DAJ CYNK

Photon - polski robot edukacyjny dla dzieci

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 5457

W serwisie Kickstarter rozpoczęła się kampania Photona. Wielokrotnie nagradzany polski robot edukacyjny zdobywa coraz większą popularność.

W serwisie Kickstarter rozpoczęła się kampania Photona. Wielokrotnie nagradzany polski robot edukacyjny zdobywa coraz większą popularność.

Photon, to stworzony przez studentów Politechniki Białostockiej robot edukacyjny, który ma za zadanie wprowadzić dzieci w wieku 6-12 lat w świat programowania, dostarczając im przy tym codziennej rozrywki. Photon, to zwycięski projekt Mirosoft Imagine Cup z 2015 roku.Obsługa robota odbywa się poprzez aplikację mobilną dla smartfonów i tabletów z Androidem i iOS. Dzięki niej dzieci poznają historię Photona - robota, którego statek kosmiczny zderzył się z asteroidą i spadł na Ziemię. Poprzez wykonywanie różnych programistycznych zadań pomagają Photonowi odzyskać utracone zmysły oraz odbudować statek. Wraz z codziennymi postępami odblokowują się nowe funkcje robota, który zaczyna m.in. rozpoznawać więcej elementów otoczenia lub szybciej się poruszać. Aplikacja i wydawane w niej polecenia bazują na specjalnie stworzonym języku programowania, bazującym na Scratch oraz Google Blockly, dzięki czemu mogą go opanować nawet najmłodsi użytkownicy. Aplikacja zachęca do zdrowej rywalizacji i współpracy za sprawą tablic rekordów oraz codziennych wyzwań. Punkty doświadczenia zdobywane podczas zabawy służą do rozwijania robota i dopasowywania go do własnych upodobań.Photon, to robot o wymiarach 190 x 170 x 172 mm, który porusza się na dwóch gumowych kołach. Z urządzeniami mobilnymi łączy się za pomocą modułu Bluetooth 4.0 z uproszczonym sposobem parowania. Bazując na sile sygnału (RSSI), aplikacja w urządzeniu sama wyszuka najbliższego robota i automatycznie się z nim połączy. W przyszłości twórcy planują użyć do tego celu modułu NFC. W aplikacji można stworzyć dowolną liczbę kont użytkownika. Dzięki temu z jednego robota może korzystać kilka osób, a postępy będą zapisywane indywidualnie dla każdej z nich. Photon został wyposażony w szereg czujników - mikrofony, czujnik dotyku (robota można pogłaskać, a on na to zareaguje), świecące oczy i czułka (paleta RGB 256 kolorów), czujnik odległości, czujnik koloru podłoża, czujniki odpowiedzialne za przemieszczanie się (dzięki czemu potrafi odtwarzać ścieżki i poruszać się w dowolnym kierunku). Na wyposażeniu znalazł się również głośnik i magnetyczne mocowanie dodatkowych akcesoriów.

Photon jest zasilany litowo-jonowym akumulatorem o pojemności 3000 mAh ładowanym przez port microUSB i zapewnia 4-6 godzin ciągłej zabawy.

Kampania Photona w serwisie Kicstarter wystartowała 1 czerwca. W ciągu pierwszych 12 godzin udało się zebrać 27% założonej kwoty 35 tys. dolarów. Dzięki temu projekt znalazł się w TOP5 wszystkich projektów serwisu wyprzedzając m.in. zegarek Peeble2. Na chwilę obecną udało się zebrać ponad 24 tys. dolarów. Dzięki akcji w serwisie można nabyć Photona w cenie 169 dolarów. Planowana cena rynkowa ma wynosić 199 dolarów, a urządzenie ma trafić do sklepów już na początku 2017 roku.

Źródło tekstu: wł

Tagi: photon
Przewiń w dół do następnego wpisu