DAJ CYNK

NBP: Mastercard z płatnościami zbliżeniowymi bez PIN-u do 100 zł

28.05.2018

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 4389

Ważne 9

1

Mastercard poinformował o otrzymaniu od NBP zgody na podwyższenie do 100 zł limitu płatności zbliżeniowych bez podawania kodu PIN.



Mastercard poinformował o otrzymaniu od NBP zgody na podwyższenie do 100 zł limitu płatności zbliżeniowych bez podawania kodu PIN. Organizacja przewiduje, że zmiana ta nastąpi nie wcześniej, niż w II kwartale 2019 roku.

Planowane podwyższenie limitu płatności zbliżeniowych bez PIN do 100 zł odpowiada na potrzeby i oczekiwania polskich konsumentów, którzy bardzo chętnie korzystają z tej technologii. W 2017 roku po raz pierwszy średnia wartość transakcji zbliżeniowej przekroczyła 50 zł , a tym samym była ponad 3-krotnie wyższa niż w 2010 roku. To potwierdza, że Polacy coraz częściej płacą bezstykowo również za zakupy na większe kwoty, przekraczające wartość aktualnego limitu transakcji bez PIN. Jednocześnie zdecydowana większość (66%) transakcji kartowych na kwoty powyżej 50 zł jest realizowana w technologii zbliżeniowej, z kodem PIN wpisywanym na terminalu . Podniesienie limitu pozwoli więc zwiększyć szybkość i wygodę znacznej części tych transakcji (na kwoty do 100 zł), przy wykorzystaniu technologii, którą już dziś konsumenci wybierają najchętniej. Klienci zapytani, czy chcieliby płacić bez PIN do 100 zł, 67% z nich odpowiada twierdząco.

W porównaniu z innymi krajami europejskimi, aktualny limit transakcji bez PIN obowiązujący w Polsce należy do najniższych. Wyższe kwoty funkcjonują nie tylko w krajach Europy Zachodniej (np. w Wlk. Brytanii 30 funtów, czyli ok. 145 zł. We Francji i Irlandii 30 euro, czyli ok. 130 zł), ale też w tych z Europy Środkowo-Wschodniej (np. na Litwie 25 euro, czyli ok. 105 zł), w Rumunii 100 lejów, czyli ok. 90 zł, na Słowacji 20 euro, czyli ok. 85 zł).

Źródło tekstu: Mastercard

Komentarze
Zaloguj się
40. ~
0

2018-05-29 10:54:52

@18 Powtorze: tak sie wlasnie dmya glupie lemingi. Zobaczysz, ze nastepnym krokiem bedzie calkowite zlikwidowanie limitow platnosci nieautoryzowanych. I zobaczysz ilu pozytecznych idtiow bedzie twierdzic, jakie to "wygodne i nowoczesne". Lemingi to gwono i korpa dobrze o tym wiedza.

Odpowiedz

39. ~garf
0

2018-05-29 09:35:48

@24 doczytaj prawo bankowe. bank w pełni odpowiada za transakcje dopiero od momentu zgłoszenia utraty karty. W okresie od momentu utraty karty do momentu zgłoszenia utraty, klient odpowiada do równowartości kwoty w Euro - kiedyś było to 150 - nie wiem czy się zmieniło. Jeśli dodatkowo bank będzie w stanie udowodnić, że wcześniej kartą posługiwano się niezgodnie z regulaminem - np. żona używała karty męża, bank nie odpowiada wcale ze transakcje przed zablokowaniem karty.

Odpowiedz

38. ~
2

2018-05-28 21:36:33

24. ~Xxx: Wypisujesz bzdury, nie wprowadzaj ludzi w błąd!Bank odpowiada tylko za transakcje dokonane po zgłoszeniu kradzieży karty, za transakcje wcześniejsze odpowiada użytkownik karty!

