DAJ CYNK

Facebook grozi, że wycofa się z Europy

Dodane przez: Isand

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 42653

Facebook litery logo

Facebook zagroził, że rzekomo rozważa wycofanie się z Europy. Nikt w to za bardzo nie wierzy, ale firma zarzeka się, ze to prawda.

Facebook to firma, która jest słynna z regularnych skandali dotyczących danych osobowych. Najbardziej znana jest oczywiście afera z Cambridge Analytica, jednak swego czasu Mark Zuckerberg chciał nawet, by amerykańskie szpitale dostarczyły mu dokumentacje medyczne użytkowników portalu. Oczywiście wszystko dla ich dobra. Oficjalnie. Teraz Facebook ma kolejny problem. A raczej jest to kolejna odsłona tego samego problemu, jaki ma on od lat na terenie Unii Europejskiej. Wspólnota jest bowiem nieszczególnie wyrozumiała dla głównego modelu funkcjonowania Facebooka, który opiera się na gromadzeniu i monetyzacji danych osobistych. Teraz w Irlandii (tam bowiem jest europejska siedziba firmy) Facebook dostał zakaz wysyłania danych użytkowników z Europy do USA.

Facebook zareagował mieszanką agresji oraz paniki. Przedstawiciele firmy wprost zaczęli mówić o tym, że w takich warunkach ich firmy nie da się prowadzić i najlepiej będzie rozważyć wycofanie się z Europy. Facebook miałby wycofać też Instagram z obszaru Unii Europejskiej. Firma zaczęła nawet głosić, ze tak naprawdę jest niezbędna w utrzymaniu wolności słowa, bowiem zapewnia miejsce do wyrażania opinii dla 410 milionów osób z UE. Opowieści o wycofaniu się z Europy na poważnie nie bierze choćby Michael Veal z University College London. Podkreśla on, że Unia to tak duży i bogaty rynek, że Facebook nigdy nie popełni takiego błędu jak opuszczenie Wspólnoty.

Zobacz: TSUE: nieograniczony dostęp do Facebooka, Instagrama czy Spotify w abonamencie telefonicznym narusza prawo UE
Zobacz: Facebook dołącza do krytyki Apple'a

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: vice, wł

Przewiń w dół do następnego wpisu