresowani wykorzystaniem tej technologii.

Źródło tekstu: 4Press

Komentarze
Zaloguj się
Polecane tematy