DAJ CYNK

Test telefonu Samsung Galaxy S5

07.06.2014

Dodane przez: <a href="mailto:lech.okon@gmail.com">Lech Okoń (LuiN)</a>

Kategoria: Testy sprzętu

Interakcje: 187263

Nie będzie niczym odkrywczym stwierdzenie, że dopiero pojawienie się na rynku Samsunga Galaxy S dało jakiekolwiek nadzieje na ograniczenie coraz bardziej panoszącego się w segmencie premium iPhone'a. Galaktyki od samego początku przykuwały uwagę swoimi pięknymi wyświetlaczami AMOLED, zgrabną linią i niedoścignioną wydajnością. To właśnie dzięki nim Samsung błyskawicznie stał się największym producentem smartfonów. W czasie rozwoju linii Galaxy S Samsung miał swoje wzloty i upadki. Zdecydowanie największym sukcesem był Galaxy SII, który zatkał usta całemu rynkowi.

Nie będzie niczym odkrywczym stwierdzenie, że dopiero pojawienie się na rynku Samsunga Galaxy S dało jakiekolwiek nadzieje na ograniczenie coraz bardziej panoszącego się w segmencie premium iPhone'a. Galaktyki od samego początku przykuwały uwagę swoimi pięknymi wyświetlaczami AMOLED, zgrabną linią i niedoścignioną wydajnością. To właśnie dzięki nim Samsung błyskawicznie stał się największym producentem smartfonów. W czasie rozwoju linii Galaxy S Samsung miał swoje wzloty i upadki. Zdecydowanie największym sukcesem był Galaxy SII, który zatkał usta całemu rynkowi. To właśnie do tego modelu przez długi czas porównywane były wszystkie inne dostępne na rynku smartfony. Obudowa, choć plastikowa, była sztywna i zaskakująco smukła jak na tamte czasy.

Od modelu Galaxy S III design flagowców koreańskiego producenta wyraźnie zaczął tracić. Bogaty, naprawdę imponujący zestaw funkcji zaczął być okraszany tandetnie lakierowanymi plastikami. Z racji trwającej walki o jak najmniejszą grubość urządzeń, pokrywa akumulatora stała się do tego stopnia "ażurowa", że zaczęła odpadać od obudowy Galaxy S4 noszonego w kieszeni.

Teraz, gdy publikujemy recenzję Galaxy S5, w sieci huczy ponownie od przecieków na temat Galaxy S5 Prime (znanego też pod nazwą Galaxy F). To właśnie on uregulować ma ponoć kwestie związane z jakością obudowy flagowców Samsunga, dostarczając im metalowe elementy. W czasie testów miałem dostęp do dwóch sztuk Galaxy S5. W pierwszej już drugiego dnia pokrywa akumulatora zaczęła tandetnie trzeszczeć. Po trzech tygodniach obcowanie z telefonem przypominało dźwiękowo wyciskanie pastylek z blistra, a nie korzystanie ze sprzętu kosztującego w dniu premiery bagatela 3 tysiące złotych. Wstyd było dać komuś telefon do ręki... Poprosiłem o drugą sztukę urządzenia, jak się okazało - pozbawioną tego problemu. Trudno określić jaki procent nowych Galaktyk boryka się z hałaśliwą obudową, biorąc jednak pod uwagę, że inni recenzenci takich problemów nie zgłaszali, jest szansa, że to jedynie odosobnione przypadki.

Zapraszam do lektury recenzji, w której jak zawsze - pochwalę mocne strony telefonu, ale też nie będę bał się napisać o jego wadach.

Zestaw

Samsung Galaxy S5 dotarł do mnie w oryginalnym, sprzedażowym pudełku, wraz z ładowarką sieciową, słuchawkami dokanałowymi i przewodem USB. Osoby korzystające z początkowych promocji dodatkowo otrzymać mogły Galaxy Gear Fit - zegarko-opaskę sportową, synchronizującą się z telefonem. Ją, jak i zegarek Gear 2 opisałem w odrębnej recenzji. Samsung chcąc nieco podnieść atrakcyjność swojego flagowca, niedługo po jego premierze ruszył z akcją Galaxy Gifts, w ramach której na urządzenie pobrać możemy potężną kolekcję płatnych aplikacji zupełnie za darmo. Miły to gest, a na długiej liście znalazłem kilka interesujących mnie propozycji. Mimo wszystko chyba wolałbym jednak jakieś etui lub lepsze słuchawki.



