DAJ CYNK

Test phabletu HTC Desire 816

07.08.2014

Dodane przez: <a href="mailto:lech.okon@gmail.com">Lech Okoń (LuiN)</a>

Kategoria: Testy sprzętu

Interakcje: 93420

Nie lubię phabletów. Pierwsze urządzenie z tej rodziny - Samsunga Galaxy Note - pokochałem. Ale przypominam, że miało ono olbrzymie jak na tamte czasy 5,3 cala, które teraz nikogo nie dziwi również w smartfonach. Największym nieporozumieniem była dla mnie sześciocalowa Nokia Lumia 1320 i powoli zacząłem się zastanawiać czy czasem nie jest to trochę tak, że producenci na siłę namawiają nas do używania tabletów w roli telefonów. Złą passę przerwał nowy Desire.

Po zeszłorocznym HTC One Max, spodziewałem się w tym roku kolejnego phabletu z linii One, bazującego tym razem na podzespołach One M8. Zamiast niego, w pierwszej kolejności tajwański producent zaprezentował model Desire 816. Phablet ten celuje w średnią półkę cenową, wnosząc do niej kilka niespotykanych do tej pory cech, jak donośne głośniki stereo czy naprawdę dobry aparat fotograficzny 13 Mpix. Z głową dobrana specyfikacja sprawiła, że Desire 816 stał się interesujący już w dniu premiery, a nie dopiero po obniżkach cen.

Nie lubię phabletów. Pierwsze urządzenie z tej rodziny - Samsunga Galaxy Note - pokochałem. Ale przypominam, że miało ono olbrzymie jak na tamte czasy 5,3 cala, które teraz nikogo nie dziwi również w smartfonach. Największym nieporozumieniem była dla mnie sześciocalowa Nokia Lumia 1320 i powoli zacząłem się zastanawiać czy czasem nie jest to trochę tak, że producenci na siłę namawiają nas do używania tabletów w roli telefonów. Złą passę przerwał nowy Desire.

Wreszcie smukły i ciekawy wizualnie phablet - pomyślałem. Nie przeszkodził mi zdekompletowany zestaw testowy, liczyło się to białe ładne "coś". Sprzęt nie odbiega jakoś specjalnie gabarytowo od flagowych smartfonów wiosna/lato 2014, a jak na 5,5 cala, masa 165 gramów nie wydaje się przesadzona. 5-calowy HTC One M8 jest raptem o 5 gramów lżejszy, a Xperia Z2 o 2 gramy. Do rzeczy jednak.

Specyfikacja, zestaw, cena

HTC Desire 816 ma 5,5-calowy ekran Super LCD2 o rozdzielczości 720 x 1280 pikseli (HD, 267 ppi), czterordzeniowy układ SoC Qualcomm MSM8928 Snapdragon 400, z rdzeniami Cortex-A7 taktowanymi zegarem 1,6 GHz i grafiką Adreno 305, 1,5 GB pamięci RAM, 8 GB pamięci wewnętrznej (3,8 GB dostępne dla użytkownika), czytnik kart microSD (do 128 GB), łączność HSPA+DC (pobieranie do 42 Mb/s), LTE Cat4 z pobieraniem do 150 Mb/s i wysyłaniem do 50 Mb/s, Wi-Fi b/g/n ze wsparciem dla DLNA, Bluetooth 4.0, NFC, główny aparat 13 Mpix (matryca BSI, przysłona F/2.2, obiektyw 28 mm, wideo FullHD, tryb HDR dla zdjęć, diodowa lampa), przedni aparat 5 Mpix (filmy FullHD), umieszczone na froncie telefonu głośniki stereo, akumulator litowo-jonowy 2600 mAh i preinstalowanego Androida 4.4.2 KitKat z interfejsem HTC Sense 6.0 i panelem BlinkFeed. Co istotne, do phabletu nie wciśniemy standardowej karty SIM, ani microSIM, tylko iphone'owy nanoSIM. Desire 816 występuje w kilku wariantach, w tym z dwoma gniazdami nanoSIM, które działają w trybie dual-standby (gdy dzwonimy z jednego numeru, drugi wylogowuje się z sieci). Nowa propozycja HTC ma wymiary 156,6 x 78,7 x 7,9 mm i masę 165 gramów.



Z opisów sklepów internetowych wynika, że w zestawie z telefonem otrzymujemy słuchawki, ładowarkę sieciową i przewód USB. Jako, że do włożenia karty SIM nie jest wymagany specjalny kluczyk (jak ma to miejsce w wielu nieotwieralnych telefonach), nie ma takowego w zestawie.

Cena katalogowa w chwili premiery wynosiła 1449 zł. W czasie tworzenia recenzji Desire 816 dostępny był w renomowanych sklepach internetowych i stacjonarnych w cenie około 1350 zł, a na aukcjach nowy phablet można było kupić w cenie poniżej 1200 zł. Czy taki zakup się opłaca? O tym w dalszej części recenzji i w podsumowaniu na ostatniej stronie testu.

