DAJ CYNK

Bezpieczna podróż na ferie: numer rejestracyjny to wszystko co musisz znać, aby upewnić się, że Twoje dziecko bezpiecznie wyjedzie na zimowy wypoczynek

18.01.2019

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3038

Ważne 2

0

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło serwis bezpiecznyautobus.gov.pl. Można tam sprawdzić informacje o pojeździe, którym nasza pociecha wyjedzie na ferie. Wystarczy podać numer rejestracyjny.

Już w najbliższy poniedziałek, 21 stycznia, dla uczniów z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego rozpoczną się ferie zimowe. Dołączą oni do koleżanek i kolegów z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego, którzy odpoczywają już od tygodnia. Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, udane ferie to przede wszystkim bezpieczne ferie. Pierwszym krokiem do osiągnięcia tego jest bezpieczny autobus. Aby sprawdzić stan techniczny pojazdu, wystarczy jeden klik.

- Bezpieczny autobus to jedna z najbardziej popularnych e-usług. Nic dziwnego. Dzięki niej w kilka chwil sprawdzimy, czy autokar - w którym nasze dziecko jedzie na ferie - powinien ruszać w trasę - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. - To co musimy wiedzieć, to znać numer rejestracyjny autokaru. To wystarczy, by dotrzeć do informacji o jego badaniach technicznych, czy  ubezpieczeniu OC. I to wszystko online.

Jak to działa?

O numer rejestracyjny autokaru należy poprosić organizatora z wyprzedzeniem. Można też skorzystać z e-usługi Ministerstwa Cyfryzacji tuż przed wyjazdem. Aby tego dokonać, wystarczy wejść na stronę www.bezpiecznyautobus.gov.pl, wpisać numer rejestracyjny autobusu i kliknąć przycisk Sprawdź pojazd.

Szukane informacje wyświetlą się od razu, a my nic za to nie zapłacimy. Sprawdzimy w ten sposób:

  • czy autokar ma ważne obowiązkowe badanie techniczne,
  • czy autokar ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • czy nie jest wyrejestrowany lub kradziony,
  • dane techniczne autobusu, na przykład liczbę miejsc,
  • stany licznika z badań technicznych (informacje o stanie licznika są gromadzone w bazie od 2014 roku).

- To pewne dane. Pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów, czyli rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Cyfryzacji. W usłudze udostępniamy dane pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Dzięki niej można sprawdzić każdy pojazd, który jest przeznaczony do przewozu większej grupy osób, czyli nie tylko autobus, ale i autokar lub bus - dodał minister Marek Zagórski.

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji

Komentarze
Zaloguj się