DAJ CYNK

Klienci PKO Banku Polskiego skorzystają z trwałego nośnika 2.0

Dodane przez: msnet

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 6371

PKO Bank Polski trwały nośnik 2.0

PKO Bank Polski wdrożył trwały nośnik 2.0. Dzięki temu rozwiązaniu klienci banku będą mogli otrzymywać dokumenty prywatne w formie cyfrowej. Dodatkowa korzyść to zmniejszenie śladu węglowego generowanego przez działalność spółki.

– Klienci PKO Banku Polskiego od dwóch lat otrzymują regulaminy produktowe na trwałym nośniku bazującym na technologii blockchain. Narzędzie pozwoliło dotychczas na udostępnienie dokumentów ponad 11 mln razy, co dało bankowi oszczędności rzędu 20 mln zł i znacznie zmniejszyło zużycie papieru. Na przestrzeni ostatnich lat możliwości technologiczne banku dynamicznie się zwiększyły, co pozwoliło nam wspólnie z Krajową Izbą Rozliczeniową wdrożyć kolejne rozwiązanie – trwały nośnik dla dokumentów prywatnych. Wykorzystuje ono rozwiązania chmurowe i technologię blockchain, co pozwala na szybkie oraz bezpieczne dostarczanie dokumentów prywatnych generowanych dla poszczególnych klientów.

– powiedział Adam Marciniak, wiceprezes zarządu PKO Banku Polskiego

Zobacz: PKO Infinite w nowej, metalowej odsłonie
Zobacz: Nowa funkcja w serwisie iPKO umożliwia założenie rachunku inwestycyjnego całkowicie online

– Najnowsza wersja trwałego nośnika od KIR jest wszechstronnym narzędziem, oferującym kompleksową elektroniczną dystrybucję dokumentów każdego typu. Dzięki zastosowaniu jednocześnie macierzy WORM w chmurze obliczeniowej, technologii blockchain oraz usług zaufania, powstał system unikalny na skalę europejską. Nasze rozwiązanie umożliwia bezpieczne i wygodne przesyłanie informacji publicznych, takich jak np. cenniki i regulaminy usług, a także dokumentów prywatnych przypisanych konkretnym osobom. Pierwsza implementacja tego rozwiązania w największym banku detalicznym na rynku to zapowiedź dalszego dynamicznego rozwoju procesów cyfryzacji w polskiej gospodarce.

– powiedział Piotr Alicki, Prezes Zarządu KIR

Trwały nośnik nowej generacji

Trwały nośnik 2.0 powstał przy współpracy PKO Banku Polskiego, Krajowej Izby Rozliczeniowej, Operatora Chmury Krajowej oraz firm Hitachi i IBM. Dzięki rozbudowie infrastruktury technologicznej, wykorzystywanej we wcześniejszej wersji trwałego nośnika, możliwe będzie dostarczanie na nim, obok dokumentów publicznych, także dokumentów prywatnych. W pierwszej kolejności zaplanowano udostepnienie zestawień transakcji płatniczych dla kart kredytowych oraz dokumentacji związanej z pożyczkami gotówkowymi.

Wypracowane rozwiązanie bazuje na połączeniu technologii blockchain oraz macierzy WORM, której zastosowanie pozwala usprawnić proces przetwarzania dokumentów prywatnych generowanych indywidualnie dla każdego klienta z osobna. Trwały nośnik 2.0, podobnie jak jego wcześniejsza wersja, spełnia wszelkie wymagania prawne. Najważniejsze komponenty trwałego nośnika 2.0 ulokowano na serwerach dostarczanych przez Operatora Chmury Krajowej, a zastosowane rozwiązania spełniają najwyższe standardy związane z bezpieczeństwem danych.

Z perspektywy klienta, proces weryfikacji autentyczności i niezmienności dokumentów będzie przebiegał identycznie, jak w przypadku poprzedniej wersji trwałego nośnika. Klienci banku wraz z korespondencją elektroniczną otrzymają 64-znakowy unikalny identyfikator hash dokumentu oraz odnośnik do strony banku, na której bez logowania, w prosty sposób uzyskają informację czy dokument jest autentyczny oraz kiedy po raz ostatni zmienił swój status.

Oszczędności dla banku i środowiska

Trwały nośnik 2.0 jest kolejnym dużym wdrożeniem w PKO Banku Polskim opartym na technologii blockchain. Poprzednią wersję trwałego nośnika PKO Bank Polski wspólnie z KIR, IBM, Accenture oraz polsko-brytyjskim startupem Coinfirm opracował w 2018 roku. Jego wdrożenie było pierwszym praktycznym wykorzystaniem technologii blockchain w polskim sektorze finansowym i największym tego typu wdrożeniem w Europie.

Pierwsza wysyłka dokumentów publicznych na trwałym nośniku trafiła wtedy do 5 mln klientów banku. W ciągu dwóch kolejnych lat dzięki temu narzędziu cyfrowe dokumenty dostarczono już ponad 11 mln razy. Zastosowanie trwałego nośnika pozwoliło spółce zaoszczędzić dotychczas około 20 mln złotych. Redukcja korespondencji przełożyła się również na zmniejszenie śladu węglowego związanego z działalnością banku.

