DAJ CYNK

Nowe oszustwo na sanepid? Oddzwanianie rzekomo może być kosztowne

msnet

Bezpieczeństwo

Sanepid oszustwo Covid-19 drogie oddzwanianie

W Internecie pojawiły się informacje o rzekomym nowym sposobie oszustwa, polegającym na podszywaniu się pod sanepid i nakłanianiu ofiar na dzwonienia pod numer, z którym rzekomo połączenia mogą być bardzo kosztowne.

O nowym oszustwie napisał na Twitterze Michał Moch, który również zamieścił tam zrzut ekranu z treścią wiadomości. Michał przestrzega przed wysyłaniem SMS-ów lub dzwonieniem na podany numer telefonu, ponieważ koszt takiego połączenia to 45 zł.

Wiadomość wygląda jak wysłana z sanepidu (taki ma nagłówek), a jej treść brzmi następująco (pisownia oryginalna):

Inspekcja Sanitarna:Prosze o natychmiastowy kontakt telefoniczny pod nr 571513950 w sprawie dodatniego wyniku COVID-19. W przypadku braku kontaktu sprawa zostanie skierowana na POLICJE

Sanepid SMS

Przeglądając serwisy, w których można napisać (a przez to również się dowiedzieć), do kogo należy dany numer telefonu, dowiedzieliśmy się, że koszt połączenia ze wskazanym wyżej numerem to jednak 35 zł. Wątpliwości (nie tylko nasze) budzi fakt, że numer 571513950 jest "normalnym" numerem telefonu komórkowego, który pierwotnie pochodzi z sieci Orange. Dlaczego zatem dzwonienie na ten numer miałoby kosztować tak, jak za połączenie z numerem specjalnym? Rejestr numerów premium znajdziemy na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Nie zamierzamy dzwonić na ten numer, by się przekonać, ani nie polecamy tego naszym Czytelnikom.

Jak zauważają niektórzy komentujący, nawet jeśli ktoś wykonywał test na obecność wirusa SARS-Cov-2 (a nie na Covid-19 - pod tą nazwą kryje się choroba wywołana przez koronawirusa), to sanepid do takiej osoby dzwoni, a nie wysyła SMS-y. O sprawie rozmawialiśmy również z ekspertami z firmy ESET, którzy - podobnie jak my - uważają, że tak wysoka opłata za połączenie ze wskazanym numerem to fejk.

Zobacz: Wyciek danych z Forum Play - fioletowy operator wyjaśnia sytuację
Zobacz: NIe pomogły solidne zabezpieczenia - nastąpiło włamanie do sieci amerykańskiej agencji federalnej

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Michał Moch (Twitter), wł.

Przewiń w dół do następnego wpisu