Obudowa

Położony obok modelu S4, Samsung Galaxy S5 sprawia wrażenie bardziej rozciągniętego w pionie, natomiast większa niż u poprzednika szerokość, nie rzuca się tak bardzo w oczy. Wymiary 142 x 72,5 x 8,1 mm, przy masie 145 gramów nie pozostawiają złudzeń - do czynienia mamy z telefonem bardzo dużym i ważącym nieco więcej niż rynkowa średnia. Wbrew dotychczasowej tradycji, nowy model jest o 0,2 mm grubszy od poprzednika i o 15 gramów od niego cięższy, oferując przy tym nieznacznie tylko większy ekran 5,1 cala. Zysk 2,5 mm przekątnej wielkiej różnicy niby nie robi, a kosztował sporo nadmiarowych (kilo)gramów.

Komentarze
Zaloguj się
60. ~Kokoroko
0

2016-08-17 22:49:33

Całą serię galaxy uważam za pomyłkę. Sama miałam wątpliwą przyjemność użytkowania modelu S5, zdecydowałam się, bo uznałam, że opinie ma niezłe to może i mnie przekona. Znalazłam na jakiejś porównywarce- bodajże komórkomacie dobry abonament i hop! S5 jest moja. Szczerze- nie polecam, mocno awaryjny, system szybko się zamula, łatwo stracić ważne dane.

Odpowiedz

59. ~Smartswiat.pl kamil
0

2014-10-17 14:42:41

Szczerze ujeły mnie takie aspekty jak najlepszy smartfonowy wyświetlacz na rynku, dobry aparat oraz płynność działaniaw dodatku 41,000 pkt w testach antutu robi swoje.Pełna opinia:

Odpowiedz

58. ~HD
0

2014-07-20 13:29:46

Mam S3 i się zastanawiam czy warto brac S5 czy czekać na S6. Szkoda że nie ma FM. Telefon to urządzenie mobilne które ma uprzyjemnić kazdy wyjazd czy wczasy nad jeziorem a tam ledwo lata EDGE i o posłuchaniu radia internetowego można zapomnieć.Spust aparatu by się naprawde przydał nie wiem czemu Samsung tak broni się przed jego dodaniem.No i głosniki stereo by mogły powrócic posiadałem Omnię HD i fajnie grała bo na moim S3 czasem jest problem gdzies na miesci czy plaży jak chcę komuś pokazać jakiś filmik to głosniczek jednak jest za cichy.

Odpowiedz

57. ~user 2m
0

2014-06-25 00:05:26

Ile S5 ma wad odkrytych po pierwszych 2 miesiącach użytkowania to ciężko zliczyć. niektóre samsung usuwa po cichu bez informowania o tym w &quot;cichych&quot; aktualizacjach. generalnie to wielki szok, ze tak mnóstwo elementarnych niedoróbek można wypuścić w takim prawie doskonałym urządzeniu!!!!!!!

Odpowiedz

56. ~zen
0

2014-06-22 21:59:21

Luin zgadza się, sam nexusa 4 podpinam każdego wieczora do gniazdka ale to z tego powodu, że mam walniętą baterię ( 3 razy rozładowałem do totalnego zera ) Kolega wyżej wspominał o s3, a ten z super nakładką samsunga po dłuższym używaniu robi się nieużywalny :) Nexusy to rakiety, mam n4 i n7. Mają swoje wady ale najważniejsza rzecz czyli płynny i szybki android to jest coś co warto mieć a przypominam, że nexusa można mieć za niewiele ponad 1000 zł. To kwota, o której wspomniał kolega @37. W mojej opinii cena-jakość (również wykonanie nexusów ) to najrozsądniejszy zakup. Pozdrawiam

Odpowiedz

55. PLANET
0

2014-06-20 15:57:08

@klient #37: sprawdź może ofertę GoClevera.. Podpowiem, Insignia 5 (nie 5X, zwykła piątka).

Odpowiedz

54. LuiN
0

2014-06-20 15:48:00

53, zen - Nexusa 5 trzeba ładować niestety codziennie i zdarza się, że akumulatora nie wystarcza do końca dnia. W tej kategorii Samsungi wypadają znacznie lepiej.

Odpowiedz

53. ~zen
0

2014-06-19 14:24:12

@ 37. ~klientJak w tej cenie to dołóż 100 zł i kup nowego nexusa 5. S3 przy nexusie to ponury żart, powie Ci to każdy kto użytkował te dwa smartfony. Zresztą poszukaj na necie. Jest mnóstwo ludzi, którzy przeszli z S3 na nexusy 4 a co dopiero 5 za to nie ma nikogo kto by przeszedł w drugą stronę.

