DAJ CYNK

Co może być najważniejsze w branży w 2018 roku?

04.01.2018

Dodane przez: Lech Okoń TELEPOLIS.PL, Łukasz Dec TELKO.in, Wojciech Piechocki GSMONLINE.PL

Kategoria: Dyskusje o rynku

Interakcje: 43494

Jak co roku razem z kolegami z GSMONLINE.PL i TELKO.in próbujemy przewidzieć co ważnego zdarzy się w rozpoczętym roku na rynku telekomunikacyjnym w kraju, ale trochę i za granicą. Jak zwykle rozpatrujemy zmiany w biznesie operatorów, trendy technologiczne, ofertę producentów urządzeń i zmiany preferencji konsumentów. Orange, T-Mobile, UPC, telefony komórkowe, światłowody, sztuczna inteligencja, częstotliwości... Jak się to wszystko ułoży?

Jak co roku razem z kolegami z GSMONLINE.PL i TELKO.in próbujemy przewidzieć co ważnego zdarzy się w rozpoczętym roku na rynku telekomunikacyjnym w kraju, ale trochę i za granicą. Jak zwykle rozpatrujemy zmiany w biznesie operatorów, trendy technologiczne, ofertę producentów urządzeń i zmiany preferencji konsumentów. Orange, T-Mobile, UPC, telefony komórkowe, światłowody, sztuczna inteligencja, częstotliwości... Jak się to wszystko ułoży?

1. Liberty Global sprzeda UPC PolskaW 2017 r. sprzedawaliśmy T-Mobile, więc dlaczego w 2018 r. nie sprzedać UPC?... A tak bardziej poważnie... W grupie Liberty Global, do której należy polska sieć kablowa, sentymentów nie ma - liczy się tylko biznesowa logika. Jak z "excela" wychodzi, że z któregoś kraju lepiej... wyjść, to się sprzedaje budowane przez długie lata aktywa, a pieniądze inwestuje gdzie indziej.

Że tak właśnie może się wydarzyć w Polsce, wewnątrz UPC wiadomo od dawna. Nie tak znowu dawno Liberty Global było "o jeden podpis" od sprzedaży całej grupy spółek z regionu Centralnej Europy niemieckiemu Deutsche Telekom. Mimo pracowitej integracji całej tej grupy spółek w ostatnich latach, spokojnie Liberty może ją wyprzedawać w kawałkach. Równie pracowicie integrowane były przecież sieci UPC w Austrii i Szwajcarii, co nie przeszkodziło sprzedaży austriackiej spółki właśnie Deutsche Telekom.

Czy sytuacja może się powtórzyć w Polsce? Oczywiście, że jest to możliwe. Na rynku telekomunikacyjnym dzisiaj w grę wchodzą wszelkie układanki. Od kilku lat sieci mobilne ochoczo skupują sieci kablowe, żeby jakoś podgrzać stygnący biznes. W Polsce fuzje i przejęcia mobilno-stacjonarne powinna zdynamizować decyzja Cyfrowego Polsatu o przejęciu Netii. To jest nowe rozdanie w polskiej telekomunikacji.

Ogłoszona w ubiegłym roku przez T-Mobile Polska strategia wejścia na rynek stacjonarny, aż się prosi o wsparcie zakupem któregoś z działających na tym rynku operatorów. Sama hurtowa współpraca z Orange raczej nie wystarczy. Może strategiczne potrzeby T-Mobile Polska i strategiczne plany Liberty Global tym razem ułożą się współbieżnie? A może nie i pod koniec roku będziemy musieli ogłosić: "pudło"... Jeżeli chodzi o fuzje i przejęcia bardzo trudno być prorokiem.

2. Pendolino wjedzie w zasięg sieci komórkowych i Wi-FiW styczniu 2014 r. PKP Intercity i T-Mobile Polska zawarły wartą 80 mln zł umowę, w ramach której madżentowy operator miał dostarczyć pasażerom Pendolino dostęp do Internetu. Już po zakończeniu przetargu i podpisaniu umowy okazało się (co było do przewidzenia), że T-Mobile powinien wywiercić w dachach wagonów otwory, a to naruszyłoby gwarancję producenta.

I na tym etapie projekt komunikacji w Pendolino utknął. Termin wdrożenia był kilkakrotnie przesuwany: najpierw na pierwszą połowę 2016 r., później na 2017 r. Z planowanych wstępnie "pierwszych miesięcy" ubiegłego roku zrobił się czerwiec, kiedy składy miały przeglądy techniczne. Ale i wtedy sprzęt nie został zainstalowany. W końcu w lipcu padła informacja, że 2017 r. nie będzie jeszcze odpowiedni, ale w nagrodę dostaniemy repeatery sygnału sieci komórkowych.

We wrześniu Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity, mówił o kolejnym etapie "montażu WiFi w Pendolino". Za "tydzień, dwa tygodnie" miał powstać model montażu i ruszyć miały zaawansowane rozmowy z Alstomem (producentem Pendolino). Opóźnienia zgoniono na kwietniowy wypadek kolejowy koło Opola i fakt, że pociągi muszą być wyłączone z użytku podczas montażu instalacji telekomunikacyjnych.

Padł też kolejny termin: "do końca przyszłego roku". I choć fatum niewątpliwie wisi nad naszymi najszybszymi pociągami, to skłonni jesteśmy postawić, że rok 2018 rzeczywiście okaże się przełomowy. Już w styczniu 2016 r. Jacek Leonkiewicz (ówczesny prezes PKP Intercity) określił brak Wi-Fi w pociągach klasy premium, jako swoją największą porażkę. O jak wielkiej porażce musiałby mówić Marek Chraniuk, obecny prezes zarządu przewoźnika, gdyby się nie wyrobił przez kolejne blisko 3 lata? Tak, to musi być 2018 r.

