DAJ CYNK

Polacy lubią serwisy VOD. Cenimy Netflixa, CDA i HBO.GO za jakość transmisji i liczbę dostępnych tytułów

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Telewizja i VoD

Interakcje: 6962

Rośnie popularność serwisów takich jak Netflix, CDA.pl czy HBO Go. Usługi VoD, czyli wideo na żądanie, zyskują nie tylko ze względu na szeroki dostęp do Internetu, ale i coraz bardziej rozbudowaną ofertę serwisów. Obecnie liderami na rynku są CDA.pl i Netflix. Widzowie doceniają je zwłaszcza za różnorodność dostępnych tytułów i jakość transmisji. Polacy coraz częściej korzystają z serwisów VoD multikanałowo. W przypadku niektórych serwisów już nawet co trzeci Internauta ogląda je na urządzeniach mobilnych.

 

Jak wynika z raportu IRCenter „Multiscreening 2018” liderem usług VoD w Polsce jest CDA.pl (29%) przed Netflixem (21%), który z kolei zanotował w ciągu roku największy wzrost (z poziomu 5% w 2017 roku). Ipla.tv oraz Player.pl mają po 20% udziałów, a pierwszą piątkę zamyka HBO Go (13%). Duże wzrosty notowała też platforma Showmax, ale mimo to wycofuje się ona z polskiego rynku.

Zobacz: Show must go on - HBO GO trolluje Showmaxa

Rynek VoD w Polsce jest obecnie bardzo rozbudowany, polscy Internauci mają bardzo wiele różnorodnych serwisów, z których mogą korzystać. Wyjście Showmaxa z polskiego rynku z jednej strony spowoduje, że prawdopodobnie jego oferta rozejdzie się pomiędzy Netflixa, HBO, czy jakieś inne serwisy VoD, tak że one na tym prawdopodobnie zyskają. Z drugiej strony tworzy się luka na rynku, którą mogą próbować przejąć inne serwisy. To nie będzie łatwe, jako że mamy już dość mocno zakorzenionych liderów. Ale przykładowo Disney+, który niedługo ma zamiar wypuścić także swoje własne VoD, może być graczem, który postanowi zawalczyć o polską widownię

- komentuje Weronika Niżnik, Senior Project Manager w IRCenter.

Pod względem ogólnej oceny użytkowników serwisów VoD dostępnych w Polsce najlepsze noty zbiera Netflix. Pod względem różnorodności dostępnych tytułów i jakości streamingu jest pozytywnie oceniany przez ok. 70% Internautów. Netflix udostępnia w Polsce już ponad 2 tys. filmów i blisko tysiąc seriali. Dodatkowo wysoko oceniana jest też rozdzielczość 4K, technika HDR i możliwość wyboru lektora lub napisów. Wysoko oceniono również jakość usług HBO Go, nc+ GO oraz VoD Cyfrowego Polsatu.

Zobacz: Netflix: Inteligentne pobieranie dostępne także dla użytkowników systemu iOS

Z badania IRCenter wynika, że platformy VoD są coraz chętniej oglądane multikanałowo. Pod tym względem bezkonkurencyjny jest Netflix – platformę na komputerze ogląda 80% Internautów, ponad połowa na telewizorze, a blisko 40% na urządzeniach mobilnych. Z kolei do telewizora „przywiązani” są przede wszystkim użytkownicy VoD Cyfrowego Polsatu (75%), na komputerach najczęściej oglądają wideo użytkownicy serwisu Zalukaj.com (84%). a nc+ GO króluje wśród użytkowników smartfonów (35%).

Zobacz: VoD w Polsce rośnie jak na drożdżach. Najpopularniejsze serwisy to Netflix i CDA.pl. Wyniki raportu Multiscreening 2018

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: newseria

Przewiń w dół do następnego wpisu