DAJ CYNK

AI Huawei nasłuchuje w Puszczy Białowieskiej. Pomagają mu w tym Guardiany

Mieszko Zagańczyk

Wydarzenia

RFCx Guardian

Huawei wraz z Białowieskim Parkiem Narodowym i startupem RFCx ruszył z nietypowym projektem nasłuchowym. System ponad 70 urządzeń wychwytuje dźwięki lasu i przesyła je do chmury, gdzie dane analizowane są przez sztuczną inteligencję. W jakim celu?

Jedną z inicjatyw Huaweia, o których nie mówi się zbyt często, jest projekt TECH4ALL, prowadzony w wielu krajach świata – w Irlandii, Grecji, Meksyku czy Filipinach, a teraz także w Polsce. Projekt dostarcza nowoczesne rozwiązania technologiczne między innymi jako wsparcie dla inicjatyw ochrony środowiska.

W Polsce Huawei wspierać będzie działania Białowieskiego Parku Narodowego, tworząc wraz ze startupem Rainforest Connection (RFCx) system monitoringu akustycznego. Urządzenia rejestrujące będą nasłuchiwały głównie głosów ptaków, których w Puszczy Białowieskiej jest aż 250 gatunków, a także wilków, rysi czy ssaków roślinożernych. 

Cel? Badanie wpływu zmian klimatu na bioróżnorodność. System pozwala też na tworzenie map gatunków, obserwację wielkości populacji i ich rozprzestrzeniania się na określonych terenach. To samo rozwiązanie może także monitorować negatywną działalność człowieka: kłusownictwo czy nielegalną wycinkę.

konferencja Huawei i Białowieskiego Parku Narodowego

Puszczy Białowieskiej pilnują Guardiany

Rozwiązanie zainstalowane na terenie Puszczy Białowieskiej składa się z 70 urządzeń offline o nazwie AudioMoth Edge oraz  3 urządzeń Guardian, które tworzą system czujników akustycznych rejestrujących odgłosy przyrody, w tym wokalizacje różnych gatunków. Zebrane dane są następnie przesyłane do platformy chmurowej w celu analizy przez sztuczną inteligencję. 

Działanie tego systemu jest w stanie w ciągu kilkunastu sekund wychwycić z chaosu leśnych dźwięków odgłosy poszczególnych gatunków, a także oznaki działalności człowieka: strzały z broni palnej, silniki czy piły. Ludzkie ucho nie byłoby stanie w locie wyselekcjonować poszczególnych dźwięków, jednak tu z pomocą przychodzą rozwiązania chmurowe i sztuczna inteligencja. Ich dostawcą jest właśnie Huawei.

analiza dźwieków

Zainstalowane w Puszczy Białowieskiej urządzenia AudioMoth Edge to zaawansowane rejestratory dźwięku o pełnym spektrum, które wychwytują zarówno częstotliwości słyszalne, jak i ultradźwiękowe, które są automatycznie zapisywane na kartach SD w formie nieskompresowanej. 

Z kolei współpracujące z nimi urządzenia RFCx Guardian, w pełni zasilane energią słoneczną, mają wbudowane mikro odbiorniki i anteny do przesyłania danych audio do chmury za pośrednictwem sieci GSM. 

Guardian

Połączone technologie tworzą inteligentny system, który pozwala na monitorowanie aktywności dzikich zwierząt w czasie rzeczywistym i umożliwia skuteczniejszą ochronę Puszczy Białowieskiej.

Huawei wraz z zespołem ekspertów – biologów ekoakustycznych z Rainforest Connection i specjalistów z Białowieskiego Parku Narodowego – będzie prowadził projekt przez najbliższy rok. Jeżeli się sprawdzi, to dłużej. 

Zdobyte dzięki nasłuchom dane zostaną wykorzystane do zaprojektowania skutecznych działań ochronnych rzadkich gatunków na terenie Puszczy Białowieskiej. 

Huawei słucha nie tylko w Polsce

Białowieski projekt nie jest pierwszą tego typu inicjatywą Huaweia. Chiński gigant realizuje podobne działania w Austrii, gdzie jego sztuczna inteligencja bada wpływ zmian klimatycznych na gatunki ptaków czy płazów w ekosystemie mokradeł nad Jeziorem Nezyderskim. 

analiza dźwięków

Z kolei w Irlandii podobny system nasłuchowy, ale realizowany w warunkach morskich, pozwala chronić walenie, które narażone są na przykład na zderzenia z przepływającymi statkami.

W Filipinach i w Malezji urządzenia Guardian wspomagane chmurą i AI Huawei pomagają chronić tamtejsze lasy deszczowe przed nielegalnym wyrębem, wykrywając dźwięki pił łańcuchowych i ciężarówek oraz wysyłając w czasie rzeczywistym powiadomienia do strażników za pomocą aplikacji na telefon.

Zobacz: W Grecji 5G służy do wczesnego wykrywania pożarów lasów
Zobacz: Huawei: Chcesz oszczędzać energię? Przełącz się na 5G

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis.pl, Rainforest Connection, Huawei

Źródło tekstu: wł., Huawei

Przewiń w dół do następnego wpisu