Komentarze
Zaloguj się
35. LuiN
0

2018-01-16 22:09:08

@34, applefan_ no tak - bez Ciebie Apple by padło...

Odpowiedz

34. applefan_
0

2018-01-16 11:35:54

@30 kiedyś nawet jak moderowaliście i odfiltrowywaliście moje komentarze to i tak były setki komentarzy. Pamiętam jak dyskusje ze mną nabijały wam liczniki odwiedzin i wtedy pisałem żebyście mi nie utrudniali życia bo to Wam przynosi "oglądalność". I miałem rację - zemściło się. Witek mi groził, pamiętam że nie dawał wyboru itd. A teraz portal przędzie coraz gorzej, porównywarka ofert nie istnieje komentarzy tyle co kot napłakał, chociaż w sumie wykonałem misję - Apple jest niekwestionowanym nr 1 i powiększa dystans do rywali.

Odpowiedz

33. ~Ola
0

2018-01-13 23:25:02

Pełne kte nw! U mnie 600m od nadajnika? A nie zapchane 1800

Odpowiedz

32. Morvius
0

2018-01-10 09:16:13

w 2018 z pewnością bedziemy narażeni na częstrze cyberataki bo wiadomo, wraz z wdrożeniem nowszych rozwiązań zabezpieczeń złodzieje z większym zapałem będą próbować swych sił by sprawdzić co im się uda wskórać. Druga sprawa to będzie wyścig na to kto da taniej ajfony w swoich ofertach bo abonamenty na wszystko bez limitu już dawno zablokowały możliwość modulacji oferty. Teraz będzie się liczyć albo to kto da taniej albo da lepszy lub tańszy smartfon. Trzecią rzeczą może być wdrożenie 5G do Polski, miastem wytypowanym przez komisję jest maisto Łódź. Swoją drogą uważam, że wpierw trzeba by było postawić na perfekt wczesniejsze technologie by zabierać się za kolejne więc ja to odbieram tylko jako test z cyklu" co by było gdyby". 5G w PL szybko nie znajdzie codziennego rozwiązania.

Odpowiedz

31. iphoneski
0

2018-01-09 12:05:27

Co do tej sprzedaży Upc to raczej wątpliwe, Upc akurat opłaca się właścicielowi. U mnie w mieście wszyscy w blokach mają Upc, teraz trochę vectra zaczęła podgryzać kawałki tortu, ale jak ktoś chce odejść z Upc to zaraz przebijają ofertę konkurencji. Z tym challengerem t-m to też tak średnio, oferta jest dobra a gdyby nie przejęcie numerów państwowych byliby na 0. Poza tym era już próbowała wejść w internet adsl i jakoś średnio im to wyszło. Moim zdaniem sieć mobilna powinna świadczyć usługi mobilne, bo jak się kombinuje to nikomu to na dobre nie wychodzi.

Odpowiedz

30. LuiN
-1

2018-01-08 19:21:24

@28- babeo - kiedyś nie moderowaliśmy komentarzy i płynęły rzeki spamu

Odpowiedz

29. ~Wojtek
0

2018-01-08 14:29:09

Ja czekam kiedy na nowy rok będzie zapowiadana przewaga operatorów wirtualnych i mam nadzieję, że kiedyś to się zmieni bo niestety, ale starzy gracze rynku nie mają swoim stałym klientom nic do zaoferowania i w związku z tym przeniesienie się do Virgin Mobile było bardzo dobrym posunięciem

Odpowiedz

28. babeo
0

2018-01-08 12:27:53

Ja prognozuję dalszy spadek znaczenia serwisu telepolis.pl, kiedyś komentarzy była pod 100, a teraz 20 to jest szczęście.

Odpowiedz

27. ~Kapsel
0

2018-01-07 13:43:53

Coś się dzieje w UPC, bowiem dwa dni temu dzwoniono do mnie, byłego abonenta, pytając o zadowolenie z usług Vectry, o wysokość opłat i rodzaj usług, oraz obiecano korzystniejszą umowę w tym roku.

Odpowiedz

26. ~
0

2018-01-06 00:03:06

@25 Bzdura! Będzie nadal korzystał z roamingu bo musi gdzieś przerzucić rozmowy. Powoli wszystko zamienia na LTE.

Odpowiedz

25. szcuras
0

2018-01-05 19:20:37

Nawet tutaj nikt nie pisze o tym, że Play będzie MOCNO budowało swoją infrastrukture i uniezależniało sie od innych. To już nawet w najsmielszych marzeniach się nie pojawia.

Odpowiedz

24. ~djtelecom
0

2018-01-05 17:48:22

A mnie ciekawi co z nc+ może połączy się z orange albo z playem ?. Bo raczej sam sobie nie poradzi z konkurecją grupą cp (plus i netia).

Odpowiedz

23. LuiN
1

2018-01-05 15:36:27

@21, Dostałeś przelew? Bo my nie. Wszelkie akcje partnerskie są u nas jawne. Tekst powyżej nie jest sponsorowany.

Odpowiedz

0

2018-01-05 14:44:03

@18 A co ty do mnie tu pijesz? Ja do Ciebie nic nie pisałem. Mój komentarz dotyczy artykułu, a nie twojego wpisu.

Odpowiedz

21. ~Sponsorowane bzdury
1

2018-01-05 14:33:36

Artykuł sponsorowany przez T-Mobile. Wiadac nacisk żeby pisać jakie to Orange jest be.Można zwymiotować

Odpowiedz