DAJ CYNK

Poczta Polska obchodzi dzisiaj swoje 460 urodziny. Z tej okazji do obiegu trafi nowy znaczek

18.10.2018

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4348

Ważne 1

0

18 października to ważny dzień dla wszystkich pocztowców. Tego dnia obchodzone jest ich święto Poczty Polskiej, związane z wydarzeniami z 1558 roku.

Poczta Polska jest obecnie wielką spółką infrastrukturalną, obejmującą sieć ponad 7,5 tys. placówek, sortownie w całym kraju i flotę ponad 5 tysięcy pojazdów. Do tego prawie 80 tys. pracowników. Wszystko to tworzy potencjał infrastrukturalny firmy, pozwalający na doręczanie korespondencji tradycyjnej i elektronicznej, realizację usług paczkowo-kurierskich oraz logistycznych.

- Mając za sobą 460 lat tradycji i będąc jedną z najstarszych firmą w Polsce czujemy się w obowiązku służyć wszystkim Obywatelom. W tym szczególnym dniu przypominamy sobie o naszej przeszłości, o królewskim rodowodzie, o bohaterskich Pocztowcach z Gdańska oraz o poczcie powstańczej Warszawy. Jestem dumny, że Poczta Polska jest nie tylko blisko Klientów, ale także blisko polskiej tradycji i historii – powiedział Przemysław Sypniewski, prezes Zarządu Poczty Polskiej.

Poczta Polska jest narodowym operatorem pocztowym oraz - jak chwali się firma - jednym z polskich liderów usług komunikacyjnych, paczkowo-kurierskich i logistycznych. Z usług Poczty korzysta ponad 90% Polaków. Zgodnie ze Strategią przyjętą przez nowy Zarząd, konsekwentnie realizowane są projekty mające na celu dbałość o jakość usług, budowanie synergii w procesach sprzedażowych, sukcesywne eliminowanie długu technologicznego poprzez zwiększenia nakładów na inwestycje w obszarze IT oraz logistyki.

Święto Poczty Polskiej, obchodzone 18 października, związane jest z wydarzeniami z 1558 roku. Król Zygmunt II August ustanowił wtedy stałe połączenie pocztowe między Krakowem i Wenecją przez Wiedeń. Powołanie nowej instytucji miało na celu uniezależnienie się od poczty cesarskiej i faktorii rodziny Fuggerów z Augsburga. Chciano także stworzyć stały korytarz informacyjny dla kontaktów dyplomatycznych i handlowych z innymi krajami europejskimi. Zygmunt II August argumentował swoją decyzję w następujący sposób:

Mając na oku własną tudzież Naszych poddanych wygodę, abyśmy zarówno My jak i oni mogli do Włoch przesyłać zarówno listy jako też inne tam załatwiać sprawy.

Za jednego z największych reformatorów Poczty Polskiej uważa się króla Władysława IV Wazę. Widział on w administracji pocztowej ogromny potencjał, dlatego swoimi działaniami zmierzał doprowadzić do rozwoju instytucji. Władca Polski upatrywał w poczcie instytucję kulturalną, która poza informacjami dystrybuowała idee.

460-lecie Poczty Polskiej zostało upamiętnione wprowadzanym dzisiaj do obiegu wydawnictwem filatelistycznym, poświęconym tej rocznicy. Na znaczku przedstawiono część centralną heliograwiury według obrazu Margaret Isabel Dicksee „Swift and Stella” ze zbiorów Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Walor wydrukowano techniką stalorytniczą, z wykorzystaniem suchego tłoczenia, na papierze fluorescencyjnym.

Zobacz: Listonosz na rowerze to już przeszłość. Poczta Polska testuje elektryczne pojazdy dla listonoszy
Zobacz: Poczta Polska i Allegro rozszerzają współpracę w ramach Allegro Dostawa

Źródło tekstu: Poczta Polska

Komentarze
Zaloguj się