Technologia przyszłości

Technologia blockchain zastosowana w trwałym nośniku opiera się na zdecentralizowanej i rozproszonej architekturze informatycznej, co sprawia, że rozwiązanie jest bardziej odporne na ataki. Rozwiązania oparte na tej technologii mogą być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba potwierdzenia przez trzecią, niezależną stronę, zaistnienia konkretnego zdarzenia. W przypadku dokumentów bankowych, może to być na przykład potwierdzenie czasu powstania ostatniej wersji dokumentu oraz jego autora.

Technologia ta przekłada się bezpośrednio na funkcjonowanie i wzrost konkurencyjności całego polskiego sektora bankowego oraz krajowej gospodarki. Ze względu na wysoki potencjał jej zastosowania, na początku 2018 roku PKO Bank Polski powołał specjalną jednostkę odpowiedzialną za poszukiwanie kolejnych zastosowań dla technologii blockchain. Ważną rolę w pracach nad rozwojem technologii blockchain w PKO Banku Polskim odgrywa również Operator Chmury Krajowej oraz zewnętrzni partnerzy technologiczni. W prace zaangażowane są zarówno środowiska naukowe takie jak Politechnika Warszawska, młode firmy technologiczne współpracujące z programem Let’s Fintech with PKO Bank Polski, jak również inne podmioty z sektora finansowego.

Zobacz: Blikiem częściej niż kartami. Polacy wydali prawie 9 mld zł
Zobacz: Visa wprowadza Tap to Phone, przyjmowanie płatności na telefonie

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: PKO BP

Przewiń w dół do następnego wpisu

Kredyty gotówkowe

Porównaj wszystkie kredyty w jednym miejscu

Kasa Stefczyka
Pożyczka FIT
RRSO: 6,17%Kwota do zapłaty: 5 475,95 zł

Rata: 152,11 zł

Darmowa porada
ING Bank Śląski
Pożyczka Pieniężna
RRSO: 7,22%Kwota do zapłaty: 5 557,05 zł

Rata: 154,36 zł

Darmowa porada
Getin Noble Bank
Kredyt gotówkowy
RRSO: 7,44%Kwota do zapłaty: 5 574,35 zł

Rata: 154,84 zł

Darmowa porada

Kredyty dla firm

Porównaj wszystkie kredyty dla firm w jednym miejscu

Nest Bank
BIZnest Kredyt w Ratach - Przedsiębiorca
Prowizja: 1 995 złWaluta: PLNOkres: 6 miesięcy - 8 lat

Marża: od 0,4%

Darmowa porada
Bank BPS
Kredyt w rachunku bieżącym - MIKRO
Prowizja: 1 250 złWaluta: PLNOkres: maks. 2 lata

Marża: 1,5% - 3,5%

Darmowa porada
Bank BPS
Kredyt Szybka Inwestycja
Prowizja: 1 000 złWaluta: PLNOkres: maks. 15 lat

Marża: 1,5% - 3,5%

Darmowa porada

Konta osobiste

Porównaj wszystkie konta osobiste w jednym miejscu

Toyota Bank
Konto młodzieżowe Click
Konto: 0 złKarta: 0 zł Bankomaty: 0 zł

Koszt miesięczny: 0 zł

Darmowa porada
Nest Bank
Nest Konto
Konto: 0 złKarta: 0 zł Bankomaty: 0-6 zł

Koszt miesięczny: 0 zł

Darmowa porada
mBank
eKonto możliwości
Konto: 0 złKarta: 0 zł Bankomaty: 0 zł

Koszt miesięczny: 0 zł

Darmowa porada

Konta dla firm

Porównaj wszystkie konta dla firm w jednym miejscu

Nest Bank
BIZnest Konto
Konto: 0 złKarta: 0 zł Bankomaty: 0 zł

Promocja "Terminal płatniczy z Nest Bankiem" - do 400 zł premii dla posiadaczy BIZnest Konta, którzy więcej» zawrą umowę o terminal płatniczy i będą z niego aktywnie korzystać

Koszt miesięczny: 0 zł

mBank
mBiznes Standard (w promocji)
Konto: 0 złKarta: 0 zł Bankomaty: 0/5 zł

Promocja „Konto firmowe z gwarancją 0 zł” dostępna do 31.03.2021 r.

Koszt miesięczny: 0 zł

Darmowa porada
Revolut
Konto Firmowe
Konto: 0 złKarta: 0 zł Bankomaty: 0 zł

200 zł bonusu na start dla nowych klientów

Koszt miesięczny: 0 zł

Karty kredytowe

Porównaj wszystkie karty kredytowe w jednym miejscu

Toyota Bank
Toyota Gold
Oprocentowanie: 3.16Okres bezodsetkowy: 56 dni

Szeroki pakiet assistance, możliwość rozłożenia zadłużenia na niższe raty, serwis Concierge i medycz więcej» y w cenie karty

Maks. limit: 100 000 zł

Darmowa porada
Toyota Bank
Toyota Black Pearl
Oprocentowanie: 3.32Okres bezodsetkowy: 56 dni

Szeroki pakiet assistance - udostępniony dla posiadaczy kart Toyota Bank, możliwość wstąpienia do pr więcej» gramu partnerskiego Toyota More

Maks. limit: 8 000 zł

Darmowa porada
Toyota Bank
Toyota Ice Rose
Oprocentowanie: 3.32Okres bezodsetkowy: 56 dni

Szeroki pakiet assistance - udostępniony dla posiadaczy kart Toyota Bank, możliwość wstąpienia do pr więcej» gramu partnerskiego Toyota More

Maks. limit: 8 000 zł

Darmowa porada