DAJ CYNK

Unia wzięła się za ceny połączeń. Zmiany już od 15 maja

Mieszko Zagańczyk

Taryfy, promocje, usługi

Unia wzięła się za ceny połączeń. Zmiany już od 15 maja

Dziś wchodzą zmiany w cennikach operatorów – możemy taniej rozmawiać i pobierać dane. Chodzi o dodatkowe opłaty za korzystanie z telefonów w Unii Europejskiej i strefie EOG.

Od 15 maja operatorzy wprowadzają zmiany w cennikach usług roamingowych, dotyczących usług komórkowych na terenie Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nie jest to dobra wola telekomów, lecz efekt unijnych zmian dotyczących cen hurtowych za transmisję danych oraz połączenia odebrane ujętych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 6 kwietnia 2022 r. 

Nowe cenniki obowiązują na terenie Unii Europejskiej oraz w Norwegii, Islandii i Liechtensteinie. Obniżone stawki ogłosili operatorzy Orange, Play, Plus i T-Mobile, jednocześnie wprowadzane są u pozostałych operatorów.

Zobacz, ile zapłacisz za telefon w roamingu

Ogólną zasadą jest, że w roamingu UE połączenia głosowe, SMS-y, MMS-y są traktowane tak samo, jak wykonane w kraju. Operatorzy mogą jednak naliczać dodatkowe opłaty wynikające z polityki uczciwego korzystania – zmiany w prawie unijnym określają maksymalny poziom tych dodatkowych dopłat.

Polityka uczciwego korzystania to mechanizm, który pozwala operatorom monitorować i zapobiegać niewłaściwemu korzystaniu z usług w ramach roamingu poprzez naliczanie dodatkowych opłat

Nowe cenniki tych zostały już opublikowane przez operatorów w kwietniu, a dziś wchodzą w życie. Tegoroczne stawki dodatkowych opłat roamingowych mogą różnić się w szczegółach naliczania (np. za minutę lub za 10 minut), jednak w praktyce sprowadzają się do jednego. I tak od dziś w roamingu międzynarodowym w UE i EOG zapłacimy maksymalnie:

  • za wykonane połączenie głosowe – opłata dodatkowa 0,11 zł za minutę,
  • za połączenia odebrane – opłata dodatkowa 0,01 zł za minutę,
  • za SMS-a lub MMS-a – opłata dodatkowa 0,01 zł,
  • za transmisję danych na podstawie polityki uczciwego korzystania – 8,45 zł za 1 GB,
  • za transmisję danych po wykorzystaniu limitu GB – 8,45 zł za 1 GB.

Co ważne, zwiększeniu uległy też limity GB, czyli pakiety gigabajtów, które pozwalają korzystać z transmisji danych bez dodatkowych opłat. Wielkość limitów różni się w poszczególnych planach, w zależności od wysokości miesięcznego abonamentu lub aktywowanych pakietów cyklicznych lub jednorazowych w ofertach przedpłaconych.

Zmiany w cennikach wprowadzane są automatycznie, więc nie wymagają od użytkownika żadnych działań.

Planując podróże zagraniczne, należy jednak pamiętać, że opłaty roamingowe poza strefą UE i EOG, w tym m.in. w Wielkiej Brytanii, mogą być bardzo wysokie. W tym przypadku warto skorzystać z dodatkowych usług lub pakietów na roaming w innych krajach.

Zobacz: Play zapowiada zmiany w cennikach. Chodzi o roaming
Zobacz: T-Mobile zmienia cenniki. W roamingu UE będzie taniej i więcej GB
Zobacz: Plus zapowiada zmiany w roamingu UE. Będzie znowu taniej

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis.pl

Źródło tekstu: Opracowanie własne