Odpowiedz

37. ~Stary_bażant
2

2018-05-28 20:13:39

@35 to tanio u ciebie te lody, ja za 1 musze dać 5 dych

Odpowiedz

36. ~
2

2018-05-28 19:30:41

To powinno być jako opcja do wyboru a nie obligatoryjnie dla każdego. Domyślnie do każdej transakcji powinien być PIN.

Odpowiedz

35. mlody_pelikan
-1

2018-05-28 19:27:10

i bardzo dobrze, strasznie mnie wk....ia kiedy za 4 lody mam zapłacić 56 i muszę ten durny kod wpisywać, brawo mastercard, brawo nbp

Odpowiedz

34. ~Gutek
2

2018-05-28 19:19:24

Wszystko powinno być z PINem, który na życzenie można wyłączyć. Mam nadzieję, że po podniesieniu tego niebezpiecznego limitu przynajmniej nie ulegnie kwota odpowiedzialności banków za nieuprawnione transakcje.

Odpowiedz

33. ~
0

2018-05-28 19:04:04

@31._aston_ "więc w razie zgłoszenia kradzieży banki nie robią problemów tylko oddają kasę." - tyle wiesz o bankach ile o ortografii.

Odpowiedz

32. DanielR
0

2018-05-28 18:56:25

Szkoda, że "zapomnieliście" o tym akapicie:"Według danych przekazywanych NBP przez banki, "operacje oszukańcze" stanowiły w drugim półroczu 2017 r. jedynie 0,002% wszystkich transakcji kartowych, co oznacza, że w Polsce zdarzają się one 10 razy rzadziej, niż w innych badanych krajach europejskich."Który rozjaśniłby trochę bardziej obraz sytuacji. ;-)

Odpowiedz

31. _aston_
0

2018-05-28 18:55:27

Transakcje bez PINu są gwarantowane przez baki, więc w razie zgłoszenia kradzieży banki nie robią problemów tylko oddają kasę.Czyli są one ogólnie bezpieczniejsze, ponieważ nikt nie podejrzy PINu ... jak ktoś chce płacić tylko z PIN to zawsze można nawet fizycznie uszkodzić kartę ;)

Odpowiedz

29. ~frasag
0

2018-05-28 17:00:25

Jak mój bank będzie za bardzo fikał- to całkiem zrezygnuję z karty. Na drugi dzień jak wpłynie ta mini- emerytura idę do okienka i wypłacę wszystko. Nie tylko będą mieli tłok przy kasie, ale i potrzebę nowych kasjerów i nie zainwestują moich pieniędzy. Wydam, co nie zdążę to podaruję- ale bank będzie miał figę. Dzwonili żeby mi pożyczkę zaproponować to im powiedziałem że jak RSO będzie poniżej 3% żeby zadzwonili. A oni: Panie: ale wszystko drożeje! A ja na to: Tak Panie- ale to nie ja przyszedłem po pożyczkę tylko Wy mi ją wciskacie. Mogę brać ale na moich warunkach. I po rozmowie- więcej nie dzwonili.

Odpowiedz

28. ~pabloki
0

2018-05-28 16:50:59

25 właśnie banki odchodza od tych limitów by klient bedac na fali wznoszacej wydawał więcej - z jednej strony dość niska prowizja , z drugiej klient latwiej kupi kredycik.

Odpowiedz

27. ~pabloki
0

2018-05-28 16:49:27

zapominają że minimalna stawka we francji jest inna i uwzgledniając ją wychodzi niski limit bez pinu . u nas minimalna stawka za prace jest niska i uwzgledniajac ją do limitu (50 zł bez pinu) to dopiero dziś po kilku latach zbliżamy sie do zachodu. jeśli stawka zostanie podniesiona to bedze znów wyższa niż na zachodzie. uwzględniając że w PL jest duzy odsetek osób zarabiajacych minimalna pensje limit 100 zł jest dość wysoki.

Odpowiedz