DAJ CYNK

Pojawiła się tajemnicza karta NVIDIA GeForce. To jedyny taki model

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Pojawiła się tajemnicza karta NVIDIA GeForce. To jedyny taki model

W sieci pojawiły się doniesienia o wyjątkowej karcie graficznej. Mowa o modelu NVIDIA GeForce, który udowadnia, że Zieloni zmienili zdanie w ostatnim momencie.

 

Technologia ray tracingu zawitała na szeroką skalę do świata gier komputerowych w 2018 roku. Wszystko za sprawą NVIDII, która w sierpniu tamtego roku zaprezentowała serię GeForce RTX 2000. Wydajność Turingów w grach AAA z RTX pozostawiała jednak sporo życzenia, była to bardziej ciekawostka.

To jedyny GeForce GTX obsługujący ray tracing

Dopiero aktualna generacja (RTX 3000) pozwoliła na cieszenie się pełnią możliwości śledzenia promieni, dzięki którym Cyberpunk 2077 wygląda jeszcze lepiej niż normalnie. Jest to jak najbardziej zrozumiałe. Wygląda bowiem na to, że seria "GeForce RTX 2000" miała być pierwotnie nosić nazwę "GeForce GTX 2000".

Na Reddicie pojawił się ciekawy wątek, w którym autor o pseudonimie "ascendance22" dzieli się zdjęciami nieznanej do tej pory karty graficznej od NVIDII. Nie jest to jednak żaden z modeli z serii GeForce RTX 4000, która ma lada moment debiutować na rynku. Wręcz przeciwnie - to wyjątkowy model z poprzedniej generacji.

Pojawiła się tajemnicza karta NVIDIA GeForce. To jedyny taki model

Mowa o karcie graficznej NVIDIA GeForce GTX 2080, która zakupiona została na platformie sprzedażowej ebay w cenie 360 dolarów, czyli około 1635 złotych. Jest to z pewnością próbka inżynieryjna. Po pierwsze na górze widać nazwę GeForce GTX zamiast GeForce RTX. Po drugie brak tutaj nazwy modelu na przodzie i z tyłu.

Pojawiła się tajemnicza karta NVIDIA GeForce. To jedyny taki model

Naklejka na karcie potwierdza jednak, że jest to układ PG180, a więc dokładnie ten sam, który użyty został w GeForce'ach RTX 2080 jakie trafiły do sprzedaży. Karta graficzna obsługuje ray tracing, a wydajność w grach jest zasadniczo identyczna do "normalnych" odpowiedników jakie mógł kupić każdy z nas.

Pojawiła się tajemnicza karta NVIDIA GeForce. To jedyny taki model

Z punktu widzenia przeciętnego użytkownika to karta graficzna jak każda inna. Jest to jednak nie lada rarytas dla entuzjastów, bowiem próbki inżynieryjne od NVIDII, szczególnie dla produktów konsumenckich, są wielką rzadkością. Zwłaszcza, że to jedyny GeForce GTX, który oficjalnie obsługuje ray tracing.

Zobacz: Yeston sprawi, że Twój komputer będzie kawaii
Zobacz: Karta Intel Arc A750 została przetestowana w 50 różnych grach

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Reddit, ebay

Źródło tekstu: VideoCardz, oprac. własne

Przewiń w dół do następnego wpisu