DAJ CYNK

HTC Vive Cosmos, najnowszy system wirtualnej rzeczywistości debiutuje na polskim rynku

Mieszko Zagańczyk

Sprzęt

HTC wprowadza na polski rynek swój najnowszy system wirtualnej rzeczywistości -HTC Vive Cosmos. Podczas warszawskiej premiery w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej (WIML) jako jeden z pierwszych zestaw HTC testował człowiek, który w Polsce wie najwięcej o kosmosie - gen. Mirosław Hermaszewski.

Zobacz: Autonomiczne gogle HTC to Vive Focus
Zobacz: Przetestuj HTC VIVE w salonach T-Mobile

Miejsce warszawskiej premiery również nie było przypadkowe. W  WIML-u ówczesny major Mirosław Hermaszewski wraz z innymi kandydatami przechodził pierwsze szkolenia i testy przed lotem w kosmos. W tym symbolicznym miejscu w 2019 roku swoją przygodę z Cosmosem postanowiła rozpocząć firma HTC.

HTC Vive Cosmos to najnowszy system rzeczywistości wirtualnej na komputery klasy PC. W urządzeniu zastosowano konstrukcję modułową, która umożliwia dodawanie do zestawu nowych funkcji. Inżynierowie HTC opracowali ulepszony system śledzenia, który znacznie upraszcza konstrukcję. Urządzenie wyposażono w wewnętrzny system pozycjonowania w przestrzeni, który tworzy sześć specjalnych kamer umieszczonych w przednim panelu obudowy. Zestaw ma łączną rozdzielczość 2880 x 1700 pikseli – o 88% więcej niż pierwsza generacja HTC Vive. Zupełnie nowe panele LCD zmniejszają odległość między pikselami, minimalizując efekt tzw. drzwi ekranowych.

Konstrukcja typu flip-up pozwala w szybki i wygodny sposób uchylać gogle do góry, by w razie potrzeby przeskoczyć między rzeczywistością a światem VR bez zdejmowania HTC Vive Cosmos z głowy. Producent zapewnia, że udoskonalił ergonomię i wentylacja zestawu, co pozwala cieszyć się rozgrywką w VR o wiele dłużej. 

Zintegrowane słuchawki nauszne dostarczają dźwięk stereo. Co ważne, Vive Cosmos współpracuje z akcesoriami poprzedniej generacji Vive, takimi jak: trackery i latarnie Vive. Zestaw Vive Cosmos to również całkowicie przeprojektowane kontrolery, które mają zapewniać lepsze pozycjonowanie w przestrzeni i jeszcze większy komfort podczas długich sesji w świecie VR.

Użytkownicy HTC Vive Cosmos będą mogli czerpać z bogatej biblioteki aplikacji, gier i filmów oraz programów telewizyjnych VR dostępnych w subskrypcji Viveport Infinity. Wraz z premierą Vive Cosmos w Viveport Infinity pojawiły się nowe tytuły, takie jak Doctor Who: The Edge of Time, Eleven Eleven, Battlewake, Gloomy Eyes, Swords of Gargantua i MLB Home Run Derby. 

HTC Vive Cosmos jest już dostępny w sprzedaży. Cena urządzenia to 3699 zł.

W trakcie premiery gen. Hermaszewski miał szansę osobiście przetestować działanie HTC Vive Cosmos, po raz pierwszy w życiu wychodząc w przestrzeń kosmiczną:

 - Co prawda poleciałem w kosmos, ale nigdy nie było mi dane wyjść w przestrzeń. Śniło mi się to potem wielokrotnie, że kiedy koledzy zajęci byli własnymi sprawami na stacji, ja na chwilę, bez skafandra – żeby tylko szybciej – wychodzę przez luk w otwartą przestrzeń i podziwiam to piękno… Państwa urządzenie dało mi dziś tę możliwość. I wrażenia są niesamowite. – powiedział gen. Hermaszewski

HTC Vive Cosmos specyfikacja techniczna:

  • Ekrany: Podwójne LCD o przekątnej 3,4" 
  • Rozdzielczość: 1440 x 1700 pikseli na oko (łącznie 2880 x 1700 pikseli)
  • Częstotliwość: 90 Hz
  • Pole widzenia: 110 stopni
  • Dźwięk: wbudowane słuchawki stereo
  • Złącza: USB-C 3.0, DisplayPort 1.2
  • Śledzenie: 6 kamer, brak wymaganej powierzchni minimalnej do gry na stojąco lub siedząco
  • Dostępne mody: Vive Motion (w zestawie) i Vive Cosmos External Tracking Mod (sprzedawany oddzielnie)
  • Bezprzewodowy Vive Wireless Adapter: sprzedawany oddzielnie, wymaga wolnego portu PCIe.
Symulator lotu w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej

 

 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Przewiń w dół do następnego wpisu