DAJ CYNK

Liczę na NFC, ale mniej interesują mnie płatności

26.12.2013

Dodane przez: Witold Tomaszewski

Kategoria: Dyskusje o rynku

Interakcje: 21301

Czy ludzie lubią płacić zbliżeniowo? Patrząc na komentarze nie tylko pod ostatnim artykułem, ale i ogólnie w sieci, nie umiałbym odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Choć mamy jeden z najnowocześniejszych systemów bankowych w Europie, to odnoszę wrażenie, że w kwestii pieniędzy jesteśmy o wiele bardziej konserwatywni niż reszta kontynentu.

Czy ludzie lubią płacić zbliżeniowo? Patrząc na komentarze nie tylko pod ostatnim artykułem, ale i ogólnie w sieci, nie umiałbym odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Choć mamy jeden z najnowocześniejszych systemów bankowych w Europie, to odnoszę wrażenie, że w kwestii pieniędzy jesteśmy o wiele bardziej konserwatywni niż reszta kontynentu. Ale przecież NFC to nie tylko płatności...

Felieton jest odpowiedzią na wpis Dariusza Boducha, dyrektora marketingu ofert multimedialnych w Orange Polska, opublikowanego kilka dni temu na łamach TELEPOLIS.PL.

Zobacz: Boduch: chcemy i lubimy płacić zbliżeniowo.

Ile noszę na co dzień kart płatniczych? Trzy. Czy chciałbym się ich pozbyć z portfela? Szczerze powiedziawszy, jest mi to obojętne - mogę, ale nie czuję przymusu. Nie ciążą mi one specjalnie, na dodatek biorąc od uwagę fakt, że bankomatów NFC jest jak na lekarstwo, to i tak jedną, awaryjną, musiałbym zawsze przy sobie mieć. Nie są mi straszne historie o kradzieżach pieniędzy z kart PayPass czy PayWave, po prostu nie czuję się specjalnie zachęcany do tego, aby karty "załadować" do telefonu. Rozumiem jednak, że niektórzy boją się nowości technologicznych w usługach bankowych, tak jak ponad 10 lat temu mieli problemy z bankowością internetową.

Ile mam kart rabatowych czy punktowych? Kilkanaście. Ciążą mi i wypychają portfel. Tu czekam z utęsknieniem na moment, kiedy będę mógł się ich pozbyć. Na razie się jednak na to chyba nie zapowiada. MyWallet od T-Mobile, po ponad roku na rynku, ma tylko jedną usługę NFC poza kartami banków - kartę kibica T-Mobile Ekstraklasy. Nie ma nawet zapowiadanych na początku biletów miesięcznych komunikacji miejskiej. A jak byłoby pięknie, gdyby gubiąc telefon wystarczyło pójść do operatora i dostać nową kartę SIM, na której od razu załadowane zostaną dziesiątki kart i automatycznie powiązane z moim kontami punktowymi, a stare momentalnie zastrzeżone. Wszystko w jednym punkcie obsługi albo za pomocą jednego połączenia do BOK-u. To ciągle są marzenia, nawet w przypadku usług bankowych w T-Mobile MyWallet...

Sytuacja nie ulegnie zmianie, a usługi NFC się nie upowszechnią, dopóki operatorzy nie zmienią modelu biznesowego usługi. W tej chwili podmiot chcący załadować swój klucz na kartę SIM operatora musi za niego zapłacić abonament. Jestem w stanie sobie wyobrazić, że sieci handlowe wolą sprzedawać klientom większe portfele i ponosić groszowe koszty produkcji plastikowych kart niż płacić operatorom za to, że klienci będą mogli zbierać punkty telefonem.

