DAJ CYNK

Test telefonu Nokia X3-02

Dodane przez: Mariusz Ring (Ringu)

Kategoria: Testy sprzętu

Interakcje: 41631

Nokia X3-02 jest pierwszym telefonem fińskiego producenta z serii touch and type. Rodzina ta łączy telefony z dotykowym ekranem, które mają dodatkowo fizyczną klawiaturę numeryczną.

Nokia X3-02 jest pierwszym telefonem fińskiego producenta z serii touch and type. Rodzina ta łączy telefony z dotykowym ekranem, które mają dodatkowo fizyczną klawiaturę numeryczną.

Wymiary i waga

Telefon ma wymiary< 107 x 48 x 10 mm i masę tylko 78 gramów. Urządzenie jest lekkie, poręczne, dobrze się trzyma w dłoni. Jest także odpowiednio wyważone, można bez problemu korzystać z niego jedną ręką.

Ekran

Główną część przedniej części obudowy zajmuje ekran dotykowy o przekątnej 2,4 cala, który wykonany został w zwykłej technologii LCD. Wyświetlacz ma rozdzielczość 240 x 320 pikseli, potrafi wyświetlić 262 tys. kolorów. Nie są to parametry wybitne, ale jak na telefon tej klasy i za taką cenę nie powinno się narzekać. Ekran jest dotykowy, wykonany w technologii oporowej. Jego czułość jest przeciętna, czasami zdarza się nie trafić w wybraną opcję. Na szczęście interfejs obsługi jest odpowiednio do tego przystosowany - przyciski i kontrolki na ekranie mają odpowiednią wielkość, przez co pomyłki zdarzają się stosunkowo rzadko. Nie daje się to we znaki tym bardziej, że urządzenie dysponuje fizyczną klawiaturą.

Klawiatura

Klawiatura telefonu jest dobrej jakości. Klawisze mają odpowiedni rozmiar i skok. Największą wadą, a zarazem jedną z najbardziej irytujących cech tego telefonu jest układ klawiszy, który odbiega od stosowanych powszechnie standardów. Przyciski *, 0 i # umieszczone zostały po prawej stronie pozostałych klawiszy numerycznych. Faktycznie - dodaje to urządzeniu oryginalnego wyglądu, ale w praktyce jest niewygodne. Myślę, że większość ludzi przyzwyczajona do pisania wiadomości na klawiaturze standardowych telefonów może mieć problem z dostosowaniem się do Nokii X3-02. Chodzi o klawisz 0, który odpowiada spacji, jak również klawisz * odpowiedzialny za zmianę wyrazu w słowniku T9. Mi przez cały czas testowania aparatu nie udało się przyzwyczaić do takiej zmiany. Być może znajdą się tacy, którym takie rozwiązanie przypadnie do gustu.

Obsługa

Nad klawiaturą numeryczną znajdują się cztery przyciski funkcyjne - zielona słuchawka (która de facto zielona nie jest i służy oczywiście do zainicjowania, czy odebrania połączenia), skrót do menu wiadomości, skrót do odtwarzacza muzycznego (MP3 lub radio) i czerwona słuchawka. Klawiszy nawigacyjnych typu OK, czy anuluj nie ma, podobnie jak klawiszy kursorów. Przeglądanie opcji w menu następuje poprzez gest na ekranie dotykowym, a wybór zatwierdza się dotykając wybranej kontrolki lub wirtualnych przycisków wyświetlanych w dolnej części ekranu.

Po prawej stronie telefonu znajdują się dwa przyciski odpowiedzialne za regulację głośności oraz przycisk służący do blokowania/odblokowania urządzenia. Aby odblokować telefon należy nacisnąć właśnie ten klawisz a następnie dotknąć wyznaczonego punktu na ekranie. Jest to bardzo proste i wygodne - nie trzeba przesuwać żadnego przełącznika, tak jak w urządzeniach innych producentów.Przewiń w dół do następnego wpisu