DAJ CYNK

Amazon w Polsce - odwiedziliśmy trzy centra logistyczne amerykańskiego giganta

Marian Szutiak (msnet)

Wydarzenia

Centrum Logistyczne E-Commerce Amazon w Okmianach - logo na budynku

5 listopada tego roku w miejscowości Okmiany w województwie dolnośląskim Amazon oficjalnie otwarto Centrum Logistyki E-Commerce. Z tej okazji mogliśmy zwiedzić nową placówkę firmy w Polsce, a także dwa inne centra Amazonu, zlokalizowane w Bielanach Wrocławskich. Tam mogliśmy na własne oczy zobaczyć, jak przebiega proces przygotowania paczek z zamówieniami, a także przyjrzeć się pracy robotów oraz prześledzić proces produkcji książek na zamówienie.

Okmiany to jedno z dwóch miejsc w Polsce (obok Pawlikowic), w których Amazon otworzył w tym roku nowe oddziały. To w dolnośląskich Okmianach jest  pierwszym w Polsce centrum przepływowym Amazonu. Co to takiego? W skrócie: tu trafiają przesyłki z towarem od zewnętrznych dostawców, a następnie są rozdzielane pomiędzy centra zlokalizowane w różnych miejscach w Europie. Na powierzchni ponad 60 tysięcy metrów kwadratowych, w rok od otwarcia, pracę ma znaleźć ponad tysiąc pracowników - obecnie jest ich tam kilkuset. W wykonywaniu codziennych obowiązków wspierać ich będą nowoczesne technologie, w tym roboty.

- Dzisiaj ponad 50% produktów dostępnych na naszych stronach internetowych pochodzi właśnie od Sprzedawców Amazon. Nasz budynek pracuje nad tym, aby przesyłanie produktów wewnątrz naszej sieci logistycznej było jeszcze prostsze niż dotychczas.

- powiedział Marcin Rusnaczenko, Dyrektor Centrum Logistycznego w Okmianach

Centrum Logistyczne Amazon w Okmianach - otwarcie, Marcin Rusnaczenko
Marcin Rusnaczenko, dyrektor Centrum Logistycznego E-Commerce Amazon w Okmianach

W centrum w Okmianach pracują zarówno osoby zajmujące stanowiska poziomu początkowego, jak i specjaliści w branży IT, finansach, HR, logistyce i inżynierii. Rekrutację rozpoczęto na kilka miesięcy przed otwarciem obiektu, a osoby zatrudnione przez ten czas szkoliły się w innych filiach firmy. Gdy centrum w Okmianach było gotowe, przenieśli się oni tam wraz z ponad 150 osobami, które wcześniej pracowały w innych oddziałach. Ci tak zwani "Amazończycy" stanowią wsparcie i szkolą nowo przyjętych pracowników.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników dotychczasowej rekrutacji. Nasza oferta spotyka się z dużym zainteresowaniem w regionie – oferujemy konkurencyjne pensje, atrakcyjny pakiet benefitów, dodatkowy bonus świąteczny do 1500 złotych brutto, umowy bezpośrednie, i wiele więcej.

- powiedział Tomasz Orszak, HR Manager w Amazonie

Centrum Logistyczne Amazon w Okmianach, symboliczne otwarcie
Symboliczne otwarcie Centrum Logistycznego Amazon w Okmianach (fot. Marian Szutiak)

Centrum Logistyczne w Okmianach, symboliczne otwarcie i goście

Więcej informacji o nowym centrum logistycznym Amazonu w Okmianach, a także zdjęcia, znajdziecie na następnej stronie. Z dwóch kolejnych dowiecie się pokrótce i zobaczycie, jak pracują dwa starsze centra Amazonu, zlokalizowane w Bielanach Wrocławskich. W jednym z nich prześledziliśmy produkcję książek na zamówienie oraz zobaczyliśmy, co się z nią dzieje później, zanim trafi do odbiorcy. Położone tuż obok drugie centrum to "królestwo" magazynowych robotów, dźwigających na swoich "grzbietach" regały z towarem, który trafia do odbiorców w całej Europie.

Amazon w Polsce

Amazon działa w Polsce od 2014 roku i ma obecnie ponad 16 tysięcy stałych pracowników. Przez 5 lat obecności w naszym kraju, Amazon otworzył tu 7 centrów logistycznych: dwa pod Wrocławiem, a także pod Poznaniem, w Sosnowcu, w Okmianach i w Pawlikowicach. Od początku swojego istnienia wygenerowały one 14 mld zł inwestycji. Pracownicy giganta na stanowisku początkowym mogą liczyć między innymi na:

  • wynagrodzenie od 20 zł/h brutto + do 15% bonusu (w tym 8% za frekwencję indywidualną i do 7% za produktywność zespołu),
  • wynagrodzenie miesięczne od 3629 zł brutto (pracownik magazynowy) i 4536 zł brutto (kierownik zespołu),
  • obiad za 1 zł,
  • prywatna opieka zdrowotna,
  • darmowy transport do i z pracy,
  • prywatne ubezpieczenie na życie,
  • dodatkowe bonusy, np. do 750 zł brutto w ramach programu poleceń i do 1500 zł brutto bonusu świątecznego.
Centrum Logistyczne Amazon w Okmianach, reklamy zachęcające do pracy
Reklamy zachęcające do zatrudnienia się w Amazonie (fot. Marian Szutiak)

1500 pracowników Amazonu w Polsce dostało awans. Każdy pracownik, który chce się rozwijać, po przepracowaniu roku może dostać do 95% dofinansowania do kosztów kształcenia (maksymalnie 26 tys. zł w cztery lata).  Amazon wspiera też polskie firmy, współpracując z ponad 7200 z nich. Korzystają oni albo tylko z platformy sprzedażowej Amazonu, albo z pełnego wsparcia, sprzedając swoje towary za pośrednictwem centrów logistycznych Amazonu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak