DAJ CYNK

Samsung wprowadza pamięć LPDDR5X 8,5 Gbps. Trafi nie tylko do nowych Galaxy

Mieszko Zagańczyk

Sprzęt

LPDDR5X 8,5 Gbps

Samsung zakończył trwające rok prace nad nową pamięcią LPDDR5X DRAM o prędkości 8,5 gigabita na sekundę i jest już gotowy do wprowadzenia jej na rynek. Moduł trafi między innymi do urządzeń mobilnych i niewielkich laptopów.

Samsung poinformował o zakończeniu prac nad pamięcią LPDDR5X DRAM o prędkości 8,5 Gbps, która przeszła pozytywne testy i została zatwierdzona przez firmę Qualcomm do użytku z platformą Snapdragon. Oznacza to, że droga nowego rozwiązania na rynek jest już otwarta.

Nowa pamięć LPDDR5X DRAM wykonana jest w procesie 14 nm EUV, a pierwsze prace nad tym modułem producent ogłosił niemal rok temu, w listopadzie 2021. W marcu 2022 r. koreański producent pochwalił się zatwierdzeniem przez firmę Qualcomm pamięci LPDDR5X DRAM o prędkości 7,5 Gbps, teraz jednak udało mu się ją jeszcze bardziej przyspieszyć. 

Samsung zapowiada, że pamięć LPDDR5X 8,5 Gbps o wielkości nawet do 64 GB może być wykorzystywana w urządzeniach mobilnych – w smartfonach i tabletach – a także w płaskich i lekkich laptopach, jak również serwerach i systemach obliczeniowych dużej skali (HPC). 

Producent widzi także zastosowanie nowego modułu w samochodach autonomicznych, które dzięki temu będą mogły szybko przetwarzać jeszcze więcej danych z większej liczby czujników. Moduł przyspieszy także działanie urządzeń i aplikacji AI, a także rozszerzonej i  wirtualnej rzeczywistości.

W porównaniu do starszego standardu LPDDR5 6,4 Gbps nie tylko zwiększyła się szybkość, ale także, dzięki wykorzystaniu dynamicznego skalowania napięcia i częstotliwości (DVFS) o 20% zmniejszył się pobór energii.

Chociaż Samsung nie wymienił konkretnych produktów, które będą korzystać z pamięci LPDDR5X 8,5 Gbps, jest duże prawdopodobieństwo, że przyjęty standard zadebiutuje wraz z urządzeniami wykorzystującymi nowy układ Snapdragon 8 Gen 2, w tym w nadchodzącej generacji flagowców Galaxy S23. Pierwszym smartfonem z pamięcią 8,5 Gbps nie musi być jednak Samsung – poprzednia wersja 7,5 Gbps trafiła najpierw do smartfonu konkurencji, czyli Realme GT2 Explorer Master Edition.

Zobacz: Galaxy S23 ze Snapdragonem 8 Gen 2 popisuje się w benchmarku
Zobacz: Samsung Galaxy S23 tylko ze Snapdragonem. To już prawie pewne

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Samsung

Źródło tekstu: Samsung

Przewiń w dół do następnego wpisu