Komentarze
Zaloguj się
28. ~robovit
0

2016-03-30 07:49:56

Mam 816 od niedawna, potrzebowałem czegoś dużego, w miarę mocnego i niedrogiego. Na razie jest bardzo dobrze. Miłe zaskoczenie w postaci Androida 6.0.

Odpowiedz

27. ~
0

2014-11-16 11:46:34

A czy bez roota mozna przeniesc aplikacje na karte pamieci ?

Odpowiedz

26. ~Taras
0

2014-08-27 12:46:50

Dzięki, LuiN, choć nie będę ukrywał, że szkoda, że go nie ma, gdyż również z tego względu go brałem. Ciche rozmowy? Czasem się zdarza, choć zauważyłem, że zdarza mi się to rzadko i tylko z klientami sieci Play (głównie dzwonię do Plusa, Playa i Orange - z innymi sieciami nie ma tego problemu, tylko z Playem i to nie zawsze). Dla mnie minusami jest brak tego trybu HDR podczas nagrywania i 2 tygodnie temu odezwało się u mnie to, że nie ma stabilizacji obrazu podczas nagrywania wideo - filmiki z żużla wyszły tak, jakbym trząsł nimi strasznie, choć na upartego pewnie idzie to jakoś zmienić obrabiając jakimś programem, lecz zmniejszymy ciut rozdzielczość wideo pewnie. Musiałbym pogrzebać. Poza tymi dwiema wadami, to telefon genialny i nie przeszkadza nawet 5,5 cala ekran, bo szukałem do 5, ale z braku laku wybrałem 816, gdyż jako jedyny model spełniał resztę moich wymagań i nie żałuję pozostania przy marce HTC. :) I też odczuwam delikatne skrzypienie w górnej części obudowy. Też daję 9/10, lecz z powodu wideo u mnie jest obniżona ocena. ;)

Odpowiedz

25. LuiN
0

2014-08-27 12:36:00

22, Taras - do pierwszego rozdziału wkradł się błąd. W podsumowaniu (lista wad) już na brak trybu HDR w filmach narzekam ;-) Dziękuję za zwrócenie uwagi.

Odpowiedz

24. ~daniel
0

2014-08-24 16:04:49

zawsze jakas alternatywa dła grand 2 huawei p6 xperi z czy galaxy s3 le lub note 3 neo ten desire 816 jest a ma obsluge host usb/ otg da rade pandriva podlaczyc?

Odpowiedz

23. ~daniel
0

2014-08-24 16:03:12

zawsze jakas alternatywa dła grand 2 huawei p6 xperi z czy galaxy s3 le lub note 3 neo ten desire 816 jest a ma obsluge host usb/ otg da rade pandriva podlaczyc?

Odpowiedz

22. ~Taras
0

2014-08-18 09:37:30

Pytanie do recenzenta - gdzie znalazł opcję nagrywania filmów w HDR? Mam ten telefon półtora miesiąca i z żadną aktualizacją go nie znalazłem, w Internecie też takiej opcji nie widziałem. Jeśli można, prosiłbym o jakieś informacje na ten temat, np. link do takiej informacji bądź screen z ekranu z wyborem tej funkcji. Wg mnie HDR oznacza tutaj High Definition Recording, poprawcie mnie, jeśli się mylę.

Odpowiedz

21. ~
1

2014-08-15 08:48:53

nową taryfą będzie Play Formuła Internal (prepaid), która zastąpi MiniMaxa. Doładowanie za 100 zł przedłużać będzie ważność konta o 365 dni, za 50 zł o 150 dni, za 25 zł o 50 dni, za 10 zł o 14 dni, a za 5 zł o 5 dni. Dojdzie mechanizm automatycznego przedłużania konta (za darmo), przy aktywności. Stawka za minutę zostanie obniżona do 19 groszy. W taryfie nie będzie trzeba martwić się o pakiety, bo koszt internetu bedzie wynosić 5 gr / 1 MB (naliczanie co 1 kB, zaokrąglanie do pełnego MB o północy). Oczywiście pakiety też będą, ale nie wiem jakie. Będą trzy progi minut: 9 zł, 19 zł i 29 zł. Po przekroczeniu dwóch pierwszych dostajemy dodatkową ilość minut do końca miesiąca (do 9 zł po 19 gr, dalej dostajemy 120 minut, po wykorzystaniu, jedziemy do 19 zł po 19 gr i dostajemy 300 minut, dalej jedziemy po 19 gr do 29 zł i dostajemy no limit).Podobny mechanizm w SMSach. 3 progi co 3 zł. Odpowiednio z 100 SMS (3 zł), 250 SMS (6 zl) i no limitem (9 zł). Zmiana w Bezpiecznym Internecie: 5 zł (teraz 100 MB) z możliwością wyłączenia. 4 progi internetu. Po osiągnięciu pierwszego włącza się lejek do 8 kb/s. Można go wyłączyc, wtedy pobiera do 5 kolejnych zł i dostajemy dodatkowe 800 MB (razem 1 GB), po wykorzystaniu ktorych mamy lejek do 16 kb/s. Znowu możemy go wyłączyć i po osiagnięciu kolejnych 5 zł dostajemy dodatkowe 1400 MB, a potem lejek do 32 kb/s. Znowu możemy wyłączyć lejek i po osiągnieciu ostatnich 5 zł (razem 20 zł), dostajemy dodatkowe 5 GB. Po wykorzystnaiu mamy lejek do 64 kb/s (3G), 256 kb/s (4G) i 1 Mbps (LTE).Rozmowy, SMSy i MMSy w Play zawsze za darmo.

