DAJ CYNK

Qualcomm Snapdragon 855 oficjalnie zaprezentowany. 5G trafi do smartfonów

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 3125

Podczas konferencji na Hawajach Qualcomm oficjalnie pokazał światu nowego Snapdragona 855. Główną cechą układu ma być obsługa łączności 5G, choć pojawił się tu mały kruczek.

Nowy, flagowy układ Qualcommu został wykonany w 7nm procesie technologicznym. Jest wyposażony w 8-rdzeniowy procesor z rdzeniami Kyro 435 w układzie:

  •     cztery energooszczędne rdzenie Kryo Silver (128KB L2 cache dla każdego rdzenia, taktowanie do 1,8 GHz),
  •     trzy rdzenie Kryo Gold (256KB L2 cache, taktowanie do 2,419 GHz),
  •     jeden rdzeń Kryo Gold (512KB L2 cache, taktowanie do 2,842 GHz).

Do tego mamy układ graficzny Adreno 640 Snapdragon Elite Gaming oraz procesor sygnałowy Hexagon 690 DPS odpowiadający za działanie sztucznej inteligencji. Układ graficzny ma być 30% wydajniejszy od poprzednika i pozwalać na uruchamianie gier z obsługą technologii HDR. Qualcomm chwali się, że zastosowana przez niego konfiguracja daje dwukrotną przewagę wydajnościową w stosunku do dwóch pozostałych układów wykonanych w 7nm procesie technologicznym, czyli w domyśle Kirina 980 oraz Apple A12 Fusion. Mam nadzieję, że niedługo firma potwierdzi to jakimiś konkretnymi liczbami, jak zrobił to Huawei podczas premiery Kirina 980.

Huawei prezentuje układ Kirin 980

Zaktualizowany został procesor przetwarzania obrazu ISP Spectra, który jest w stanie tworzyć coś na zasadzie map głębi, a nie tylko przetwarzać obraz z kamery. Chodzi tutaj zapewne o tworzenie trójwymiarowych modeli otoczenia, co ma być jedną z cech sieci 5G. Do tej funkcji układ potrzebuje jednoczesnej pracy procesora, grafiki i układów przetwarzających obraz. Mapowanie ma być możliwe w płynnych 60 klatkach na sekundę w rozdzielczości 4K. A wszystko to przy wykorzystywaniu tylko 25% mocy w porównaniu z poprzednią wersją ISP.

W standardzie Snapdragon 855 będzie wyposażony tylko w modem LTE X24, oferujący LTE kategorii 20 (pobieranie do 2 Mb/s) oraz obsługą Wi-Fi 6 - 802.11ax i 802.11ay 60 GHz. A co z modemem 5G? Producenci smartfonów chcąc wyposażyć swoje urządzenia w łączność 5G będą musieli dodatkowo wykorzystać modem X50 jako osobny komponent.

Qualcomm przekonuje, że do końca 2019 roku każdy producent smartfonów będzie miał w ofercie przynajmniej jeden model działający w sieci 5G. Zaprezentowana została też list firm, które już pracują nad nową technologią. Wśród nich znalazły się - Asus, Fujitsu, Google, HMD, HTC, InSeeGo, LG, Motorola, Netgear, NetComm Wireless, OnePlus, Oppo, Samsung, Sharp, Sierra Wireless, Sony, Telit, Vivo, WingTech, WNC, Mi i ZTE.

Qualcomm zaprezentował również nowy, soniczny czytnik linii papilarnych to zamontowanie w ekranie smartfonu. Jego działanie jest oparte na falach ultradźwiękowych tworzących trójwymiarowy model powierzchni palca. Działanie czytnika będzie możliwe nawet przy mokrym palcu, ponieważ fale będą w stanie przenikać ciecz.

Pierwszym smartfonem wyposażonym w Snapdragona 855 będzie Samsung Galaxy S10.

Premiera smartfonu Galaxy S10+ coraz bliżej. Oto, jak będzie wyglądał nowy flagowiec Samsunga
Trzy warianty Samsunga Galaxy S10 przeszły certyfikację w Rosji
Samsung Galaxy S10+ pojawia się w AnTuTu

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Qualcomm, pocketnow, PhoneArena; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu