DAJ CYNK

Windows XP: kod źródłowy znalazł się w sieci

Dodane przez: HTur

Kategoria: Bezpieczeństwo

Interakcje: 4777

W sieci znalazł się kompletny kod źródłowy systemu operacyjnego Windows XP. Wraz z nim udostępniony został kod Windows NT 3.5 oraz pierwszego Xboxa.

Wszystkie kody zostały opublikowane w serwisie 4chan, gdzie udostępnił je anonimowy użytkownik. Oczywiście są to linki do archiwów, jednak w pełni działające i rzeczywiście zawierające kody źródłowe produktów Microsoftu. Sam Microsoft potwierdził autentyczność tych materiałów, jednak nie jest w stanie powiedzieć, w jaki sposób ktoś do nich dotarł i przekazał dalej. Kody źródłowe to wspaniała okazja dla programistów, aby zobaczyć, jak działa najpopularniejszy niegdyś system operacyjny świata, jednak są również gratką dla hakerów, którzy mogą zobaczyć jak na dłoni wszystkie luki i podatności. Warto jednak podkreślić, że jest to kod systemu Windows XP z Service Pack 1, a system żywot zakończył na SP3, gdzie załatano sporo dziur.

Udostępnienie kodu Windows XP SP1 to nie tylko ciekawostka, ale też i zagrożenie dla wciąż pracujących pod kontrolą tego systemu maszyn. Jak donoszą ostatnie statystyki, jest ich na świecie jeszcze kilkanaście tysięcy. Na szczęście nie pełnią one żądnych istotnych ról, mogą być jednak dla włamywaczy furtką do firmowych sieci.

Zobacz: Windows 10: Build 18363.1016 czeka na Ciebie!

Przypomnę, że wsparcie dla Windows XP zakończyło się w 2014 roku i od tego czasu system nie otrzymuje poprawek bezpieczeństwa - choć były dwa wyjątki, kiedy Microsoft wypuścił krytyczne poprawki dla niemal wszystkich swoich systemów. Co warto podkreślić, sam Microsoft udostępnił kod źródłowy systemu krótko po jego premierze - był on dostępny dla organizacji zajmujących się wyszukiwaniem luk oraz dla władz. Teraz, gdy dostępny jest dla każdego, może zachęci to jakiegoś pomysłowego programistę do stworzenia na tym fundamencie czego własnego?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: 4chan

Przewiń w dół do następnego wpisu