DAJ CYNK

5G już działa. Komercyjna sieć została uruchomiona w Korei

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4712

1 grudnia 2018 roku wystartowała komercyjna sieć 5G w Korei Południowej. Mogą z niej skorzystać klienci trzech operatorów.

SK Telecom, LG Uplus i KT to pierwsi operatorzy, którzy mają w ofercie usługi działające w oparciu o technologię 5G. Na początku zasięg nowej sieci jest niewielki i mogą z niej skorzystać głównie mieszkańcy Seulu oraz sześciu największych miast kraju. To tam swoje rozwiązanie oferuje SK Telecom. W przeciwieństwie jednak do amerykańskiego Verizonu, koreański operator skupia się głównie na klientach biznesowych, dla których przygotowywane są indywidualne oferty, w zależności od potrzeb firmy.

SK Telecom chce agresywnie wykorzystywać sztuczną inteligencję do zarządzania rosnącym ruchem w sieci nowej generacji. Operator chce zapewnić wysoką prędkość usługi, w połączeniu z niezawodności i bezpieczeństwem klientów. A skoro o prędkości mowa, to póki co nic na jej temat nie wiadomo. Operator nie chwali się jaką prędkość można uzyskać w jego sieci 5G.

LG Uplus również zaoferuje 5G w Seulu i kilku dużych miastach. Tutaj jednak usługa będzie też dostępna dla klientów indywidualnych i póki co w ofercie będą dostępne wyłącznie routery. Oferta dla smartfonów (których na dobrą sprawę i tak nie ma w komercyjnym użyciu) pojawi się w marcu 2019 roku.

Najostrożniej do sprawy podchodzi operator KT, który na razie działa lokalnie w mieści Gwacheon. To również pokłosie strat jakie firma poniosła w pożarze swojej siedziby w Seulu. KT to jednak jedyny operator, który podaje informacje na temat prędkości Internetu. Ma on być 20 razy szybszy niż obecny Internet LTE.

Warto zauważyć, że koreańscy operatorzy stworzyli wspólną sieć 5G. Zamiast wydawać pieniądze na działania marketingowe i przekonywanie, czyja sieć jest lepsza, postanowili zainwestować w rozbudowę jednego, dużego, wspólnego tworu. Takie działanie może być wzorem do naśladowania dla operatorów innych państw.

Oczywiście 5G w Korei to póki co głównie ciekawostka. Pełna, komercyjna oferta pojawi się dopiero po marcu 2019 roku, kiedy to Samsung wypuści na rynek pierwsze smartfony obsługujące 5G. Wcześniejszy start oferty jest odbierany jako pewnego rodzaju próba nacisku na producentów sprzętu, aby wcześniej udostępnili kompatybilne urządzenia klientom.

T-Mobile nie może się doczekać wdrożenia 5G i zaprasza na ceremonię związaną z siecią nowej generacji
Półtora miliarda ludzi będzie miało dostęp do 5G w 2024 roku
Nowy standard Wi-Fi może być dostępny wcześniej niż sieć 5G

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: venturebeat; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu