DAJ CYNK

Mapy Google i Street View z dzielonym ekranem. Korzystaliście już z nowej funkcji?

Mieszko Zagańczyk

Aplikacje

Mapy Google i Street View z dzielonym ekranem

Street View to jedna z najważniejszych funkcji w aplikacji Mapy Google. Teraz będzie można o wiele wygodniej z niej korzystać dzięki dzielonemu ekranowi.

Widok ulic miast i głównych dróg niemal całego świata, dostępny dzięki Street View, to jedna z funkcji, która sprawia, że Mapy Google wciąż nie mają konkurencji. Zdjęcia sferyczne, uchwycone przez pokonujące miliony kilometrów samochody Google, dają o wiele lepsze wyobrażenie o szukanych na mapie obiektach niż przeglądanie siatki ulic. Dotąd jednak korzystanie z aplikacji Mapy Google i funkcji Street View wiązało się z koniecznością wyboru tylko jednego widoku. Teraz już tak nie jest.

W najnowszej aktualizacji Map Google dla systemu Android ekran aplikacji jest dzielony na dwie części – na górze widać sferyczny obraz Street View, na dole tradycyjną mapę z zaznaczonym na ulicy, wybranym punktem. Żeby aktywować Street View w dzielonym ekranie, wystarczy tylko wybrać tę funkcję z małego okienka na dole aplikacji. Oczywiście, żeby skorzystać z tych wszystkich możliwości, na danym obszarze Map Google musi być dostępna warstwa Street View.

Zobacz: Google Maps podnosi poprzeczkę. Zobacz superdokładne mapy czterech miast

Dzielony widok nie tylko pozwala porównać zdjęcia z mapą, ale także ułatwia orientację w przeszukiwanym terenie. Gdy punkt widzenia na Street View przesuwa się wzdłuż niebieskiej linii, zmienia się też położenie wskaźnika na mapie. Jeżeli ktoś jednak chce w całości przełączyć się na zdjęcia, może to zrobić przy pomocy odpowiedniego przycisku, który powoduje też powrót do dzielonego ekranu.

Zobacz: Google Maps - zmiana języka na inny niż systemowy

Po włączeniu dzielonego ekranu na właściwej mapie widać nie tylko niebieską linię, wzdłuż której przesuwany jest obraz kamery, ale także niebieskie kółka, które sygnalizują, że dla wybranego miejsca są dostępne zdjęcia sferyczne, robione przez użytkowników. Zazwyczaj są one cennym uzupełnieniem warstwy Street View poza ulicami, tam, gdzie nie docierają samochody.

Nowa funkcja zadebiutowała wraz z wersją Map Google 10.59.1 z 25 stycznia 2021 roku, ale nie pojawiła się bezpośrednio dzięki niej, lecz jest stopniowa aktywowana przez Google po stronie serwera. Nie wszyscy użytkownicy mogli więc z niej od razu skorzystać. 

Ta niewielka z pozoru zmiana znacząco zwiększa komfort korzystania ze Street View. W tym trybie, na ekranie smartfonu, czasami bardzo łatwo się zagubić, gdy punkt widzenia przeskakuje w inne miejsce po przypadkowym dotknięciu. Teraz będzie można o wiele łatwiej to kontrolować.   

Zobacz: Google Street View dostępne w Polsce
Zobacz: Mapy Google z interfejsem jak w Android Auto?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News