Moim zdaniem usługi NFC nie staną się popularnie do momentu, kiedy w odczuwalny sposób nie odchudzą portfela klienta. Operatorzy, zamiast zarabiać na usłudze, powinni traktować ją jako coś, co lojalizuje klientów, przywiązuje do operatora, a partnerom projektu umożliwiać darmowe uczestnictwo. Przy dzisiejszych cenach usług telekomunikacyjnych, dla mnie taki "zbliżeniowy portfel" w komórce byłby absolutnie decydującym czynnikiem przy wyborze operatora. Przy tym stopniu nasycenia rynku, gdzie klientów nie tyle się pozyskuje, co zachęca do pozostania, takie podejście może okazać się większym sukcesem niż próba pobierania opłat od wydawców kart.

W II kwartale Orange planuje rozbudować swoją aplikację NFC. Bardzo kibicuję, żeby postawiono nie tyle na płatności, co różnego rodzaju karty rabatowe, punktowe czy bilety komunikacji miejskiej. W II kwartale muszę zmienić i operatora, i portfel. ;-)

Zobacz: Orange rozbuduje swoją aplikację NFC.

Komentarze
Zaloguj się
78. ~x
0

2015-12-12 18:21:48

Artykuł sponsorowany tylko nie wiem przez kogo, ewentualnie autor nie m pojęcia o czym pisze."W tej chwili podmiot chcący załadować swój klucz na kartę SIM operatora musi za niego zapłacić abonament."Karty NFC można bez problemu emulować za pomocą samej aplikacji, przynajmniej jeden z banków oferuje w swojej aplikacji możliwość płacenia w każdym terminalu NFC, bez podpisywania żadnych umów z operatorem komórkowym czy specjalnej karty sim.

Odpowiedz

77. ~wizard
0

2015-07-10 08:34:00

czesto floty do aut sluzbowych daja kilka kart do tankowania, majac wtedy wbor najczesciej biore BP bo payback jest najbardziej elastyczny (nawet za prad moge placic ich punktami rachunki) a potem Shell i dopiero orlen bo najmniej docenia flotowcow -brak pkt za tansze paliwo co wystepuje u konkurencji. Tankujac 2-3zbiorniki w tygodniu zbiera sie. Niby drobna wartosc dodana ale przy zlotej karcie ORLEN kazde 10tys pkt miesiecznie premiuja mi 5tys od ORLEN wiec nie jest najgorzej. Na shell tez mam Vpower wiec szybciej sie zbiera. BP póki co nie zrobilo karty "vip" :P

Odpowiedz

76. ~gracz kontowy
0

2014-09-28 22:19:43

Płatności NFC i kartami mają sens o ile są niezłe moneybacki...PO skoćńczeniu programów premiowych z 5cio, 10cio czy nawet 15 procentowymi moneybackani po prostu przestaje się z nich korzystać....

Odpowiedz

75. ~RN
0

2014-01-04 11:28:06

do wlo; To może inaczej napisz mi jaką kartę lojalnościową masz i co w zamian masz w prezencie? plus dodaj jakim kosztem;-) Pozdrawiam

Odpowiedz

74. ~RN
0

2014-01-04 11:09:32

12 tankowań w skali roku daje Ci oszczędność 72 zł. Myślisz, że duża Stacja sieciowa za te 12 tankowań wynagrodzi Cię bardziej sowicie (w postaci prezentu? za punkty?) Powiem Ci tak; Ja tankuję 4 razy w miesiącu po średnio 60l, 2 razy w miesiącu kupuję płyn do spryskiwacza i ok. 2 razy w miesiącu myje samochód na myjni. Za każdą czynność mam punkty Payback. Po roku mam tyle punktów, że tankując alternatywnie i korzystając z usług innych stacji sieciowych kupuję sobie nie jeden a dwa takie prezenty jak rocznie dostaję. Nie przejmuję się tymi punktami ale kiedyś liczyłem i bilans nijak nie wychodzi na plus! tankując na dużej i znanej stacji sieciowej! Po prostu mam taką a nie inną kartę paliwową i jest to dla mnie wygodne, choć zaledwie 2 km od domu mam tańsze paliwo np. na Orlenie;-) Takie życie.

