DAJ CYNK

Huawei odpiera zarzuty czeskiego urzędu dotyczące zagrażania bezpieczeństwu narodowemu

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4389

Dzisiaj kolejny kraj zarzucił chińskiemu Huawei zagrażanie bezpieczeństwu narodowemu. Firma wystosowała w tej sprawie oświadczenie, kategorycznie odpierając wszelkie zarzuty.

O sprawie pisaliśmy już dzisiaj na łamach TELEPOLIS. Czeski Narodowy Urząd ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informatycznego (NUKIB) poinformował, że Huawei i ZTE są firmami niebezpiecznymi, ze względu na specyfikę chińskiego prawa:

Do wydania ostrzeżenia przyczyniła się nasza wiedza, w tym o działaniach naszych partnerów i ustalenia naszych sojuszników. Głównym problemem jest prawne i polityczne środowisko w Chińskiej Republice Ludowej (...). Chińskie prawo wymaga od prywatnych firm działających w Chinach m.in. współpracy w działalności wywiadowczej i dlatego dopuszczanie ich do systemów, które mogą być kluczowe dla funkcjonowania państwa, może oznaczać zagrożenie.

Huawei i ZTE szpiegują - ostrzega czeski urząd ds. bezpieczeństwa cybernetycznego

Czechy, to kolejny kraj, po m.in. Stanach Zjednoczonych, Australii i Japonii, który wystosował tego typu zarzuty.

Amerykańscy urzędnicy z zakazem użytkowania urządzeń Huawei i ZTE
Huawei i ZTE mają być zakazane również w Japonii
 

W oświadczeniu przesłanym przez Huaweia czytamy:

Kategorycznie zaprzeczamy wszelkim sugestiom, że stanowimy zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Zwracamy się do Czeskiego Narodowego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informatycznego (NUKIB) o dostarczenie dowodów, zamiast kwestionowania reputacji Huawei bez uzasadnienia.

Ponadto:

Bezpieczeństwo cybernetyczne zawsze było naszym najwyższym priorytetem i mamy udokumentowane doświadczenie w dostarczaniu bezpiecznych produktów i rozwiązań dla naszych klientów w Czechach, Europie i na całym świecie. W naszej 30-letniej historii nie było absolutnie żadnych dowodów na to, że Huawei dokonał jakiegokolwiek naruszenia w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego. Dzięki temu, jesteśmy zaufanym partnerem dla wszystkich głównych czeskich operatorów telekomunikacyjnych i lokalnych klientów oraz współpracujemy ze wszystkimi partnerami branżowymi w celu zapewnienia bezpiecznych i niezawodnych sieci w tym kraju.

 W Chinach nie istnieją żadne przepisy ani regulacje prawne, które nakazywałyby Huawei lub jakiejkolwiek innej firmie instalowanie „backdoorów”. Huawei nigdy nie otrzymał takiej prośby od żadnego rządu i nigdy nie wyrazilibyśmy na to zgody.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Huawei

Przewiń w dół do następnego wpisu