DAJ CYNK

Ukraina oskarża znane firmy o pomoc w bombardowaniach. Padły nazwy

Piotr Urbaniak (gtxxor)

Sprzęt

Ukraina oskarża znane firmy o pomoc w bombardowaniach. Padły nazwy

Zagraniczne firmy pomagają Rosji kierować rakiety przeciwko Ukrainie – raportuje ukraiński wywiad. I bez skrępowania wymienia nazwy wszystkich tych podmiotów.

W celach nawigacyjnych Rosja nie wykorzystuje GPS, lecz własny GLONASS. To alternatywny system satelitarny, który powstał w latach 80. XX wieku, wówczas jeszcze na zlecenie resortu obrony ZSRR.

Rzecz w tym, że, jak twierdzi Główny Zarząd Wywiadu MO Ukrainy (HUR), niezbędne do przetwarzania współrzędnych GLONASS czipy – mimo rosyjskiego rodowodu tej technologii – produkowane są głównie przez firmy zachodnie. Wprawdzie oficjalnie mają trafiać na rynek cywilny, ale zdaniem źródeł wywiadowczych regularnie korzysta z nich wojsko, prowadząc naloty na ukraińską infrastrukturę.

Na liście wymieniono łącznie 13 podmiotów, zajmujących się projektowaniem, produkcją i/lub dystrybucją układów scalonych. Są to przede wszystkim amerykańskie Linx, Qualcomm, Broadcom, Telit, Maxim Integrated, Trimble oraz Cavil Wireless, ale na tym nie koniec.

Idąc dalej, mamy szwajcarskie u-blox AG i STMicroelectronics, a także kanadyjskie Sierrę i Novatel. Spis zamykają belgijskie Septentrio i brytyjska Antenova. Rzecz jasna, do wszystkich wymienionych apeluje się, aby niezwłocznie wstrzymały implementację GLONASS w swych produktach.

Zagraniczne firmy powinny zdać sobie sprawę z bezpośredniego wpływu swych produktów na zdolności bojowe Rosji, zaprzestać produkcji czipów z obsługą GLONASS i usunąć funkcję obsługi tego systemu nawigacji ze wszystkich oferowanych urządzeń

– czytamy w raporcie HUR.

Mimo formalnie obowiązujących sankcji, Federacja Rosyjska skupuje wymagane układy poprzez pośredników; z kierunków takich jak Kazachstan, bądź wprost na rynku konsumenckim. Później sprzęt ten trafia m.in do dronów Orlan-10 i Shahed-136, a także rozmaitych pocisków czy rakiet. Bez tych dostaw Rosjanie musieliby zacząć produkcję czipów na własną rękę.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Drop of Light / Shutterstock

Źródło tekstu: Ukraine NOW, oprac. własne

Przewiń w dół do następnego wpisu