Odpowiedz

73. ~RN
0

2014-01-04 11:02:34

do wlo (71); możesz to łatwo sprawdzić. Zatankuj wybrane paliwo do pełna na stacji, która ma system np. Payback, zrób rekonesans gdzie możesz to samo paliwo kupić najtaniej w swoim mieście (sprawdzaj tylko na stacjach sieciowych, włączając Hipermarkety) następnie policz ile mógłbyś zaoszczędzić na tankowaniu alternatywnym. Porównaj to z punktami otrzymanymi (droższe paliwo), ile tych punktów potrzebujesz, żeby coś mieć za darmo a następnie sprawdź np. na Allegro lub sklepie internetowym za ile tą rzecz mógłbyś kupić na runku pierwotnym. Średnio zbiornik samochodu ma pojemność 50l x np. 0,12 (oszczędność) = 6 PLN na zbiorniku paliwa.

Odpowiedz

72. ~alek
0

2014-01-02 07:54:53

55 najważniejsze że działa wszędzie tam gdzie standardowe zbliżeniowe karty

Odpowiedz

71. wlo
0

2014-01-01 20:00:57

~RN - no nie wiem jak niby to policzyć? Może przykład? A może podasz argument o wyższej cenie paliwa albo drożej minucie? No cena jest jaka jest a punkty "same" się zbierając dając po roku czy dwóch jakiś fajny gadżet. Że nie za 10 tysięcy a za 20 albo 100 złotych? No właśnie - powiedz, jak to policzyć żeby wyszło te zapłacone wcześniej 20 czy 100 zł?

Odpowiedz

70. ~RN
0

2014-01-01 15:26:12

Niemal codziennie płacę kartą za jakąś usługę ale na razie nie mam takiej potrzeby by w zamian korzystać z NFC, nigdy nie płacę jednak bezdotykowo (pomimo, że mam włączoną opcję). Czy mógłbym płacić za pomocą usługo NFC? - odpowiedź brzmi tak! Pod warunkiem, że jest to usługa tak powszechna jak zwykły terminal do kart płatniczych, czy bankomat. Co do różnych programów lojalnościowych. W Polsce większość programów dla tzw. "Kowalskiego" nie ma podstaw ekonomicznych dla Klienta. Klienta ma kartę lojalnościową ale z ekonomicznego punktu widzenia to co zarabia to czysty majstersztyk marketingowy a nie realna korzyść! - Ktoś nie wierzy? Niech policzy! Za gratisy z programów lojalnościowych zazwyczaj wcześniej sami sobie zapłaciliśmy.

Odpowiedz

69. ~arctura12
0

2014-01-01 14:33:51

Ciekawy artykuł, prosimy o więcej!

Odpowiedz

68. ~
0

2013-12-30 07:58:22

NFC nie nadaje się do programów lojalnościowych, ale jest bardzo dobrym rozwiązaniem do płatności. Powodów jest wiele.

Odpowiedz

67. mi80
0

2013-12-29 22:27:50

@65: duży Payback i jemu podobni pewnie na to pójdą, ale dla małych bariera wejścia będzie zbyt duża.

Odpowiedz

66. wlo
0

2013-12-29 19:44:35

Co do tych najnowszych technologii... Ja płatniczą kartę chipową musze co rok zmieniać - bo się styki chipu ścierają ;-) Tak samo było z kartą vitay. Teraz mam tę nową ze 3 lata już i jakoś cały czas działa ;-)

Odpowiedz

65. WitekT
0

2013-12-29 15:51:13

64: zgadza się. Ale lojalność budowana samemu a ze wsparciem operatora z dotarciem do jego bazy klientów to zupełnie inne efekty. To tylko kwestia zmiany podejścia przez operatorów i zrozumienia tego przez wydawców kart.

Odpowiedz

64. ~
0

2013-12-29 14:54:44

Lojalność można budować w oparciu o numer telefonu lub numer buta. Żadna technologia nie jest do tego potrzebna, a tym bardziej NFC. Wystarczy w zupełności kod kreskowy. Może być w formie wyświetlonej na ekranie telefonu.

Odpowiedz