Odpowiedz

52. PLANET
0

2014-06-16 17:46:25

Masz rację ML, dziękuję za korektę! Generalnie jeśli mieć dobry pulsomierz (i to nie bieżąco, a nie ad hoc), realny, dokładny pomiar odległości (pomijając czujniki Nike+, ale te tylko współpracują z iPongami o ile wiem..) czy inne mierniki do biegania czy innych sportów, to wiadomo - jako akcesorium i to w ANT+, nie chociażby BT. Tylko, że trzeba też mierzyć siły na zamiary, bo często takie zegarki nie są tanie (wręcz odwrotnie :P). Ale to kwestia jak dużo się śmiga i jak podchodzi do tematu :)

Odpowiedz

51. ~ML
0

2014-06-16 16:20:46

@43 - telefony spod znaku SonyEricsson miały ANT+. Po rozwodzie Sony stwierdziło, że ta funkcja jest zbędna i zaprzestało wbudowywania modułu ANT+ do telefonów. Dopiero nowsze modele ponownie mają ANT+. Ciekawa jest pod tym względem Xperia M, która miała mieć ten moduł i informacja o tym znalazła się w specyfikacjach - tylko fizycznie modułu nie było ;(

Odpowiedz

50. PLANET
0

2014-06-15 14:27:50

@48: Dokładnie tak samo, jak pisze Maniek. Mógłbym się pewnie rozkręcić na ten temat, ale powiem tak - sprawdź sobie takie projekty, jak Canon Hack Development Kit (CHDK) dla aparatów foto (kompaktów), albo RockBox dla odtwarzaczy mp3 (głównie mp3). I pomyśl idąc tym tropem co możesz czasem zrobić - o ile się będzie od czasu do czasu miało na to trochę czasu i chęci. Podpowiem, są dla rozmaitych grup produktów bardziej lub mniej skomplikowane software/''y/firmware/''y alternatywne, które jednak dają duże korzyści. Nie wiem, czy sprzęt AGD ma &quot;hackowalny&quot; soft (albo inaczej - na ile dla zwykłego usera, a nie serwisanta/technika/etc.), ale jeśli przynosiłoby to realne, wymierne korzyści - to czemu nie ;) Fajnie/intuicyjnie/wygodnie/etc. używać sprzętów o skomplikowaniu kostki mydła (vide Apple), ale po jakimś czasie taka prosta staje się zbyt męcząca w swoim minimalizmie (choć akurat Apple najbardziej wkurza swoimi głupimi ograniczeniami otwartości systemu, wiadomo dlaczego, ale wkurza). Niemniej - trzeba wypośrodkować myślenie, bo pójście w kierunku: &quot;skończę studia i dołożę parę lat praktyki żeby móc obsługiwać dany sprzęt absolutnie perfecto&quot; jest drugą skrajnością. Coś takiego DAŁO ;) się zrobić przy Windows Mobile ;), w sumie przy Symbanie, a teraz da przy Androidzie (choć to nie były tak samo otwarte systemy), ale należy zachować umiar, bo szczególnie przy WM można było zostać niewolnikiem sprzętu przez wymóg w krańcowych przypadkach jego codziennej konfiguracji/czyszczenia pamięci/etc... Także ani nie zarąbać się nad konfiguracją, ani też nie patrzeć konformistycznie na wszystko, co zaoferuje dany producent - gdzieś pośrodku, świadomie.

Odpowiedz

49. Maniiiek
0

2014-06-15 10:10:59

@46 podejrzewam, że kupuje taką która mu odpowiada. Dana pojemność, moc, wymiary, zużycie energii itp.

Odpowiedz

48. ~
0

2014-06-15 00:29:45

@PlanetJak kupujesz pralkę, lodówkę, mikrofalówkę to też ją dostosowujesz do siebie? :)

Odpowiedz

47. PLANET
0

2014-06-14 23:50:55

Świadomy użytkownik Androida dostosowuje telefon do siebie, a nie siebie do telefonu... ;) Wobec czego jeżeli Samsung czy HTC dają utratę gwarancji przy roocie, to można z nich po prostu zrezygnować i wybrać inne firmy, np. LG, Sony, jakiegoś chińczyka (Huawei, ZTE, Oppo, Xiaomi i wiele, wiele innych - także zaadaptowanych przez polskie - np. GoClever (i nie tylko) firmy, a nawet Motorolę ;) (choć ta ostatnia nie ma gwarancji na Polskę, także to taki żarcik raczej ;)

Odpowiedz

46. ~
0

2014-06-14 23:31:14

@grumpyniestety samsung i żadna inna firma nie będzie dla Ciebie dostosowywała urządzenia.

Odpowiedz