DAJ CYNK

Rząd obnaża finanse Polaków. Komornik będzie mógł dużo więcej

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Prawo, finanse, statystyki

Rząd obnaża finanse Polaków. Komornik będzie mógł dużo więcej

Rząd szykuje nowe rozporządzenie, dzięki któremu komornicy zyskają większe uprawnienia. Dowiedzą się o Polakach więcej i to całkowicie za darmo.

Polski rząd przygotował projekt rozporządzenia, który nada komornikom w całej Polsce nowe uprawnienia. Dzięki kontom w e-Urzędzie Skarbowym zyskają jeszcze większą wiedzę o finansach Polaków, a do tego będzie ona dla nich dostępna całkowicie za darmo — informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Większe uprawnienia komorników

Dzisiaj każdy komornik, jeśli chce uzyskać informacje o finansach Polaka, musi za nie zapłacić. W wersji papierowej kosztuje go to 65 zł, a w elektronicznej 50 zł. Kwoty nie są wygórowane, ale przy kilkudziesięciu sprawach jednocześnie może się zrobić z tego pokaźna suma.

Od grudnia 2022 roku nie muszą też z każdą sprawą zgłaszać się do Urzędu Skarbowego i wszystko mogą załatwić cyfrowo, dzięki kontom w e-Urzędzie Skarbowym. Najnowsze rozporządzenie rządu sprawi, że dane te będą dostępne za darmo. Komornicy nie będą już musieli za nie płacić. Co więcej, ich zakres będzie dużo szerszy.

Jeśli rozporządzenie wejdzie w życie, to komornicy zyskają dużo większe informacje o finansach Polaków. Będą to także: numer REGON, imiona rodziców, data urodzenia, data zgonu, aktualny numer telefonu, aktualny adres e-mail, data likwidacji podmiotu niebędącego osobą fizyczną, a wreszcie także informacje z JPK_VAT.

Projekt rozporządzenia Ministerstwa Finansów na razie jest w fazie konsultacji, ale jeśli wejdzie w życie, to znacząco ułatwi pracę komorników i da im dużo większą wiedzę na temat finansów Polaków.

Zobacz: Skarbówka dokręca Polakom śrubę. Spadek wypłat jest przesądzony
Zobacz: ZUS wzywa Polaków na dywanik. Trzeba się stawić osobiście

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Piotr Swat, Trineso / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Dziennik Gazeta Prawna, oprac. własne