DAJ CYNK

SMS grozy. Gdy go dostaniesz, tylko jedna reakcja jest OK

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Bezpieczeństwo

SMS grozy. Gdy go dostaniesz, tylko jedna reakcja jest OK

Biuro Informacji Kredytowej przestrzega przed nowym oszustwem. Na telefony Polaków trafiają fałszywe wiadomości SMS z informacją o wpisaniu na listę dłużników.

Biuro Informacji Kredytowej wysyła do użytkowników informację o oszustwie, które zostało w nich wycelowane. Co ciekawe, przedsiębiorstwo dowiedziało się o nim od serwisu Niebezpiecznik.pl, który specjalizuje się w tematyce cyberbezpieczeństwa.

Oszustwo na BIK

BIK przestrzega, że na telefony Polaków zaczęły trafiać SMS-y informujące o wpisaniu ich na listę dłużników. W rzeczywistości jest to zwykłe oszustwo. Co gorsze, metoda może być niezwykle skuteczna, bowiem w wiadomości znajdują się poprawne dane osobowe ofiary.

Poza tym w SMS-ie znajduje się też link, z którego użytkownicy mogą pobrać raport. Wejście w adres i pobranie informacji wiąże się z naliczeniem opłaty w wysokości aż 1299 zł. W ten sposób oszuści próbują zarabiać na nieświadomych użytkownikach.

MONIT
Imię Nazwisko informujemy o ryzyku dokonania nowego wpisu na liste dluznikow. Pobierz raport o sobie na BazaWindykacyjna[kropka]pl Hasło: XXX.

- brzmi SMS.

Oszuści liczą na to, że nieświadomi użytkownicy zdecydują się zapłacić, aby dowiedzieć się, czy rzeczywiście zostali wpisani na listę dłużników. Jeśli nie uiszczą opłaty w wysokości 1299 zł, to są straszeni wpisaniem do rejestru, co ma bardzo negatywny wpływ między innymi na zdolność kredytową.

Zobacz: Rząd porządkuje smartfony Polaków. Nowy obowiązek już 16 kwietnia
Zobacz: Pegasus powrócił? Pilny komunikat dla właścicieli smartfonów

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: BIK, Niebezpiecznik.pl