DAJ CYNK

Exodus 1 - pierwszy smartfon HTC oparty na technologii blockchain

Dodane przez: msnet

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 2810

Exodus 1 to wersja "early access" smartfonu opartego na technologii blockchain. HTC zaprasza do współpracy developerów oraz społeczności działające na rzecz kryptowalut i zapowiada udostępnienie API.

Jak podaje tajwański producent, Exodus 1 stanowi połączenie wydajności i atrakcyjnego designu, których można się spodziewać po flagowej linii urządzeń marki HTC z technologią blockchain i oprogramowaniem niezbędnym do stworzenia smartfonu odpowiadającego potrzebom nowoczesnego użytkownika i nowej ery Internetu. Smartfon zawiera bezpieczną przestrzeń, czyli wydzielony obszar, chroniony także przed systemem operacyjnym Android. W enklawie tej użytkownicy mogą przechowywać swoje klucze kryptograficzne (do walut, tokenów NFT, a w przyszłości do dowolnych danych cyfrowych).

Na wypadek zgubienia lub kradzieży urządzenia, a także zapomnienia hasła, firma HTC przygotowała społeczny mechanizm odzyskiwania kluczy - Social Key Recovery, który - jak podaje HTC - jest łatwy i bezpieczny. Pozwala on wybrać kilka zaufanych kontaktów, którym powierzane są elementy kluczy, podzielonych wcześniej przy użyciu specjalnego algorytmu. Aby skorzystać z tego mechanizmu, należy zainstalować aplikację do zarządzania kluczami. W razie potrzeby dzięki tej samej aplikacji będzie możliwe odzyskanie kluczy. Poza tym klucze nie są przechowywane w żadnej centralnej bazie danych i są pod wyłączną kontrolą właścicieli.

HTC zaprasza kryptografów i programistów z całego świata do przyłączenia się do społeczności HTC Exodus i wspólnego działania na rzecz udoskonalenia enklawy. W ramach wczesnego dostępu producent zaprasza społeczność do dzielenia się uwagami, które mogłyby jeszcze ulepszyć działanie portfela i bezpiecznego przechowywania danych przez kanał "HTC EXODUS (OFFICIAL)" w serwisie Telegram.

- Minęło już 10 lat od premiery pierwszego telefonu HTC z systemem Android i prawie tyle samo od debiutu tak Bitcoin jak i Genesis Block. Wierzymy, że Exodus 1 jest kamieniem węgielnym kryptograficznego Internetu. Jeśli bowiem cyfrowe zasoby i rynek zdecentralizowanych aplikacji ma osiągnąć swój pełny potencjał, ich głównym kanałem dystrybucji muszą być urządzenia mobilne. Dlatego też z niecierpliwością oczekujemy współpracy z programistami i społecznościami skupionymi wokół koncepcji blockchain, by pomogli nam tę wizję wprowadzić w życie - powiedział Phil Chen, Decentralized Chief Officer w HTC.

Kolejnym krokiem będzie upublicznienie API, który pozwoli developerom korzystać z Exodus 1 do ochrony kluczy i podpisywania transakcji. HTC udostępni też partnerom API zarządzania kluczami Zion oraz SDK portfela, aby rozszerzyć ekosystem blockchain i zbudować podwaliny bezpieczeństwa i zaufania. Zaprezentowany smartfon Exodus 1 został zaprojektowany z myślą o maksymalnym bezpieczeństwie i dedykowany zdecentralizowanym aplikacjom i jest pierwszym ważnym krokiem w kierunku stworzenia platformy i kanału dystrybucji dla twórców unikatowych dóbr cyfrowych.

Smartfon HTC Exodus 1 można zamówić w przedsprzedaży w ramach programu wczesnego dostępu na stronie www.htcexodus.com. Tam też będą umieszczane informacje na temat dostępności urządzenia, które do zamawiających powinno trafić w grudniu bieżącego roku. Zapłacić można między innymi bitcoinem.

HTC Exodus 1 - specyfikacja

HTC Exodus 1 będzie wyposażony w 6-calowy wyświetlacz o rozdzielczości QuadHD+ (proporcje 9:18) i będzie miał obudowę zdolną wytrzymać 30 minut zanurzenia w wodzie na głębokości do 1,5 m, zgodnie z normą IP68. Pracujący pod kontrolą systemu Android Oreo smartfon będzie napędzany chipsetem Snapdragon 845, wspieranym przez 6 GB pamięci RAM i 128 GB przestrzeni na dane. Na wyposażeniu znajdą się w sumie cztery aparaty fotograficzne, w konfiguracji 12 Mpix + 16 Mpix z tyłu i 8 Mpix + 8 Mpix z przodu. Tylny aparat pozwoli nagrywać filmy 4K 60 fps. Całość będzie zasilana akumulatorem o pojemności 3500 mAh

Cena smartfonu to 0,15 BTC lub 4,78 ETH, czyli około 3600 zł, jeśli uwzględnimy aktualny na chwilę pisania tych słów kurs obu kryptowalut.

Zobacz: HTC ciągle pracuje nad smartfonem do bezpiecznego zarządzania kryptowalutami
Zobacz: Sikur XZ1 i XA2 - czyli smartfony Sony w wersji dla fanów kryptowalut
Zobacz: Kryptowaluty zrewolucjonizują rynek płatniczy

Źródło tekstu: HTC

Przewiń w dół do następnego wpisu