DAJ CYNK

[Aktualizacja] Roomba tworzy mapy domów, które mogą być łakomym kąskiem dla innych

25.07.2017

Dodane przez: msnet

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 21

Ważne 4

1

Inteligentny odkurzacz firmy iRobot przemierza podłogi mieszkania w poszukiwaniu śmieci, a jednocześnie tworzy mapy środowiska, w którym funkcjonuje.Inteligentny odkurzacz firmy iRobot przemierza podłogi mieszkania w poszukiwaniu śmieci, a jednocześnie tworzy mapy środowiska, w którym funkcjonuje.

Roomba to stworzony przez firmę iRobot inteligentny odkurzacz, którego głównym zadaniem jest utrzymanie naszych podłóg w czystości. Jednak podczas przemierzania czyszczonych powierzchni, robot ten zbiera także sporo danych dotyczących otaczającej go przestrzeni. Te dane to wymiary pomieszczeń, a także odległości między sofami, stołami, lampami i innymi meblami domowymi. Roomba tworzy więc w swojej pamięci dokładną mapę naszego mieszkania, przynajmniej na wysokości podłogi i tuż nad nią. Jak się okazuje, dane te mogą być użyteczne także dla innych.

Firma iRobot zamierza sprzedać stworzone przez Roombę mapy tym, którzy zaoferują za to najwyższą cenę. Tego typu dane mogą być szczególnie przydatne dla wszelkich urządzeń, które sprawiają, że dom staje się "inteligentny". Jednak, jak stwierdził Colin Angle, szef firmy iRobot, inteligentne oświetlenie domowe, termostaty i kamery, obecne na rynku już od dawna, są nadal głupie, jeśli chodzi o zrozumienie ich fizycznego otoczenia. Technologia mapowania, w którą wyposażone są modne modele Roomby mogą pomóc w zmianie tego stanu rzeczy.

Jest cały ekosystem rzeczy i usług, które inteligentny dom może dostarczyć, gdy masz bogatą mapę domu, którą użytkownik pozwoli udostępnić - powiedział Angle.

Pomysł ma swoich fanów, od inwestorów do firm takich jak Amazon, Apple czy Alphabet, które oferują cyfrowych asystentów głosowych jako interfejs inteligentnych domów. W 2016 roku rynek inteligentnych urządzeń domowych wyniósł, według IHS Markit, 9,8 mld dolarów, a w bieżącym roku może wzrosnąć o 60%.


Colin Angle, CEO firmy iRobot.

Aktualizacja:
Otrzymaliśmy od firmy iRobot oficjalne oświadczenie w sprawie naszego artykułu:

iRobot nie sprzedaje danych, ani nie dzieli się danymi zgromadzonymi przez roboty sprzątające. Nigdy nie nadużyjemy zaufania klientów sprzedając bądź udostępniając dane zebrane przez roboty. Obecnie dane zbierane przez roboty odkurzające Roomba służą wyłącznie zwiększeniu efektywności sprzątania oraz dostarczają informacji użytkownikom o przebytym cyklu sprzątania. Firma iRobot wierzy, że w przyszłości rozwiązanie to dostarczy jeszcze więcej istotnych informacji naszym klientom i przysłuży się do usprawnienia działania innych urządzeń z dziedziny inteligentnego domu. Jednak zawsze nasi klienci będą proszeni o zgodę na wykorzystanie danych do tych celów.

Źródło tekstu: Reuters, wł

Komentarze
Zaloguj się
Polecane tematy