DAJ CYNK

Snapdragon 8 Gen 2 coraz bliżej. Qualcomm zapowiada premierę

Mieszko Zagańczyk

Sprzęt

Qualcomm logo

Snapdragon 8 Gen 2  to kolejna, choć jeszcze nieogłoszona generacja topowych układów firmy Qualcomm. Wszystko wskazuje na to, że nowa jednostka zadebiutuje w listopadzie, co zbiega się z zapowiedzią prezentacji serii Xiaomi 13.

O Snapdragonie 8 Gen 2 mówi się wiele od kilku tygodni, a ostatnio ta nowa jednostka zaistniała w przeciekach na temat nowej generacji smartfonów – Xiaomi 13. Premiera flagowych telefonów Xiaomi miałaby tym razem odbyć w listopadzie, a nie w grudniu, jak w poprzednich latach.

Telefony Xiaomi 13 maja być napędzane właśnie przez Snapdragona 8 Gen 2, co jednak oznacza, że również najpóźniej w listopadzie powinna mieć miejsce premiera nowego układu. 

Qualcomm zapowiada wydarzenie Snapdragon Tech Summit 2022

Te spekulacje znajdują potwierdzenie w zapowiedzi firmy Qualcomm. Amerykański gigant ogłosił, że tegoroczny Snapdragon Tech Summit, czyli wielka konferencja dla producentów i deweloperów odbędzie się w dniach od 14 do 17 listopada 2022

Qualcomm nie ujawnił jeszcze programu konferencji, ale nie ma wątpliwości, że to właśnie wtedy zostanie zaprezentowana nowa jednostka. Jest to najważniejsze wydarzenie tego producenta, a podczas jej zeszłorocznej edycji na przełomie listopada i grudnia 2021 przedstawiony został Snapdragon 8 Gen 1.

Jaki będzie Snapdragon 8 Gen 2?

Snapdragon 8 Gen 2 pojawia się już w pierwszych przeciekach. Wiadomo, że układ ma oznaczenie kodowe SM8550 i roboczą nazwę Kailua. Tym razem producent zastosuje nowy podział ośmiu rdzeni – będą podzielone na cztery klastry w układzie 1+2+2+3, co stanowi zmianę w porównaniu do 1+3+4 z Gen 1.

Układ zostanie wykonany w litografii 4 nm TSMC, jak najnowszy Snapdragon 8+ Gen 1 i będzie się składać z jednego, bardzo wydajnego rdzenia Cortex X3, dwóch Cortex A720, dwóch Cortex A710 oraz trzech energooszczędnych Cortex A510. Za przetwarzanie grafiki ma odpowiadać procesor graficzny Adreno 740.

Zobacz: Xiaomi 13 zadebiutuje wcześniej z nowym Snapdragonem
Zobacz: Mediatek zapowiada układ Dimensity 9000+. Qualcomm ma się czego bać
 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: wł.