DAJ CYNK

Polska zdobywa kolejną fabrykę z segmentu aut elektrycznych

Michał Świech

Motoryzacja

Stalowa Wola dostanie nową fabrykę

W województwie podkarpackim, w Stalowej Woli powstanie fabryka produkująca części do baterii w autach elektrycznych. Odpowiada za nią SK Nexilis.

Polska umacnia się na mapie elektrycznej motoryzacji. Niestety nadal nie mamy polskiego elektryka (choć trwają prace nad otworzeniem fabryki w Jaworznie), ale prężnie działamy w dziedzinie produkcji komponentów. 

SK Nexilis zaczyna budowę w Stalowej Woli

Mamy w Polsce wielką fabrykę LG pod Wrocławiem, a w Dąbrowie Górniczej koreański SK Innovation otworzył fabrykę separatorów do akumulatorów. Możemy jednak dłużej wymieniać firmy, które działają tylko w tej, lub również w tych branżach. W Gliwicach i Koninie jest Johnson Matthey, a same Gliwice mają też grupę BMZ. Również w Gliwicach ma powstać też elektryczny samochód dostawczy dla Toyoty. W Jastrzębiu-Zdroju ma powstać fabryka ogniw akumulatorów.

Do tej pory mówiliśmy jednak przede wszystkim o województwie śląskim i dolnośląskim, pojawiło się też wielkopolskie. Tym razem mamy dobrą wiadomość dla mieszkańców wschodniej części naszego kraju. Koreański SK Nexilis rozpoczął budowę swojej fabryki w Stalowej Woli.

W nowej fabryce będzie powstawać folia miedziana wykorzystywana w akumulatorach samochodów elektrycznych. Pracę ma znaleźć tam 500 osób. Nie zapomnijmy, że dookoła wyrosną polskie firmy związane z fabryką. Koreańczycy zapewniają, że będą współpracować z lokalnymi szkołami.

Poza reprezentantami koreańskiego biznesu zebrała się też śmietanka rządowa. Nie zabrakło bowiem ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, ministra transportu Andrzeja Adamczyka, a list napisał prezydent Andrzej Duda. Mało który przedsiębiorca otrzymuje taki komitet powitalny.

Zobacz: Śląskie: Koreańczycy otworzyli fabrykę baterii
Zobacz: Polska ma czym się chwalić: nowa fabryka ogniw, nowy samochód i rozbudowa fabryki karoserii

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: shutterstock

Źródło tekstu: PAP

Przewiń w dół do następnego wpisu