DAJ CYNK

Największa IPO w Europie

Dodane przez: sirmark

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 7476

Belgijski operator telekomunikacyjny Belgacom wejdzie 22 marca na giełdę w Brukseli. Będzie to największa w Europie oferta publiczna ostatnich lat.

Belgijski operator telekomunikacyjny Belgacom wejdzie 22 marca na giełdę w Brukseli. Będzie to największa w Europie oferta publiczna ostatnich lat.

Przewidywana wartość emisji, którą organizuje dla inwestorów instytucjonalnych konsorcjum banków Goldman Sachs, Lehman Brothers, Morgan Stanley i UBS Investment Bank, wyniesie 11 mld euro. Menadżerami emisji dla inwestorów indywidualnych są belgijskie banki KBC i Dexia. Na giełdzie zostaną sprzedane akcje będące do tej pory w posiadaniu amerykańskiej firmy SBC Communications, duńskiego operatora TDC oraz Singapore Telecommunications, które chcą się wycofać z inwestycji. Razem tworzą one pakiet 46.9 proc. udziałów, połowę udziałów plus jedna akcja należy do państwa, reszta została wcześniej wykupiona przez Belgacom. Analitycy oczekują, że papiery firmy natychmiast znajdą się w indeksie Bel-20, najlepszych spółek na brukselskiej giełdzie.

Szef Belgacom Didier Bellens powiedział, że oferta publiczna zwiększy jej elastyczność finansową i pomoże w zmianie kultury korporacyjnej. Zaznaczył on, że Belgacom chce pozostać przy polityce wypłacania 50-60 proc. zysków w formie dywidendy. Oznacza to, że za rok 2003 firma wypłaci akcjonariuszom 395 mln euro. Ubiegłoroczny zysk firmy przed opodatkowaniem, odsetkami i amortyzacją EBITDA wzrósł 11,4 proc. do 2,25 mld euro, przy przychodach 5,45 mld euro.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza

Przewiń w dół do następnego wpisu