DAJ CYNK

Dwa razy szybciej w Netii, nawet jeśli wciąż czekasz na światłowód

Anna Rymsza

Taryfy, promocje, usługi

Studzienka Netii w Kielcach

Gdy myślisz, że po miedzi już szybciej się nie da, do akcji wchodzi Netia i podwaja prędkość.

Netia daje dwa razy więcej

Netia wprowadziła rozwiązanie, które pozwala podwoić prędkość łączy w tradycyjnym standardzie xDSL. Sztuczka polega na wykorzystaniu nowego routera, do którego można podłączyć nie jedną, ale dwie pary miedzianych kabli. Agregacja dwóch przyłączy pozwala podwoić prędkość pobierania i wysyłania. To z pozoru proste rozwiązanie może zmienić jakość życia wielu osób na terenach, gdzie nie dotarły jeszcze światłowody.

Z łącza xDSL o podwojonej prędkości będzie mogła skorzystać duża grupa abonentów Netii. Wystarczy, że do lokalu doprowadzone zostały dwie pary kabli miedzianych, a tak jest w większości przypadków. Jeśli zaś lokal ma tylko jedną parę kabli, drugą można bez większych problemów „dociągnąć”.

Najważniejszy jest tu nowy router w ofercie Netii – Oxygen RVV3400 – obsługujący nie jedno, ale dwa wyjścia na świat (czyli dwie pary kabli). Wykorzystuje on algorytmy load balancing, by równomiernie rozkładać przesyłane dane na oba łącza. Od strony użytkownika da to dwukrotnie większe prędkości wysyłania i pobierania. Router ma gniazdka Ethernetowe oraz Wi-Fi 2,4 i 5 GHz, więc można połączyć się kablem i bezprzewodowo.

Oczywiście Netia konsekwentnie modernizuje swoją infrastrukturę, by jak najwięcej klientów mogło korzystać ze światłowodów. Aktualnie już większość dostępnych łączy pozwala na korzystanie z internetu z prędkością do 1 Gb/s. Nowy xDSL to rozwiązanie „przejściowe” dla tych klientów Netii, którzy jeszcze czekają na światłowody w swojej okolicy.

Zobacz: Netia wprowadza hybrydowy Internet 2w1

Alternatywnie Netia oferuje Hybrydowy Internet 2w1. Wprowadzona w sierpniu 2021 oferta łączy stacjonarny dostęp do internetu po miedzi  z łączem mobilnym LTE. Zestaw ODU-IDU 300 (router wewnętrzny wraz z anteną zewnętrzną) poprawia parametry usług, umożliwiając transfer z prędkością nawet do 300 Mb/s. Początkowo rozwiązanie to było dostępne wyłączenie na sieci własnej Netii, obecnie jest dostępne również dla abonentów usług na bazie hurtowego dostępu do sieci Orange Polska (BSA, LLU).

Po zmianach w ofercie Netii koszt obu rozwiązań wynosi 65 zł miesięcznie (z uwzględnieniem rabatu za zgody marketingowe). Obecnym klientom Netia proponuje przedłużenie na 24 miesiące umowy na usługi stacjonarne z darmowym przyspieszeniem łącza do wartości maksymalnych, jakie są dostępne na danym terenie. Pozostałe warunki są bez zmian. Dodatkowa usługa LTE z zestawem ODU-IDU kosztuje 25 zł miesięcznie i kwota ta doliczana jest do abonamentu. Z kolei dwa razy szybszy internet w technologii xDSL, to dodatkowy wydatek w kwocie 15 zł miesięcznie.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Gold Culture / Shutterstock

Źródło tekstu: Netia

Przewiń w dół do następnego wpisu