DAJ CYNK

YouTube zmienił zdanie. Najsłynniejszy banita powraca

Karolina Mirosz (mkina)

Wydarzenia

YouTube zmienił zdanie. Najsłynniejszy banita powraca

Donald Trump powróci na YouTube, zadecydowano. Tym samym znika jeden z najbardziej kontrowersyjnych banów w historii.

YouTube ogłosił dzisiaj, że kanał YouTube Donalda Trumpa zostaje ponownie aktywowane i były prezydent może ponownie dodawać nagrania. Konto zostało ograniczone tydzień po zamieszkach w budynku Kapitolu w styczniu 2021 roku.

W wyniku wydarzeń z 2021 wiele platform, w tym Twitter, Facebook i YouTube, zadeklarowało ograniczenie aktywności Trumpa w mediach społecznościowych. Powodem były podejrzenia możliwości dalszego podżegania do przemocy i eskalacji wydarzeń

W tym samym czasie Susan Wojcicki, ówczesna dyrektor generalna YouTube, zadeklarowała, że ​​ograniczenia wobec byłego prezydenta zostaną zniesione, gdy uzna, że ​​ryzyko przemocy zniknie. Konto Trump nie zostało całkowicie usunięte z witryny, ale niemożliwe było dodawanie do niego nowych filmów.

Trump przygotowuje się do wyborów

Teraz, gdy Donald Trump skoncentrowany jest na przygotowaniach do startu w wyborach prezydenckich w 2024 roku, YouTube postanowił odblokować jego konto. Zmianę stanowiska tłumaczy chęcią zapewnienia wszystkim kandydatom jednakowej szansy na zaprezentowanie poglądów i programu wyborczego.

Przywrócone konto ma obecnie 2,64 miliona subskrybentów i ponad cztery tysiące zamieszczonych filmów. Decyzja YouTube może mieć związek z nakładem przeznaczanym na kampanię. W 2020 roku wydano ponad 10 milionów dolarów na reklamy opisujące Donalda Trumpa i jego program w kluczowych stanach.

YouTube nie jest pierwszy

W listopadzie Elon Musk przeprowadził ankietę dając ludziom możliwość zdecydowania czy przywrócić konto byłego prezydenta w aplikacji Twitter. 51,8% respondentów odpowiedziało się za aktywacją profilu Trumpa. Podobnie postąpił Facebook, który również cofnął zakaz. Trump konsekwentnie nie używa jednak tych mediów społecznościowych w ramach protestu.

Były prezydent ma własne media społecznościowe

W 2020 roku były prezydent otworzył natomiast własną firmę medialną, Trump Media & Technology Group (TMTG). Ma ona za zadanie przeciwdziałać kulturze anulowania dostępności i ograniczania ich dla wybranych osób.

W celu rozszerzenia wpływu platformy, 13 miesięcy temu uruchomiona została aplikacja Truth Social, Zgodnie z informacjami Trump publikuje w Truth Social informacje i nie może jej ponownie zaprezentować w innej sieci społecznościowej przez sześć godzin, co może być przyczyną braku aktywności na odzyskanych kontach.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Tech Crunch, oprac. własne

Przewiń w dół do następnego wpisu