DAJ CYNK

TSMC: Europa przegrała - nowa fabryka powstanie w USA

Arkadiusz Bała (ArecaS)

Wydarzenia

TSMC: fabryka w UE nie powstanie

TSMC planuje budowę nowej fabryki układów scalonych. Wygląda jednak na to, że wbrew wcześniejszym doniesieniom powstanie ona w USA, a nie na terenie Unii Europejskiej.

Wojna handlowa między USA i Chinami oraz trwający aktualnie światowy kryzys związany z dostępnością półprzewodników spowodowały, że coraz częściej mówi się o dywersyfikacji produkcji układów scalonych. Jej głównym elementem miałoby być budowanie kolejnych fabryk nie tylko na Tajwanie, ale w i w krajach zachodnich.

Pod wpływem tego trendu TSMC już zapowiedziało plany inwestycji w nową fabrykę w Phoenix w Arizonie. Ma się ona zajmować produkcją układów w litografii 5 nm. Kolejna, bardziej zaawansowana fabryka, przystosowana do produkcji chipów w procesie 3 nm, miałaby powstać na terenie Unii Europejskiej.

Jak jednak donosi Reuters, koniec końców raczej nie powinniśmy się za bardzo przyzwyczajać do myśli, że w Europie powstanie fabryka TSMC. Na ten moment plany producenta obejmują raczej dalsze inwestycje na terenie USA, gdzie docelowo powstawać mają nie tylko układy 3 nm, ale także 2 nm.

Jak się jednak okazuje, nie wszyscy są tym faktem zawiedzeni. Przede wszystkim większość nabywców najbardziej zaawansowanych chipów produkowanych przez TSMC ma swoje siedziby w USA, a nie w Europie. W Unii Europejskiej większym zainteresowaniem cieszą się układy wykonane w starszej technologii, bo to one są potrzebne lokalnym producentom samochodów. Potencjalna fabryka chipów w litografii 3 nm nie zaspokoiłaby więc zapotrzebowania w tym zakresie.

Zobacz: Awaria prądu w fabrykach TSMC. Co z produkcją?
Zobacz: TSMC rozbuduje fabrykę w Chinach, protestują... politycy w Tajpej i Pekinie

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Unsplash

Źródło tekstu: Reuters

Przewiń w dół do następnego wpisu