DAJ CYNK

Matti Makkonen uważany jest za ojca SMS-ów. Gdyby żył, kończyłby właśnie 67 lat

Marian Szutiak

Wydarzenia

Matti Makkonen, nazywany ojcem SMS-ów, był głównym pomysłodawcą nowoczesnej technologii do porozumiewania się, która znacząco wpłynęła na nasze życie. 16 kwietnia fiński inżynier skończyłby 67 lat.

SMS-y, czyli krótkie wiadomości tekstowe, są wysyłane codziennie przez ludzi na całym świecie. Ich najważniejsze zalety to uniwersalna forma, a także zapewnienie szybkiego kontaktu z drugą osobą wszędzie tam, gdzie jest choćby minimalny zasięg sieci komórkowej. Łączność i kontakt bezprzewodowy był odpowiedzią inżynierów na rosnące potrzeby społeczeństwa. Wśród osób, którym w tym aspekcie zawdzięczamy najwięcej, jest Matti Makkonen - pomysłodawca i ojciec SMS-ów.

Skromny inżynier i jego idea

Matti Makkonen to urodzony w 1952 roku fiński inżynier, zajmujący się komunikacją mobilną. Studia zakończył na wydziale elektrotechniki w Oulu Technical College, a następnie pracował w ważnych przedsiębiorstwach zajmujących się komunikacją, między innymi w Nokia Networks, Tele Finland oraz Finnet. W 2008 roku Makkonen odebrał nagrodę „The Economist Innovation Award” w kategorii informatyka i telekomunikacja za osiągnięcia nad wiadomościami tekstowymi. To on stworzył ideę SMS-a, który na dziesięciolecia opanował komunikację mobilną na świecie.

Zobacz: Główny Urząd Statystyczny: Polacy wysyłają coraz mniej SMS-ów
Zobacz: Alert RCB - SMS-owe powiadomienia o burzach i innych zagrożeniach

Fin na swój pomysł wysyłki wiadomości tekstowych na telefony komórkowe podobno wpadł podczas jedzenia pizzy w jednej z kopenhaskich restauracji, a następnie przekazał go jedynie lokalnemu dziennikarzowi. Makkonen swój pomysł oficjalnie przedstawił na konferencji telekomunikacyjnej w 1984 roku. Inżynier nie będąc do końca przekonanym, że wynalazek ten podlega opatentowaniu, nie ubiegał się o wyłączność i tym samym nie zdobył z tego powodu znacznych korzyści finansowych. Zmarł w 2015 roku, ale jego pomysł pozostał.

Matti Makkonen (źródło: yle.fi)

Od pierwszego telefonu…

Za osobę, która ideę Makkonena wprowadziła w życie, uważa się brytyjskiego inżyniera Neila Papwortha. Zajęło to aż osiem lat. 3 grudnia 1992 roku, będąc pracownikiem operatora telekomunikacyjnego Vodafone, Papworth postanowił rozesłać krótką wiadomość SMS o treści „Wesołych Świąt” za pomocą komputera bezpośrednio na telefon do swoich kolegów.

Zobacz: Pierwszego SMS-a wysłano 26 lat temu

Wielki przełom nastąpił dwa lata później. W 1994 roku wypuszczono na rynek pierwszy telefon komórkowy, dzięki któremu możliwe było pisanie i wysłanie SMS-ów z telefonu na telefon za pośrednictwem różnych sieci komunikacyjnych. Była to Nokia 2010.

Zobacz: Nokia 2010 w katalogu TELEPOLIS.PL

Pierwotnie SMS-y miały informować klientów o występujących problemach operatorów sieci, zmianach w opłatach operatora itp. Gdy jednak przesyłanie wiadomości okazało się możliwe przez telefony komórkowe, szybko uznano je za ogólnodostępną formę kontaktu.

W 20. rocznicę wysyłki pierwszego SMS-a, dziennikarz BBC przeprowadził z Matti Makkonenem wywiad za pośrednictwem SMS-a.

- Byłem szczęśliwy, widząc rozwój w zespole GSM. Nie uważałem stworzenia SMS za osobiste osiągnięcie, ale coś co powstało w wyniku wspólnych wysiłków, zebrania pomysłów i napisania specyfikacji usług na ich podstawie.

- napisał Makkonen w odpowiedzi na jedno z pytań

… do kluczowego kanału komunikacyjnego

- Obecnie wiadomości tekstowe służą nie tylko do przesyłania informacji lub załączników MMS, ale również są bezpośrednią formą w komunikacji masowej B2C oraz B2B. Według aktualnego raportu SerwerSMS.pl najczęściej wykorzystuje się SMS-y w celu wysyłki ofert handlowych dla klientów (60,7%). Następnie w 54,1% przypadków wysyłane są powiadomienia lub przypomnienia, np. status przesyłki. Wiadomości tekstowe służą też za komunikaty wewnętrzne (28,7%) oraz w podtrzymaniu dobrych relacji z klientami czy jako życzenia urodzinowe (25,4%).

- powiedział Daniel Zawiliński, managing director platformy SerwerSMS.pl

SMS stanowi dziś jeden z ważniejszych sposobów na dotarcie do możliwie szerokiej grupy odbiorców w krótkim czasie. Dobry przepływ informacji to także podstawa funkcjonowania organizacji w jej strukturach wewnętrznych, jaki i zewnętrznych. Wciąż popularne pozostaje korzystanie ze świadczeń SMS Premium na rzecz loterii, płatnych grafik czy głosowania w programach telewizyjnych, co deklaruje aż 60,8% ankietowanych. Co ciekawe znaczna ilość, bo 71,2% badanych, korzysta z usług wiadomości Premium, wspierając w ten sposób inicjatywy charytatywne.

Zobacz: Międzynarodowe połączenia i SMS-y do Unii Europejskiej będą tańsze. Play 15 maja wprowadzi nowy cennik
Zobacz: Kolejna fala fałszywych SMS-ów. T-Mobile i Play ostrzegają

We wspomnianym wcześniej wywiadzie dziennikarz BBC zapytał Makkonena, czy jego wynalazek przetrwa kolejne 20 lat. Oto, co odpowiedział:

- 20 lat to długi czas. Wierzę, że niezawodne, wygodne w użyciu wiadomości tekstowe pozostaną na zawsze.

A jak Wy uważacie?

Ankieta
57%
28%
9%
4%
2%

Wszystkich głosujących: 285

Źródło ankiety: Matti Makkonen uważany jest za ojca SMS-ów. Gdyby żył, kończyłby właśnie 67 lat

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Informacja prasowa