Odpowiedz

20. ~
1

2014-08-15 08:48:35

nową taryfą będzie Play Formuła Internal (prepaid), która zastąpi MiniMaxa. Doładowanie za 100 zł przedłużać będzie ważność konta o 365 dni, za 50 zł o 150 dni, za 25 zł o 50 dni, za 10 zł o 14 dni, a za 5 zł o 5 dni. Dojdzie mechanizm automatycznego przedłużania konta (za darmo), przy aktywności. Stawka za minutę zostanie obniżona do 19 groszy. W taryfie nie będzie trzeba martwić się o pakiety, bo koszt internetu bedzie wynosić 5 gr / 1 MB (naliczanie co 1 kB, zaokrąglanie do pełnego MB o północy). Oczywiście pakiety też będą, ale nie wiem jakie. Będą trzy progi minut: 9 zł, 19 zł i 29 zł. Po przekroczeniu dwóch pierwszych dostajemy dodatkową ilość minut do końca miesiąca (do 9 zł po 19 gr, dalej dostajemy 120 minut, po wykorzystaniu, jedziemy do 19 zł po 19 gr i dostajemy 300 minut, dalej jedziemy po 19 gr do 29 zł i dostajemy no limit).Podobny mechanizm w SMSach. 3 progi co 3 zł. Odpowiednio z 100 SMS (3 zł), 250 SMS (6 zl) i no limitem (9 zł). Zmiana w Bezpiecznym Internecie: 5 zł (teraz 100 MB) z możliwością wyłączenia. 4 progi internetu. Po osiągnięciu pierwszego włącza się lejek do 8 kb/s. Można go wyłączyc, wtedy pobiera do 5 kolejnych zł i dostajemy dodatkowe 800 MB (razem 1 GB), po wykorzystaniu ktorych mamy lejek do 16 kb/s. Znowu możemy go wyłączyć i po osiagnięciu kolejnych 5 zł dostajemy dodatkowe 1400 MB, a potem lejek do 32 kb/s. Znowu możemy wyłączyć lejek i po osiągnieciu ostatnich 5 zł (razem 20 zł), dostajemy dodatkowe 5 GB. Po wykorzystnaiu mamy lejek do 64 kb/s (3G), 256 kb/s (4G) i 1 Mbps (LTE).Rozmowy, SMSy i MMSy w Play zawsze za darmo.

Odpowiedz

19. ~Pytajnik
0

2014-08-13 19:57:23

18. Dzięki

Odpowiedz

18. ~Mjeciu
0

2014-08-13 12:58:09

Jeśli chodzi o baterię to jest na stałe, dlatego gwarancja na nią obejmuje tyle samo co cały sprzęt czyli 2 lata a nie jak w szajsungach i innych wymiennych bateriach 6 miesięcy.

Odpowiedz

0

2014-08-12 16:00:33

Przeczytałem tą reckę... i nie wymienię mojej Rumii 1320. Jednak android to nie to samo co WP. A brak Clearblack tylko pogłębia przepaść.

Odpowiedz

16. LuiN
0

2014-08-12 09:30:26

14, mago, tak, jest dioda powiadomień.

Odpowiedz

15. ~lool
0

2014-08-12 08:20:07

5- szrotem to mozna nazwac samsunga galaxy trend ( ktorego ludzie chetnie kupuja nie wiedzac z czym maja do czynienia), a ta specyfikacja wystarczy spokojnie na ponad rok.13- strach ? Pffff... Chyba nigdy nie miales w reku HTC. Jedyny sluszny wybor pomijajac serie nexus ( pod wzgledem dopracowania systemu i wydajnosci)Juz od kilku lat telefony HTC kupuja ludze swiadomi tego, co wybieraja.

Odpowiedz

14. ~mago
0

2014-08-11 23:59:04

Czy on ma diode led powiadomień ?

Odpowiedz