DAJ CYNK

SSD Samsung 980 Pro – w końcu jest konsumencki dysk PCIe 4.0 NVMe

Dodane przez: Xyrcon

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 2189

Samsung wprowadza na rynek najszybszy dysk SSD PCIe 4.0 NVMe

Samsung zapowiedział dysk V-NAND SSD 980 Pro podczas targów CES 2020 na początku 2020 roku. Dysk w końcu trafił na rynek. Warto się nim zainteresować, bo to pierwszy konsumencki dysk SSD typu PCIe 4.0 NVMe SSD, wyprodukowany przez Samsunga.

Nowiutki dysk jest już wymieniany na stronie Samsunga w Singapurze. 980 Pro SSD ma być dostępny w trzech wariantach: 250 GB, 500 GB i 1 TB. Ceny jeszcze nie zostały podane.

Zobacz: WD My Passport SSD - nowy dysk SSD z serii My Passport
Zobacz: Elektro-wyprawka do szkoły – przegląd niezbędnych pomocy szkolnych

Pojemności nie są tu jednak najważniejsze. Kluczową cechą tego dysku jest interfejs PCIe 4.0. Jeśli dysk zostanie umieszczony w gnieździe o tym samym standardzie, będzie w stanie osiągnąć zawrotne prędkości przesyłania danych. Samsung obiecuje odczyt sekwencyjny o prędkości 7000 MB/s i zapis sekwencyjny sięgający 5000 MB/s. To dwa razy więcej, iż oferują aktualnie używane dyski SSD. Samsung zrobił tu duży krok w przód.

Kontroler Elpsis w dyskach 980 Pro jest w stanie obsłużyć losowe operacje wykonywane z prędkością do miliona IOPS. Ponadto znajduje się tu 1 GB RAM-u LPDDR4, który służy za pamięć podręczną, oraz 3-bitowa pamięć V-NAND MLC. Nie są to te same pamięci MLC, które były używane w dyskach 970 EVO SSD.

Maksymalna prędkość dysków PCIe 4.0 SSD

Na rynku są już komputery zdolne osiągnąć tak wysokie prędkości przesyłania danych. Złącze PCIe 4.0 na dysk znajdziemy na płytach głównych z czipsetem X570 dla procesorów z serii AMD Ryzen 3000. PCIe 4.0 znajdzie się też na płytach przygotowanych pod procesory Intela 11. generacji. Dyski będzie można kupić w najbliższym czasie.

Zobacz: Samsung rozpoczyna masową produkcję nowych, mobilnych pamięci LPDDR5 DRAM

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Samsung

Źródło tekstu: Samsung Singapur

Przewiń w dół do następnego wpisu