DAJ CYNK

Zielone e-hulajnogi Bolt – śmigałem na nich po Warszawie i coraz bardziej mi się podobają

Dodane przez: Mieszko Zagańczyk

Kategoria: Testy sprzętu

Interakcje: 32439


Elektryczne hulajnogi wynajmowane na minuty wpisały się już na stałe w krajobraz dużych miast w Polsce. Chociaż nie u wszystkich budzą entuzjazm, to jednak nawet malkontenci muszą pogodzić się z faktem – e-hulajnogi to w tej chwili najbardziej uniwersalny, praktyczny, a często też najszybszy środek transportu w centrach dużych miast. Po dwóch tygodniach śmigania zielonymi pojazdami Bolt po stolicy jeszcze bardziej polubiłem ten sposób przemieszczania się. 

Nowe, zielone hulajnogi Bolt pojawiły się kilka tygodni temu w Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Trójmieście, Krakowie i Lublinie. Estońska firma, wcześniej działająca jako Taxify, od paru lat oferuje przejazdy samochodowe, konkurując z Uberem czy FREE NOW. Od kwietnia 2020 roku firma rozszerzyła działalność o hulajnogi elektryczne, a już w maju pochwaliła się własnym modelem takiego środka transportu, dostępnym tylko pod marką Bolt. Pojazd został zaprojektowany przez wewnętrzny zespół inżynierski firmy, którego celem było stworzenie hulajnogi wytrzymałej, a zarazem taniej.

Cena jest istotnym czynnikiem także w odniesieniu do opłat za przejazdy hulajnogami Bolt. Początkowo firma liczyła sobie 1 zł za odblokowanie i 60 groszy za minutę. Później jednak ceny zostały obniżone – w dniach, gdy testowałem hulajnogi Bolt, odblokowanie było bezpłatne, a minuta kosztowała 50 groszy. To znacznie taniej niż u konkurencji (gdzie odblokowanie kosztuje np. 3 zł), więc popularność Bolta znacznie wzrosłą i znalezienie wolnej hulajnogi nie zawsze było i jest proste. Warto jednak było zadać sobie ten trud.

Podstawowe dane techniczne

  • Waga hulajnogi - 16 kg
  • Rozmiar - 118 cm (wysokość), 113 cm (długość), 43 cm (szerokość)
  • Maksymalna prędkość - 25 km/h
  • Deklarowany zasięg - 40 km na jednym ładowaniu akumulatora
  • Oświetlenie – przednie i tylne, lampy LED
  • Moc silnika – 350 W
  • Rozmiar opon – dmuchane, o średnicy 254 mm (10 cali)
  • Hamulec – bębnowy, umieszczony w tylnym kole
  • Maksymalne obciążenie - 120 kg

Konstrukcja

Nowe hulajnogi Bolt wyraźnie odróżniają się od pojazdów konkurencji oraz starszych modeli z logo estońskiej firmy. Są kanciaste, pomalowane w całości na zielono. Te konkurencyjne są bardziej zaokrąglone, ale też na ogół nieco większe. Waga nowych Boltów to 16 kg, przy czym 90% konstrukcji to aluminium i inne, łatwe w recyklingu materiały, za to mniej jest plastiku. Takim połączeniem Bolt chce dbać o ekologię. Okres eksploatacji jednej hulajnogi to 36 miesięcy, przy czym modułowa konstrukcja pozwala na łatwiejszą naprawę w razie uszkodzenia jakiegoś elementu, nie trzeba więc oddawać do recyklingu całości.

Kanciaste kształty platformy sprawiają, że przyjęcie bezpiecznej pozycji, czyli szerokie rozstawianie nóg do przodu i do tyłu może być nieco utrudnione – sam jeździłem z prawą stopą częściowo wystającą za podstawę. Przydałoby się tam jeszcze dodatkowo z 5, może 10 cm. W sumie jednak można w miarę wygodnie się ustawić i komfortowo podróżować. Maksymalny udźwig to 120 kg. 

Dmuchane koła mają rozmiar 10 cali i solidne opony, które dobrze poradzą sobie także na żwirze czy szutrze. W tylnym znajduje się napęd oraz solidny hamulec bębnowy.   

Prosty słupek kierownicy kończy się płaskim ścięciem, gdzie znajduje się kod QR do zeskanowania i dioda informująca o tym, że pojazd jest odblokowany. Nie ma niestety wyświetlacza, więc w trakcie jazdy nie dowiemy się, z jaką prędkością się poruszamy, nie ma też żadnych innych, dodatkowych danych, jak stan baterii czy zasięg.

Z lewej strony znajduje się dźwignia hamulca i dzwonek, z prawej zaś – manetka gazu. Wszystko uproszczone do niezbędnego minimum.

Dość charakterystycznym elementem e-hulajnogi Bolt jest oświetlenie – podwójna lampa zamontowana jest  w dolnej części słupka, tuż nad błotnikiem. Takie umiejscowienie zapewnia, że światło nie rozprasza się, lecz jest bardziej skupione na drodze. Z tyłu dodatkowo znalazła się czerwona lampa LED.

Aplikacja

Komplet informacji ma zapewnić aplikacja Bolt, dostępna w Sklepie Play i AppStore. Poza hulajnogami można za jej pomocą zamówić przejazd samochodem, a także przełączyć się do osobnej aplikacji do zamawiania jedzenia – Bolt Food. Jest też wersja dla smartfonów Huawei z HMS, dostępna w App Gallery, ale w niej hulajnóg nie zamówimy.

Obsługa aplikacji jest banalnie prosta i niewiele różni się od innych programów tego typu. Po włączeniu pojawia się mapka, na której można odszukać najbliższą hulajnogę, zarezerwować ją, a w razie problemów z odszukaniem we wskazanym na mapie miejscu – wywołać sygnał dźwiękowy i świetlny.   

Aplikacja działa na ogół poprawnie, chociaż zdarza się, że po przesunięciu mapy lub jej przybliżeniu i oddaleniu, przestają się wyświetlać wolne hulajnogi w okolicy. To bardzo mylące, bo można dojść do wniosku, że ktoś przechwycił już nasz pojazd, a to po prostu błąd mapy. W takiej sytuacji najlepiej zamknąć aplikację i włączyć ponownie. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Przewiń w dół do następnego wpisu