DAJ CYNK

Zdjęcia Google będą płatne. No-limit tylko do czerwca

Henryk Tur

Aplikacje

Jak to się mówi: "wszystko co dobre, ma swój koniec". W przypadku popularnej usługi Google oznacza to wprowadzenie limitu 15GB miejsca na zdjęcia i filmy użytkownika.

Jeżeli korzystasz z usługi Zdjęcia Google, możesz dzisiaj na swoim Gmailu znaleźć wiadomość, w której Google informuje, że:

  • Od 1 czerwca 2021 r. wszystkie nowe zdjęcia i filmy, dla których utworzysz kopie zapasowe wysokiej jakości, będą wliczane w limit 15 GB bezpłatnego miejsca na dane dostępnego na koncie Google lub innego kupionego miejsca. Podobna zasada już teraz obowiązuje w innych usługach Google, takich jak Dysk czy Gmail.
  • Żadne zdjęcia i filmy, których kopie zapasowe wysokiej jakości zostaną wykonane przed 1 czerwca 2021 r., nie będą objęte tą zmianą i nie będą wliczane w limit miejsca na dane na koncie Google. Obejmuje to wszystkie istniejące materiały przesłane w wysokiej jakości.

Jest to duża zmiana - z czego Google zdaje sobie sprawę i samo to podkreśla, dlatego też podaje informację o planowanych działaniach z ponad półrocznym wyprzedzeniem. Dzięki temu każdy może pomyśleć, co dalej? We wspomnianym, oficjalnym mailu znajdziesz także możliwość przejścia do indywidualnego oszacowania, które ma wskazać, kiedy mniej więcej wyczerpiesz przyznany limit miejsca. Jak czytamy: "Te szacunki opierają się na tym, jak często przesyłasz kopie zapasowe zdjęć, filmów i innych treści na konto Google.".

A czy to działa? No cóż...

Zobacz: Google Chrome zabezpieczy przed atakami na karty

Aby pomóc użytkownikom w zwolnieniu miejsca, od 1 czerwca 2021 roku pojawi się darmowe narzędzie do zarządzania miejscem na dane. Możemy przeczytać, że "pomoże w łatwym wyszukiwaniu i usuwaniu ciemnych oraz nieostrych zdjęć i filmów, a także innych niepożądanych materiałów".

Nowa zmiana oznacza, że będziemy mieć po 15GB miejsca we wszystkich usługach Google razem wziętych. Dla wielu osób, które mają kilka smartfonów lub zmieniają je często, to bardzo niekomfortowa sytuacja - miejsce będzie trzeba albo dokupić, albo po prostu znaleźć inny sposób przechowywania materiałów. Z drugiej jednak strony, Google bierze za 100 GB dodatkowego miejsca 89,99 zł rocznie/8,99 zł za miesiąc, więc nie będzie to jakiś wielki wydatek.

Zobacz: Google Messages wprowadza planowanie wiadomości. Jak to działa?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Google

Źródło tekstu: Google