DAJ CYNK

Uzależnienie od iPhone'a to także problem dla firmy Apple

Dodane przez: msnet

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 4678

Jony Ive, szef działu projektowania firmy Apple, jest dumny z powodzenia iPhone'ów, ale zauważa też wady z tego płynące.Jony Ive, szef działu projektowania firmy Apple, jest dumny z powodzenia iPhone'ów, ale zauważa też zagrożenia z tego płynące.

W 2015 roku wśród posiadaczy iPhone'ów przeprowadzono badanie na temat wpływu tych urządzeń na różne aspekty ich życia. 52% z nich przyznało, że nie potrafią wyobrazić sobie życia bez swojego smartfonu, natomiast 42% powiedziało, że czują się zaniepokojeni, gdy nie mają przy sobie telefonu choć jeden dzień. Są też inne wnioski z badania:

  • kiedy zadzwonił lub zawibrował czyjś telefon podczas wykonywania jakiegoś zadania, praca stała się mniej efektywna,
  • kiedy dzwonił telefon, ale badany nie mógł go odebrać, wzrastało mu ciśnienie krwi, a puls przyspieszał,
  • gdy badacz zostawiał telefon badanego na widoku, ten osiągał gorsze wyniki w testach,
  • według naukowca z University of Texas integracja smartfonów z życiem codziennym powoduje drenaż mózgu,
  • studenci Arkansas State University, którzy nie przynieśli swoich telefonów do sali, uzyskali oceny z testu o pełen stopień wyższe, niż pozostali.

iPhone'y, ale także smartfony innych firm, uzależniają nas od siebie i powodują, że poświęcamy im bardzo dużo czasu, często kosztem innych spraw. Problem ten jest zauważalny także dla producentów, z firmą Apple na czele. I tu pojawia się problem. Firmy technologiczne tworzą swoje produkty przede wszystkim po to, by zarabiać na tym jak najwięcej pieniędzy. Tworzą więc coraz lepsze produkty, które zdobywają i uzależniają coraz większe rzesze klientów. Jednak jak powiedział szef projektantów iPhone'ów, zbyt wiele dobrych rzeczy może być złe.


Tim Cook i Jony Ive (źródło: businessinsider.com)

A jaką propozycję na "nadużywanie" iPhone'ów ma szef Apple'a Tim Cook? Zapytany przez Fortune o postrzeganie iPhone'ów jako narzędzia złego zachowania społecznego, takiego jak rozpraszanie uwagi oraz dzieci, które zbyt długo patrzą na ekran, odpowiedział: naszym założeniem jest dopełnienie ludzkości naszymi produktami i zaproponował Apple Watcha zamiast iPhone'a. Nowy Apple Watch, według Cooka, pozwala nam łączyć się ze światem zewnętrznym tak samo, jak iPhone, ale nie absorbuje aż tak naszej uwagi. A co z ciągłymi wibracjami, gdy otrzymamy nową wiadomość oraz z wielu innych powodów?

Zobacz: 10 najlepszych smartfonów (październik 2017)

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Business Insider, wł

Przewiń w dół do następnego wpisu