DAJ CYNK

Inteligentne liczniki wody Orange w kolejnych trzech miastach

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 16136

Internet rzeczy kojarzy nam się głównie z inteligentnymi lodówkami, autonomicznymi samochodami lub opaskami fitness. Tymczasem to również, a nawet przede wszystkim, urządzenia ułatwiające wiele codziennych czynności, na które często nie zwracamy nawet uwagi. Należą do nich inteligentne liczniki wody, które Orange zamontuje w trzech kolejnych polskich miastach.

Smart Water coraz popularniejsze

Smart Water, czyli inteligentne wodomierze to najpopularniejsze rozwiązanie IoT (Internetu Rzeczy) wdrażane przez Orange. W całej Polsce jest zamontowano już 33 tys. takich nakładek. Pozwalają one na zdalny odczyt stanu licznika ody. Ale to nie wszystko, bo pozwala to również na sprawniejsze rozliczenia, szybsze wykrycie awarii, ograniczenia nadużyć oraz zmniejszenie zużycia wody dzięki dokładnym analizom pomiarów. To pozwala na późniejszą, sprawniejszą rozbudowę sieci wodociągowej.

Zobacz: Tańszy roaming w ofertach na kartę sieci Orange

Trzy kolejne miasta

Nowe urządzenia Smart Water Orange pojawią się w Kościanie, Krośnie Odrzańskim oraz Ząbkach. W sumie będzie ich 7900. Łączna wartość projektów dla trzech miast to 3,3 mln zł.

Kolejne samorządy decydują się na wdrożenie systemów inteligentnego, zdalnego odczytu stanu liczników, rowerów miejskich czy oświetlenia ulicznego. Przekłada się to na lepsze życie mieszkańców i sprawniejsze zarządzanie usługami komunalnymi. Orange Polska z 40% udziałem w rynku M2M jest liderem wdrażania takich rozwiązań, zapewnia także wsparcie w cyfrowej transformacji samorządów

-  mówi Sebastian Grabowski Dyrektor IoT i Zaawansowanych Technologii w Orange Polska.

Zobacz: Szybki Internet w telefonie zniknie w ciągu 3 lat, a sieć 5G w Polsce nigdy nie powstanie - ostrzega Instytut Łączności

Jak to działa? Czy to bezpieczne?

W Internecie nie trudno jest natknąć się na zdanie mówiące, że tego typu rozwiązania to kolejne elementy kontroli umysłu, a przy okazji są to urządzenia niebezpieczne dla zdrowia, a do tego na pewno działają w sieci 5G. Cóż, w wielkim skrócie - NIE. Inteligentne wodomierze przesyłają dane w oparciu o sieć GSM, czyli 2G (przypomnę tylko, że komercyjne sieci GSM w Polsce działają od połowy lat 90-tych). Głównie dlatego, że liczniki wody są często zamontowane w piwnicach i miejscach, w których zasięg sieci komórkowej jest bardzo słaby lub tłumiony przez otoczenie. Dodatkowo, ilości przesyłanych danych są na tyle małe, że możliwości sieci GSM są do tego w pełni wystarczające. Wszystkie informacje, za pośrednictwem sieci Orange, trafiają na serwery firmy, gdzie są dalej przetwarzane i analizowane.

Zobacz: Najlepsze smartfony do 2000 zł (kwiecień 2019)

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Orange; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu